Skrajne zmęczenie na początku ciąży to normalny objaw, co nie znaczy, że akceptowalny przez przyszłą mamę. Chociaż zmęczenie nie boli, to jednak utrudnia życie - nie pozwał skupić się na pracy, powoduje zaległości w domowych obowiązkach: praniu, sprzątaniu, odsuwa od życia towarzyskiego.
Zmęczenie ciążowe po prostu odcina prąd i sprawia, że brakuje nam energii nawet na umycie zębów.
Czytaj również: Pierwsze objawy ciąży - jakie są wczesne oznaki tego, że będziesz mamą?
Niepokojące objawy i zagrożenia w 1 trymestrze ciąży
Dlaczego odczuwasz zmęczenie w ciąży?
Wyczerpanie i zmęczenie to objaw, który pojawia się w pierwszych miesiącach ciąży, potem mija, aby powrócić w ostatnim etapie ciąży, ale wtedy jest spowodowane problemami ze snem, dużą masą ciała i ciężarem, który nosimy przed sobą w brzuchu.
Na początku zmęczenie w ciąży ma inne źródło, oczywiście głównie hormonalne. Zmęczenie ciążą jest w dużej mierze spowodowane przyspieszoną produkcją progesteronu, który utrzymuje ciążę i stymuluje produkcję gruczołów mlecznych niezbędnych do późniejszego karmienia piersią.
Ale to nie jedyny winowajca. Ciąża to, jak ktoś powiedział, bieganie z plecakiem, który każdego dnia jest coraz cięższy. Chociaż nie zdajesz sobie sprawy, to twój organizm pracuje coraz ciężej: produkuje więcej krwi, przepycha ją przez żyły, wytwarza i obsługuje nowe organy, jak łożysko. To wszystko wymaga masy energii, której nie starcza na twoje dotychczasowe aktywności.
Sposoby na zmęczenie w ciąży
Rozwój dziecka odbija się na twoim organizmie - tego nie unikniesz, podobnie, jak nie uspokoisz burzy hormonów w twoim ciele. Nie ignoruj sygnałów wysyłanych przez twoje ciało.
Gdy się zmienia, traktuj wypoczynek jako priorytet i postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.