Dowiedź się jak skutecznie się zrelaksować w czasie ciąży. Stres w czasie ciąży jest nieunikniony, pojawia się wiele spraw, które go nasilają. Lęk przed porodem, zamartwiasz się o zdrowe dziecka, zastanawiasz się nad przyszłością. A unikanie stresu i zapewnienie sobie oraz dziecku komfortu ciała i duszy powinno być Twoim nadrzędnym celem. Co zatem robić, by zmniejszać stres, a wspomagać spokój i odprężenie?
Sposoby na relaks w czasie ciąży:
Ciąża i relaks – medytacja. Wyciszenie biegu myśli - główny cel medytacji to uspokojenie pędzących myśli i regeneracja układu nerwowego. Technik jest wiele, jedną z nich jest powtarzanie wielokrotnie w myślach jednego słowa, np. spokój, harmonia (możesz słowo podzielić w taki sposób, aby pierwszą jego część mówić na wdechu, a drugą na wydechu: np. spokój). To ćwiczenie pomoże ci szczególnie wtedy, gdy odczuwasz natłok myśli albo zaczynasz się o coś niepotrzebnie martwić.
Ciąża i relaks - świadomy oddech. Jeśli czujesz się przemęczona i zdenerwowana, pomoże ci świadome oddychanie. Wystarczą dwie minuty! Skup uwagę na własnych nozdrzach i poczuj, jak przepływa przez nie powietrze. Zrób co najmniej pięć głębokich oddechów: wdech nosem i długi wydech ustami. Poczuj, jak z wydechem wypuszczasz napięcie i stres. Bądź świadoma każdego wdechu i wydechu.
Ciąża i relaks - regeneracja półkul Mozgowych.To ćwiczenie pomoże ci zregenerować aktywny układ nerwowy, poprawi ci się też nastrój. Co trzeba zrobić:
- Usiądź tak, aby twoje łokcie były oparte o biurko.
- Połóż obie dłonie na swojej głowie (prawą dłoń na prawej półkuli, a lewą na lewej).
- Zamknij oczy i zwróć uwagę na odczucia płynące z wnętrza dłoni. Czujesz ciepło, zimno, a może mrowienie? Wytrzymaj w tej pozycji dwie, trzy minuty.
Ciążą - relaks przez rozciąganie.
- Usiądź na krześle, wyprostuj kręgosłup.
- Niech twoje stopy dotykają podłoża, a kość krzyżowa – oparcia krzesła.
- Wraz z wdechem unieś ręce nad głowę. Spleć dłonie, wewnętrzną stroną kierując je w stronę sufitu.
- Wyprostuj ręce w łokciach.
- Skieruj uwagę na swój kręgosłup i zacznij go rozciągać.
- Oddychaj świadomie, policz do 60.Wróć do pozycji wyjściowej.
- Powtórz ćwiczenie jeszcze raz.
Poprawa koncentracji w czasie ciąży. Przy problemach z koncentracją może ci pomóc proste ćwiczenie wzroku.
- Pośrodku białej kartki narysuj małą czarną kropkę.
- Kartkę umieść na wysokości oczu, w odległości ok. 70 cm.
- Usiądź z wyprostowanym kręgosłupem i zacznij się wpatrywać w czarny punkt.
- Staraj się nie mrugać.Możesz mieć wrażenie, że kropka porusza się, a nawet na chwilę znika – to tylko złudzenie optyczne.
- Ćwiczenie zawęża pole świadomości, pomaga się skupić, regeneruje układ nerwowy.
Wizualizacja – moc wyobraźni. Możesz się szybko zregenerować dzięki wizualizacji, świadomie korzystając z mocy swojej wyobraźni.
- Usiądź wygodnie i zamknij oczy.
- Przypomnij sobie jakieś piękne miejsce (np. w lesie, w górach, nad jeziorem, w ogrodzie, na plaży), w którym czułaś się bardzo dobrze, spokojna i odprężona.
- Przywołaj jak najwięcej szczegółów tego miejsca: kolory, dźwięki, zapachy.
- Oddychaj spokojnie i wzbudź w sobie pozytywne uczucia.
- Zazwyczaj wystarczy kilka minut, aby twoje samopoczucie się poprawiło.
Ciąża - pół godziny odprężenia. Relaksację w pozycji leżącej wykonuje się zwykle na zakończenie sesji ćwiczeń. Ale tę technikę relaksacji możesz też stosować jako osobne ćwiczenie, kiedy jesteś wyczerpana fizycznie i psychicznie, rozdrażniona, doświadczasz huśtawek nastrojów, masz silny ból głowy. Prowadzi ona do głębokiego rozluźnienia mięśni, a to z kolei wpływa korzystnie na uspokojenie umysłu. Ważne jest, by relaksacji oddawać się regularnie, np. zaplanować półgodzinną sesję raz w tygodniu,w określonym dniu (np. w piątek po przyjściu z pracy). Przygotuj płytę relaksacyjną z muzyką albo odgłosami przyrody (ważne, aby dźwięki ci się podobały, bo w przeciwnym razie płyta, zamiast uspokoić, będzie cię drażniła). Możesz też korzystać z płyty z relaksacją prowadzoną przez lektora. Wyłącz telefon, poproś domowników, by przez 30 minut ci nie przeszkadzali. Zgaś górne światło. Połóż się wygodnie, przykryj kocem, zamknij oczy. Oddychaj powoli, spokojnie.