Czy pozytywny test ciążowy oznacza pożegnanie z aktywnością fizyczną? Sprawdź to

2022-04-29 14:09

Przebieg pierwszych tygodni ciąży jest bardzo ważny. Już wtedy musisz dbać o siebie i starać się stworzyć swojemu dziecku jak najlepsze warunki do rozwoju, między innymi przez aktywność fizyczną. Pozytywny test ciążowy nie oznacza pożegnania z ćwiczeniami.

Czy pozytywny test ciążowy oznacza pożegnanie z aktywnością fizyczną? Sprawdź to

i

Autor: Getty images Czy pozytywny test ciążowy oznacza pożegnanie z aktywnością fizyczną? Sprawdź to

Już od początku ciąży powinnaś nauczyć się dbać o siebie i swoje dziecko. By ciąża była dla ciebie wspaniałą życiową przygodą, warto włożyć trochę wysiłku: zażywać ruchu, dobrze się odżywiać, umiejętnie omijać ciążowe pułapki i radzić sobie ze stresem.

Pamiętaj: już od pierwszych miesięcy ciąży dzięki aktywności fizycznej możesz zadbać o to, by mieć sprawny poród, łagodniejszy połóg, lepszą laktację i szybszy powrót do dawnej kondycji.

Rodzisz w roku 2023? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2023 roku!"

Spis treści

  1. Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach ciąży?
  2. Aktywność fizyczna jest potrzebna
  3. Jak ćwiczyć w pierwszych tygodniach ciąży?
Wczesne objawy ciąży

Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach ciąży?

Wiele kobiet, gdy tylko dowiaduje się, że jest w ciąży, natychmiast chce iść na zwolnienie lekarskie i zaczyna prowadzić kanapowo-komputerowy styl życia. To błąd!

Dziecko w twoim brzuchu nie lubi stagnacji i bezruchu. Gdy chodzisz, rozmawiasz z ludźmi, przemieszczasz się z miejsca na miejsce, pociecha otrzymuje mnóstwo bodźców, dzięki którym lepiej się rozwija! To szczególnie ważne na początku ciąży, gdy kształtuje się u dziecka mózg i układ nerwowy.

Czytaj również: 1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy

Kalendarz badań w ciąży

Aktywność fizyczna jest potrzebna

Dzięki twojej aktywności usprawnia się u płodu zmysł równowagi i rozwój ruchowy. Dzieci mam, które podczas ciąży mało się ruszają, mogą nieprawidłowo układać się przed porodem (nie obracają się główką w dół).

Mogą też mieć w pierwszych miesiącach życia problemy z integracją sensoryczną, np. później niż rówieśnicy przekręcać się na bok, pełzać, chodzić. Dlatego jeśli nie ma wskazań lekarskich, nie uciekaj na zwolnienie. Bo ciąża to nie choroba.

Jak ćwiczyć w pierwszych tygodniach ciąży?

Już od początku ciąży pilnuj wizyt wyznaczonych przez ginekologa, wykonuj skrupulatnie wszystkie badania, które ci zleci. Spytaj go koniecznie o to, czy możesz ćwiczyć - czasami zagrożenie poronieniem wymaga ograniczenia aktywności fizycznej.

  1. Zapisz się na gimnastykę dla kobiet w ciąży. Nie tylko poćwiczysz pod okiem fachowca, ale też nauczysz się prawidłowych zasad: jak wstawać z łóżka (nagłe zrywanie się do pionu może powodować zawroty głowy i omdlenia), nachylać się, kucać. Dzięki temu unikniesz wielu ciążowych dolegliwości, nie tylko na początku ciąży, ale także w kolejnych miesiącach.
  2. Codziennie idź na intensywny, co najmniej półgodzinny spacer. Szybkość marszu dostosuj do kondycji i samopoczucia. Jeśli z jakiegoś powodu, np. anemii, robi ci się słabo – spaceruj wolniej. Marsz na świeżym powietrzu zrelaksuje cię i dotleni, a dziecku pozwoli lepiej się rozwijać.
  3. Jeśli nie masz skłonności do grzybic, przynajmniej raz w tygodniu wybierz się na basen. Pływanie pozwala zachować formę, doskonale rozluźnia i odciąża kręgosłup.
  4. Jeśli twoja ciąża jest zagrożona i lekarz zalecił ci prowadzenie oszczędzającego trybu życia, kup sobie hamak albo fotel bujany i korzystaj z niego kilka razy dziennie, po 10–15 minut. To będzie dla twojego dziecka niezbędna dla prawidłowego rozwoju porcja ruchu.

Sprawdź, co wiesz o kwasie foliowym

Pytanie 1 z 10
Substancja nazywana kwasem foliowym jest:

miesięcznik "M jak mama"