OBRZĘKI W CIĄŻY: dlaczego tak puchnę?

2013-09-17 17:12

Obrzęki w ciąży budzą złe skojarzenia. Niesłusznie. Obrzęki w ciąży miewa od czasu do czasu każda ciężarna. Sprawdź, jakie są przyczyny powstawania obrzęków w ciąży.

jaką wodę pić w ciąży

i

Autor: _photos.com|photos.com Jaką wodę pić w ciąży

Spis treści

  1. Obrzęki w ciąży: naturalny proces
  2. Obrzęki rąk: dłonie jak poduszki
  3. 5 skutecznych sposobów na obrzęki w ciąży - WIDEO
  4. Obrzęki w ciąży mogą być objawem zatrucia ciążowego
  5. Czy to obrzęki?

Co prawda obrzęki mogą być powodem do niepokoju, ale zwykle wtedy, gdy  występują na całym ciele, a dodatkowo towarzyszą im inne objawy, np. wysokie ciśnienie tętnicze. Przyszłe mamy najczęściej skarżą się jednak, że puchną im przede wszystkim nogi, a to groźne nie jest. Najwyżej nieco uciążliwe. Obrzęki nóg przypominają słupy, a kostek często zwyczajnie w ogóle nie widać. Bywa, że zmienia się także wygląd twarzy: buzia ma miękkie rysy i staje się bardziej zaokrąglona. To efekt naturalnych ciążowych zmian.

Obrzęki w ciąży: naturalny proces

Obrzęki najbardziej dają się we znaki w trzecim trymestrze ciąży. Wskutek zmian hormonalnych naczynia krwionośne stają się bardziej elastyczne i łatwiej przepuszczają wodę z krwi do tkanek skóry. A w czasie ciąży w organizmie krąży znacznie więcej krwi niż zwykle. Przybywa jej 30–50 proc., czyli  nawet 2 litry. Proces ten zaczyna się już w 6. tygodniu, a osiąga maksymalne nasilenie między 32. a 34. tygodniem ciąży. Tym więcej wody ucieka z krwi, im dłużej zalega ona w naczyniach, a w czasie ciąży krew krąży leniwie, dlatego tak łatwo o obrzęki. Za obrzęki odpowiada także... macica. Zwłaszcza pod koniec ciąży, kiedy jest już duża i uciska na żyły. W ten sposób dodatkowo spowalnia powrót krwi do serca, a przecież krew z nóg pod górę i tak płynie z trudem. Najbardziej rozmiary macicy dają się we znaki kobietom w ciążach mnogich. Jeśli do tego dołożymy brak ruchu, przebywanie przez długi czas w jednej pozycji, upał bądź ogrzewane pomieszczenia, to mamy najlepsze warunki do powstawania obrzęków.

Obrzęki rąk: dłonie jak poduszki

Obrzęki rąk częściej dokuczają ciężarnym, które wykonują wiele ruchów dłońmi, zwłaszcza niezbyt precyzyjnych, np. piszą na klawiaturze, przekładają coś z miejsca na miejsce lub często trzymają ręce opuszczone (choćby podczas długiej jazdy autobusem). Wtedy woda łatwiej gromadzi się w naczyniach dłoni i przenika do tkanek. Palce robią się pulchne jak serdelki także w czasie upałów lub podczas przebywania w ciepłych, niewietrzonych pomieszczeniach. Najczęściej to jedynie problem natury estetycznej, choć dokuczliwy. Obrzęki nie zawsze są odczuwalne lub widoczne gołym okiem. Nadmiar płynu w tkankach może gromadzić się równomiernie, nie tylko w okolicy nóg lub dłoni. Wykrycie obrzęków ułatwia regularne ważenie, przynajmniej raz w tygodniu. Niepokój wzbudza przyrost masy ciała o więcej niż kilogram w ciągu kilku dni. Lepiej w takiej sytuacji zasięgnąć opinii lekarza, bo gwałtowne przybieranie na wadze może być skutkiem gromadzenia się nadmiaru płynów w organizmie.

5 skutecznych sposobów na obrzęki w ciąży - WIDEO

Dobrze wiedzieć

Wększa objętość krwi w organizmie, spowodowana ciążą, gorsze krążenie wywołane uciskiem dużej już macicy na żyły i utrudnione odpływanie krwi w stronę serca powoduje gromadzenie się limfy w tkankach. Czujesz się wtedy opuchnięta i ociężała. Twój organizm gromadzi więcej wody, co dodatkowo zwiększa ryzyko pojawienia się obrzęków. Na wszystko jednak jest sposób.

