Jak się WYSPAĆ w ciąży?

2014-01-27 15:34

Właśnie podczas ciąży, gdy odpoczynek jest ci najbardziej potrzebny, tak trudno o dobry, zdrowy sen. Zobacz, co możesz zrobić, by w ciąży spało ci się lepiej.

Sennik w ciąży czyli o czym śni mama, tata i... dziecko w brzuchu?

i

Autor: _photos.com|photos.com O czym śni mama, tata i... dziecko w brzuchu?

Budzisz się w nocy po kilka razy? To typowe w zaawansowanej ciąży. Trudno nawet ułożyć się do spania, gdy brzuch jest wielki jak arbuz. Boli kręgosłup, pęcherz domaga się częstych wizyt w toalecie, a jeszcze te skurcze łydek... I jak tu się wyspać w ciąży? Przypominamy, co powinno ci  pomóc w wyspaniu się w ciąży.

DOBRY MATERAC. Nie może być ani za miękki, ani zbyt twardy. Zbyt miękki powoduje, że kręgosłup jest wygięty w łuk, z kolei na zbyt twardym materacu ciało również nie odpoczywa z powodu napięcia mięśni przykręgosłupowych. Dobry materac powinien być średnio twardy, sprężysty, dopasowujący się do krzywizn kręgosłupa. Najlepszy jest lateksowy – o dużej zawartości naturalnego lateksu – lub ze sprężynami kieszonkowymi. Zwróć uwagę, aby był dopasowany do wagi twojego ciała (jeśli kupujesz nowy, sprzedawca doradzi ci, jaką opcję wybrać).

ZDROWA POŚCIEL. Nie śpij w pościeli z poliestru czy innych sztucznych tkanin. Najlepsza jest bielizna pościelowa z czystej bawełny, która doskonale przepuszcza powietrze i nie powoduje przegrzania ani uczuleń, poza tym jest przyjemna w dotyku.

WYGODNA POZYCJA. W ciąży znalezienie jej to nie lada sztuka, zwłaszcza że nie ma dużego wyboru. Z oczywistych przyczyn nie możesz np. spać na brzuchu – będzie to możliwe dopiero po porodzie. Od 6. miesiąca nie powinnaś też leżeć płasko na plecach, bo wtedy macica uciska główne naczynia krwionośne, co pogarsza krążenie, może powodować trudności z oddychaniem i zawroty głowy. Najlepiej śpij na boku, zwłaszcza lewym. Prawy bok nie jest wprawdzie zakazany, ale spanie na nim – podobnie jak na plecach – utrudnia krążenie krwi.

SPECJALNA PODUSZKA. W przyjęciu najlepszej pozycji bardzo pomaga specjalna ergonomiczna poduszka dla kobiet w ciąży w kształcie rogala, która pozwala ułożyć się wygodnie na boku. Umiejętnie wykorzystana, zapewnia wsparcie całego ciała: na jednym jej końcu kładziesz głowę, środek poduszki umieszczasz między kolanami, a drugi koniec możesz ułożyć w taki sposób, aby także brzuszek był podtrzymywany. Taka poduszka ma tę przewagę nad zwykłym jaśkiem, że na pewno podczas snu nie wysunie się spod ciała. I przyda się także na czas po porodzie.

LEKKA I WCZESNA KOLACJA. Już dzieci wiedzą, że „kto się na noc zbytnio naje, temu żołądek spać nie daje”. Dlatego ostatni posiłek powinien być lekkostrawny i zjadany najpóźniej 2–3 godziny przed snem, by żołądek zdążył uporać się z trawieniem. Idealna kolacja: dużo białka, mniej węglowodanów i tłuszczów.

ROZSĄDNE PICIE. Przyczyną częstego wstawania jest parcie na pęcherz. Aby ograniczyć liczbę pobudek, już na 3–4 godziny przed snem staraj się pić niezbyt wiele. Zrezygnuj z kawy i czarnej herbaty (zawierają kofeinę), pij ziołowe herbatki o działaniu odprężającym, np. z melisy czy lawendy. Dobre jest też ciepłe mleko: uspokaja i usypia, bo po podgrzaniu uwalnia się w nim tryptofan, czyli aminokwas wywołujący senność.

ŚWIEŻE POWIETRZE. Przed snem zawsze porządnie wywietrz sypialnię. Okno warto zostawić uchylone – choćby minimalnie – przez całą noc, bo przy zamkniętym będzie ci duszno.

KOJĄCY RELAKS. Wieczorem staraj się wyciszyć: nie oglądaj filmów akcji, posłuchaj relaksacyjnej muzyki. Bardzo skuteczna jest też aromaterapia: kilka kropel olejku (np. z lawendy, bergamoty albo neroli) wlej do wanny albo do kominka aromaterapeutycznego i wdychaj relaksujący zapach.

Dobrze wiedzieć

Jedyna taka poduszka dla ciężarnych

Justyna Garstecka, prezes firmy Motherhood

Poduszkę Kojec zaprojektowałam w drugiej ciąży, w której bardzo dokuczały mi bóle bioder i kręgosłupa. Dostępne wówczas (a był to rok 2007) na polskim rynku poduszki nie spełniały moich oczekiwań – ani estetycznych, ani użytkowych. Kojec więc od początku wyróżniał się ergonomią, rodzajem i jakością użytych materiałów. Teraz na rynku polskim są obecne różne poduszki dla kobiet w ciąży, ułatwiające sen i odpoczynek. To jednak właśnie Kojec nieustannie cieszy się największą popularnością wśród młodych mam. Jest to dla mnie powodem wielkiej radości i dumy, zwłaszcza że produkt od początku do końca powstaje w Polsce, w naszej szwalni na Podkarpaciu.

miesięcznik "M jak mama"