Dolegliwości w późnym okresie ciąży: bóle kręgosłupa, zadyszka, obrzęki

2012-11-08 13:45

Ostatnie miesiące ciąży, oprócz niecierpliwego oczekiwania na rozwiązanie wiążą się z takimi dolegliwościami ciążowymi jak: bóle kręgosłupa, obrzęki i zadyszka. Są one uciążliwe i niestety, dokuczają większości kobiet w ciąży. Dowiedz się, kiedy dolegliwości te są zwykłym objawem towarzyszącym końcówce ciąży, a kiedy powinnaś skonsultować się z lekarzem.

bole plecow

i

Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Dolegliwości w ciąży: bóle kręgosłupa
  2. Dolegliwości w ciąży: obrzęki
  3. Dolegliwości w ciąży: zadyszka

Dolegliwości w ciąży: bóle kręgosłupa

Na dolegliwości pleców skarży się ponad połowa ciężarnych kobiet po piątym miesiącu ciąży. Najczęściej przyszłym mamom doskwiera ból w częścilędźwiowej albo tylnej części miednicy. Za te problemy odpowiedzialne mogą być hormony, które rozluźniają więzadła w dolnej części kręgosłupa. Poza tym kręgosłup i miednica są obciążone dodatkowymi kilogramami, które nosi przyszła mama, zmienia się też środek ciężkości ciała, a to dla układu kostnego spore wyzwanie. Bóle kręgosłupa to dyskomfort, ale nie stanowią zagrożenia. Pomogą łagodne ćwiczenia dla ciężarnych i pływanie oraz zachowanie prawidłowej postawy. Trzeba zrezygnować z wysokich obcasów i przebywania długi czas w pozycji stojącej, a także unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. Uwaga! Alarmującym sygnałem jest natomiast gwałtowny, ostry ból i towarzyszące mu uczucie drętwienia kończyn. W tej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem, bo może właśnie ujawniła się niezdiagnozowana wada kręgosłupa. Jeśli drętwieniu nóg towarzyszy zaburzenie trzymania moczu, może to oznaczać, że krążek międzykręgowy naciska na rdzeń kręgosłupa – w takiej sytuacji  również pomoże lekarz.

Dolegliwości w ciąży: obrzęki

Najczęściej puchną nogi w okolicach stóp i kostek oraz dłonie. Dzieje się tak najczęściej pod koniec ciąży – to efekt zatrzymania wody w organizmie. W ten sposób natura zabezpiecza przyszłą mamę przed odwodnieniem w czasie porodu, ale ubocznym skutkiem jest właśnie opuchlizna. W żadnym wypadku nie należy ograniczać ilości spożywanych płynów, lekarze doradzają za to zrezygnowanie z napojów gazowanych i soli. Na opuchnięte nogi dobrze działaoszczędzający tryb życia, unikanie długiego chodzenia i stania. Pomaga odpoczynek z nogami uniesionymi do góry. Sytuacja wróci do normy po porodzie, bo bez żadnych zabiegów organizm sam pozbędzie się nadmiaru wody, którą wydali razem z moczem. Uwaga! O ile jednak obrzęki rąk i nóg nie powinny niepokoić, o tyle puchnięcie twarzy i reszty ciała, które utrzymuje się przez dłuższy czas, wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, bo może świadczyć o zatruciu ciążowym.

Dolegliwości w ciąży: zadyszka

Najczęściej zdarza się w późniejszych miesiącach ciąży, bo macica naciska na przeponę i utrudnia swobodne zaczerpnięcie powietrza. Ale na zadyszkę uskarżają się także kobiety na wcześniejszym etapie ciąży. Wszystko dlatego, że przyszła mama potrzebuje więcej tlenu, aby dziecko rozwijało się prawidłowo – oddycha przecież za dwoje. Nic dziwnego, że ma słabszą kondycję i szybciej się męczy. Lekarze zalecają w takiej sytuacji odpoczynek na świeżym powietrzu, unikanie męczących prac. Ale namawiają też do lekkich ćwiczeń fizycznych – na organizm przyszłej mamy świetnie działa fitness dla ciężarnych albo wizyta na basenie.

miesięcznik "M jak mama"