Spis treści
- Jak odciążyć kręgosłup w ciąży?
- Bóle pleców w ciąży: spacerowanie
- Bóle pleców w ciąży podczas stania
- W jakiej pozycji najlepiej spać w ciąży?
- Bóle pleców podczas siedzenia
Zwykle bóle pleców w ciąży są niegroźne, mogą jednak dawać się we znaki tak mocno, że uniemożliwiają normalną pracę, a nawet swobodne poruszanie się. Na szczęście są sposoby na odciążenie kręgosłupa i zmniejszenie bólu pleców w ciąży.
Jak odciążyć kręgosłup w ciąży?
Odpowiednie pozycje spania, siedzenia, a także przestrzeganie pewnych zasad w czasie codziennej aktywności pozwolą uniknąć lub złagodzić bóle pleców w ciąży.
>> 1 trymestr ciąży - dolegliwości ciążowe na początku ciąży
Bóle pleców w ciąży: spacerowanie
Spacery to samo zdrowie, zwłaszcza w ciąży. Działają relaksująco, dotleniają, mogą także pomóc łagodzić dolegliwości ciążowe. Jak jednak spacerować z rwącym bólem pleców? Przede wszystkim zadbaj o wygodne buty. Choć w Hollywood panie z dużym brzuszkiem noszą szpilki od Manolo Blahnika, nie naśladuj gwiazd, jeśli nie chcesz bólem przypłacić tej mody. Szpilki zamień na wygodne pantofle z szerokim noskiem, antypoślizgową podeszwą i maksymalnie 4-centymetrowym obcasem. Buty powinny być wykonane z naturalnych, oddychających materiałów, np. skóry. Jeśli coś niesiesz, rozkładaj ciężar na obydwie ręce. Unikaj noszenia dużej torby na jedno ramię. Postaraj się nieco uszczuplić zasoby skarbów, które na co dzień nosisz w torebce. Ich nadmiar sprawia, że kręgosłup jest obciążony tylko po jednej stronie i nienaturalnie się wygina.
Bóle pleców w ciąży podczas stania
Powoduje ono nie tylko ból w krzyżu, lecz także obrzęk stóp, a nawet łydek. Sprawia, że nogi wydają się ważyć tonę. Jeśli już musisz stać, obciążaj nogi równomiernie i nie garb się. I pozbądź się ciężaru, np. postaw siatkę z zakupami na podłodze. Podczas prasowania lub innej czynności wykonywanej na stojąco, zegnij jedną nogę w kolanie i oprzyj ją o podnóżek dla małych dzieci albo podłóż pod nogę kilka książek lub pudełko po butach. To złagodzi obciążenie kręgosłupa lędźwiowego. Drepcz w miejscu, zginaj kolana, przestępuj z nogi na nogę, aby jak najkrócej być w bezruchu. Gdy musisz coś podnieść, stań w lekkim rozkroku, ugnij kolana, ale nie pochylaj pleców, zginając się w talii. Chwyć pewnie przedmiot i prostując kolana, podnieś go siłą mięśni ramion i nóg, a nie pleców (poczujesz obciążenie mięśni nóg). Podczas wszelkich prac domowych unikaj gwałtownych ruchów.
>> Dolegliwości ciążowe – dolegliwości w ciąży, które mogą być niebezpieczne dla dziecka i mamy
W jakiej pozycji najlepiej spać w ciąży?
Spanie w ciąży to prawdziwe wyzwanie. Pewnie chwilami wydaje ci się, że najlepiej byłoby spać... na stojąco. Ale właśnie teraz powinnaś się wysypiać i odpoczywać. O spaniu na brzuchu możesz już zapomnieć, bo przypomina ono leżenie na piłce. Najlepiej kładź się na lewym boku, między nogi w okolicy kolan wsuń małą poduszkę, specjalny kojec dla ciężarnych albo zarzuć jedną nogę na drugą. Taka pozycja jest korzystna dla twojego kręgosłupa, narządów wewnętrznych, a także dla dziecka, gdyż nie zaburza przepływu krwi do łożyska. Ale nie wpadaj w panikę, gdy w nocy obudzisz się, leżąc na wznak. Kilka minut leżenia na plecach jeszcze żadnej ciężarnej nie zaszkodziło. Spokojnie zmień pozycję. Materac, na którym śpisz, nie powinien się zapadać pod twoim ciężarem.
Bóle pleców podczas siedzenia
Siedzenie obciąża kręgosłup bardziej niż inne czynności, o czym zapewne masz okazję się teraz przekonać (zwłaszcza jeśli masz siedzącą pracę, np. w biurze). Co 30–60 minut zrób sobie przerwę na spacer (choćby w miejscu) i kilka skłonów. Unikaj foteli, w które się zapadasz i krzeseł bez oparć. Wybieraj takie z twardym siedziskiem o regulowanej wysokości, profilowanym oparciem i podpórkami dla ramion (ułatwią ci wstawanie). Nie zakładaj nogi na nogę: to nasila ból, nierównomiernie obciąża kręgosłup, miednicę i zaburza krążenie krwi.