  • Smaruj nogi wyciągiem z kasztanowca.
  • To naturalny lek, który wpływa pozytywnie na naczynia krwionośne i zmniejsza ryzyko powstawania opuchlizny. Rano profilaktycznie wmasuj w łydki i stopy maść z ekstraktem z kasztanowca lub przeciwobrzękowy krem dla kobiet w ciąży.
  • Nogi w górę!
  • Jeśli tylko masz chwilę czasu i taką możliwość – połóż się z nogami uniesionymi powyżej tułowia – ułóż je na poduszkach lub zwiniętej kołdrze. W pracy możesz oprzeć stopy na drugim krześle; dobrze jest cały czas trzymać je wyżej, np. na podnóżku lub stosiku książek.
  • Zanurz stopy i dłonie w chłodnej wodzie.
  • Chociaż nie ma jeszcze upałów, w ciągu dnia możesz smarować stopy specjalnymi kremami chłodzącymi. Preparaty te zawierają mentol, który daje uczucie świeżości i zmniejsza opuchliznę.
  • Pobudź cyrkulację krwi.
  • Obrzęki są skutkiem złego krążenia krwi, dlatego stosuj natryski na przemian ciepłą i chłodną wodą. Wystarczy wejść pod prysznic i zafundować sobie 15-minutowy masaż wodny. Krew zacznie lepiej krążyć i przyspieszy odprowadzanie płynów z tkanek.
  • Pij regularnie wodę, aby rozrzedzić krew, co ułatwi jej odpływanie z dolnych części ciała. Wypicie 1,5–2 litrów płynów na dobę (najlepiej zwykłej wody mineralnej, ale liczy się także herbata, kompot czy zupa) gwarantuje zmniejszenie się uciążliwej opuchlizny.
  • Unikaj noszenia obcisłych skarpetek i legginsów (ponieważ spowalniają krążenie), spożywania dużej ilości soli (zatrzymuje wodę w organizmie) i bezczynności.

Obrzęki w ciąży mogą być objawem zatrucia ciążowego

Tak kiedyś nazywano chorobę, w której mogą występować nasilone obrzęki. W schorzeniu tym ciężarna ma wysokie ciśnienie, czyli takie, które przekracza 140/90 mmHg (wystarczy przekroczenie jednej z tych wartości, ciśnienia skurczowego lub rozkurczowego), a w moczu pojawia się białko (konieczne jest badanie próbki moczu). Jednocześnie mogą wystąpić obrzęki, ale nie tylko nóg w okolicy kostek, lecz także dłoni, twarzy, ud, podbrzusza, słowem niemal całego ciała. Choć przyczyna choroby nie została jednoznacznie ustalona, wiadomo że zatrucie ciążowe nie ma nic wspólnego z nieświeżym posiłkiem, grzybami, zarazkami czy innymi trującymi substancjami. Leczenie musi się odbywać pod kontrolą lekarza. Konieczne są wykonywane regularnie badania, odpoczynek, odpowiednie odżywianie, przyjmowanie zleconych leków obniżających ciśnienie tętnicze, a często także pobyt w szpitalu. Wszystko po to, aby zapobiec wystąpieniu groźnego dla ciężarnej i dziecka stanu rzucawkowego. Na szczęście taki scenariusz to obecnie rzadkość. Obrzęki występują u wielu kobiet w ciąży. Dlatego absolutnie nie można ich od razu łączyć ze stanem przedrzucawkowym lub innymi problemami zdrowotnymi. Trzeba jednak pamiętać, aby kontrolować nie tylko obrzęki, lecz także ciśnienie tętnicze i wykonywać zlecone przez lekarza badania krwi i moczu.

Czy to obrzęki?

Z trudem wciskasz stopy w buty, które dotychczas miały właściwy rozmiar? Masz problemy z zawiązaniem sznurówek z powodu obrzęku dłoni? Możesz szybko i fachowo sprawdzić, czy przyczyną dolegliwości są obrzęki. Wystarczy, że naciśniesz palcem skórę nad kością piszczelową na łydce. Obrzęknięte tkanki nie mogą się „schować” w głębi, bo kość to uniemożliwia. Dlatego jeśli cierpisz z powodu obrzęków, w skórze powstanie dołek. Zdrowe tkanki wyglądają po ucisku tak samo jak wcześniej.

miesięcznik "M jak mama"