Jak dbać o piersi w ciąży. Swędzenie brodawek, nadwrażliwość piersi, wysypka, ból piersi

2012-02-16 13:36

Od pierwszych dni ciąży należy dbać o piersi. Częste dolegliwości to ból piersi, swędzenie brodawek, nadmierna potliwość, wysypka. W ciąży trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację piersi. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania: co robić, aby piersi podczas ciąży były jędrne, jak sobie radzić z dokuczliwym bólem wrażliwych piersi, jak dobrać odpowiedni biustonosz na czas ciąży?

Jak okiełznać piersi podczas ciąży?

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Ćwiczenia na kształtne i jędrne piersi w ciąży
  2. Pierwsza pomoc na obrzmiałe piersi w ciąży
  3. Jak ochronić nadwrażliwe brodawki?
  4. Sposób na wysypkę pod biustem
  5. Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?
  6. SOS na swędzenie skóry piersi

Piersi w ciąży ulegają metamorfozie, a zmiany w piersiach są często pierwszą oznaką ciąży. Już kilka dni po zapłodnieniu piersi mogą zrobić się wrażliwe, tak jak przed miesiączką. W 5.–8. tygodniu ciąży, na skutek działania estrogenu, otoczka wokół brodawek sutkowych robi się ciemniejsza, brodawki stają się tkliwe, a przez skórę mogą prześwitywać naczynia krwionośne. Z upływem kolejnych tygodni piersi rosną, powiększając się niekiedy nawet o dwa–trzy rozmiary. Na skórze mogą tworzyć się rozstępy, czasem pojawiają się też różne inne problemy, z którymi – jeśli jest to twoja pierwsza ciąża – wcześniej nie miałaś do czynienia. Jak zadbać o piersi podczas ciąży?

>>Objawy ciąży w pierwszych tygodniach. Dlaczego na początku ciąży piersi są powiększone i tkliwe?>>

Ćwiczenia na kształtne i jędrne piersi w ciąży

Biust podczas ciąży często traci kształt. Jest tak, bo piersi nie podtrzymują żadne mięśnie – to zadanie spełnia skóra, która jednak jest w stanie utrzymać je tylko do pewnego momentu. Co może pomóc? Najskuteczniejsze jest pływanie oraz regularne ćwiczenia. Są nieskomplikowane i nie wymagają wysiłku – ramiona wysuwamy do przodu na wysokości barków, zginamy ręce w łokciach, składamy dłonie jak do modlitwy i ściskamy je mocno. Sporo można również zdziałać, codziennie masując piersi pod prysznicem. Polewaj je na przemian strumieniem ciepłej i  chłodnej wody (każdy strumień kierujemy na skórę przez mniej więcej pół minuty). Biust i skóra wokół niego lubią bowiem chłód – pod jego wpływem skóra jest  napięta, a mięśnie wokół kurczą się, dzięki czemu piersi trochę się unoszą.

>>Ćwiczenia w ciąży - piękny biust po ciąży i porodzie>>

Pierwsza pomoc na obrzmiałe piersi w ciąży

Około 10. tygodnia ciąży piersi mogą zrobić się obrzmiałe, bolesne. To sygnał, że pod wpływem hormonów znajdujące się w tkance tłuszczowej płaty gruczołu sutkowego zaczynają się powiększać, by za kilka miesięcy móc produkować pokarm. Pierwsza pomoc to odpowiedni biustonosz. Jaki? Powinien mieć szerokie ramiączka o regulowanej długości i wzmocnienia wokół miseczek. Musi być elastyczny, dobrze przylegać, ale nigdzie nie uciskać, zwłaszcza pod biustem. Jeśli kupujesz go na początku ciąży, zwróć uwagę, by miał z tyłu zapas miejsca na zapięciu, gdyż obwód pod biustem rośnie wraz z brzuszkiem. Unikaj biustonoszy bezszwowych, tzw. rosnących, bo rozciągają się one pod biustem, nie zapewniając piersiom właściwego podparcia. Na obrzmiałe piersi pomaga również sposób stosowany przez karmiące mamy – okładanie bolących piersi schłodzonymi w lodówce i rozbitymi tłuczkiem do mięsa liśćmi kapusty.

Jak ochronić nadwrażliwe brodawki?

Brodawki mogą być nadwrażliwe już od początku ciąży. Bolą, kiedy ociera się o nie ubranie, i podczas dotyku. Smaruj je preparatem do popękanych brodawek – takim, jaki będziesz stosować po porodzie podczas karmienia piersią. Zawiera on składniki natłuszczające i kojące – np. oczyszczoną lanolinę – które zmniejszają skłonność skóry do podrażnień. Pomaga też spanie w staniku – brodawki nie będą się wtedy ocierać o piżamę. Na noc najlepiej zakładać elastyczny biustonosz sportowy z mikrofibry, który ma zdolność odprowadzania od skóry nadmiaru wilgoci.

Dobrze wiedzieć

Sposób na wysypkę pod biustem

Pod biustem może pojawić się czerwona, boląca i swędząca wysypka. To tzw. wyprzenie – dolegliwość spowodowana przez drożdżaki Candida. Można się jej pozbyć, nosząc odpowiedni stanik, który uniesie biust, a także dokładnie myjąc i osuszając skórę pod biustem. Jeśli to nie pomoże, odwiedź lekarza, który przepisze miejscowo działający preparat przeciwgrzybiczy.

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Rozstępy to przypadłość, która dotyka niemal co drugą przyszłą mamę. Często pojawiają się również na piersiach. Można próbować im zapobiec, dwa razy dziennie wmasowując preparat przeciw rozstępom, który uelastyczni skórę i uodporni ją na nadmierne rozciąganie. Najlepiej zacząć już od pierwszego trymestru. Kosmetyk nakładaj delikatnie, okrężnymi ruchami od dołu ku górze. Zacznij od pachy w kierunku mostka, potem przesuwaj dłoń do góry, na zewnątrz (do szyi) i dalej w kierunku obojczyka, omijając brodawki sutkowe (na nich rozstępy się nie pojawiają, a masowanie ich, zwłaszcza w trzecim trymestrze, może wywołać produkcję oksytocyny i skurcze). Warto skorzystać z propozycji zabiegów na piersi dla przyszłych mam, oferowanych przez gabinety kosmetyczne. oferują je m.in. salony Academie, La Perle, Bielenda. Podstawą zabiegu jest najczęściej maska – żelowa albo na bazie glinek – która ujędrnia, uelastycznia i wzmacnia skórę.

>>Rozstępy w ciąży: co na rozstępy w ciąży? Kremy, masaże oraz dieta>>

SOS na swędzenie skóry piersi

Kiedy piersi rosną, skóra się rozciąga i może wtedy swędzieć. Możesz złagodzić świąd, wmasowując w skórę krem przeciw rozstępom zawierający składniki działające przeciwświądowo (np. peptydy awokado). Pomaga też regularne stosowanie kremów nawilżających do skóry wrażliwej i atopowej – mają one w składzie substancje hamujące świąd. Można nakładać je nawet wtedy, kiedy stosujesz kosmetyk zapobiegający rozstępom, tyle że nie w tym samym czasie – najlepiej kwadrans później.

Zobacz wideo: Samobadanie piersi

miesięcznik "M jak mama"