Problemy z piersiami w ciąży: ból piersi, rozstępy, wyciek pokarmu, asymetria piersi

2013-07-10 16:49

W ciąży piersi stają się większe, zmienia się ich struktura i wygląd, są bardziej wrażliwe na ból, trudniejsze w pielęgnacji. Podpowiadamy, jak sobie radzić z ewentualnymi problemami z piersiami w ciąży.

Piersi w ciazy problemy

i

Autor: _photos.com|photos.com Podczas ciąży piersiom należy się szczególna uwaga, dzięki czemu nie będą sprawiać problemów.

Spis treści

  1. Piersi w ciąży: powiększenie piersi, zmiana wyglądu
  2. Bolesność, tkliwość piersi w ciąży
  3. Swędzenie piersi w ciąży
  4. Rozstępy na piersiach w ciąży
  5. Stan zapalny piersi w ciąży
  6. Dysproporcja wielkości piersi w ciąży
  7. Nadmierna potliwość piersi w ciąży
  8. Wyprzenie pod piersiami w ciąży
  9. Sączenie się pokarmu z piersi w ciąży
  10. Obejrzyj film: Zastój pokarmu w piesi - jak wygląda i co robić?

Piersi w ciąży przygotowują się do nowej, odpowiedzialnej roli, jaką jest karmienie dziecka. W związku z tym zachodzą w nich duże zmiany, które można zauważyć czasami nawet już kilka dni po zapłodnieniu. Już wtedy bowiem w ciele przyszłej mamy szybko wzrasta poziom hormonów, które są odpowiedzialne za wszystkie ciążowe procesy. Wyjaśniamy, co się dzieje z piersiami w ciąży i jak sobie radzić, gdy pojawi się jakiś problem.

Piersi w ciąży: powiększenie piersi, zmiana wyglądu

Piersi już w pierwszych tygodniach ciąży stają się pełniejsze, większe i cięższe, jakby były lekko obrzmiałe. Dzieje się tak dlatego, że powiększają się komórki gruczołowe, które w przyszłości będą wytwarzały pokarm. Wzrasta też objętość płynów – krwi i limfy. Piersi w ciąży są lepiej ukrwione, naczynia krwionośne rozszerzają się i prześwitują przez cienką skórę – biust wygląda tak, jakby pokrywała go siateczka drobnych, sinoniebieskich żyłek. Piersi rosną zwykle przez całą ciążę, bo stopniowo przybywa także tkanki tłuszczowej. U wielu kobiet biust znacznie powiększa swe rozmiary, czasami aż o cztery-pięć miseczek.

Nasza rada: od razu, gdy piersi urosną, kup nowy, większy biustonosz. Powinien dobrze podtrzymywać piersi, a więc być idealnie dopasowany w obwodzie (nie za luźny). Zarówno pas materiału pod biustem (obwód), jak i ramiączka powinny być dość szerokie. Nie warto kupować biustonosza zbyt dużego, na zapas, gdyż nie podtrzyma on biustu jak należy. Dotyczy to zarówno obwodu, jak i miseczek. W razie potrzeby biustonosz można powiększyć w obwodzie za pomocą przedłużki.

Czytaj też: Dlaczego na początku ciąży piersi są powiększone?

Z czego wynika tkliwość piersi?

Bolesność, tkliwość piersi w ciąży

Na początku ciąży piersi są tkliwe, czyli bardzo wrażliwe na dotyk. Nawet lekki ucisk czy przypadkowe dotknięcie może wówczas spowodować dyskomfort i ból. To skutek powiększania się piersi, niedoboru oksytocyny oraz większej wrażliwości skóry, zwłaszcza w okolicy brodawek sutkowych. W pierwszym trymestrze bolesność piersi może być dokuczliwa, jednak wraz z upływem czasu będzie coraz lepiej.

Nasza rada: nie stosuj z tego powodu środków przeciwbólowych – ulga pojawi się tylko przez chwilę albo w ogóle. Nadwrażliwość piersi to rzecz normalna. Staraj się po prostu traktować je z najwyższą delikatnością. Aby zmniejszyć dyskomfort, kup dobrze dopasowany biustonosz, który porządnie podtrzymuje biust, ale go nie uciska. Wnętrza miseczek powinny być z bardzo delikatnej, jedwabiście miękkiej tkaniny. Zwracaj uwagę, by na wysokości brodawek nie było żadnego szwu, stębnowania czy koronek, które mogłyby podrażniać sutki. Taki wygodny, bezszwowy biustonosz warto też zakładać na noc, gdy brodawki są tak wrażliwe, że bardzo nieprzyjemne jest nawet ich ocieranie się o nocną koszulę.

Czytaj też: Jak dobrać rozmiar biustonosza na czas ciąży

Swędzenie piersi w ciąży

Gdy piersi powiększają się, zwiększa się również napięcie ich skóry, co zwykle objawia się dokuczliwym swędzeniem. Najczęściej jest to objaw niegroźny, znikający samoistnie po porodzie. 

Nasza rada: regularnie wmasowuj w skórę piersi olejek albo kremy nawilżające do skóry wrażliwej i atopowej – mają one w składzie substancje hamujące świąd.

Czytaj też: Swędzenie skóry w ciąży. Jak rozpoznać czy to coś groźnego?

Rozstępy na piersiach w ciąży

Innym, jeszcze bardziej przykrym skutkiem rozciągania się skóry na piersiach są rozstępy. Lepiej nie czekać, aż się pojawią, bo wtedy już bardzo trudno będzie ich się pozbyć. 

Nasza rada: aby zapobiec rozstępom, od początku ciąży systematycznie natłuszczaj i nawilżaj skórę na piersiach. Najbezpieczniej jest stosować kosmetyki ze specjalnych serii dla mam.

Czytaj też: Co pomoże na rozstępy w ciąży?

Stan zapalny piersi w ciąży

Jeśli czujesz silny ból, a do tego pierś jest obrzmiała i zaczerwieniona, pojawiła się również gorączka – może to świadczyć o stanie zapalnym. 

Nasza rada: jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, który zdiagnozuje problem i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie; być może niezbędny będzie antybiotyk.

Czytaj też: Jakie antybiotyki można brać w ciąży?

Dysproporcja wielkości piersi w ciąży

Gdy piersi powiększają się nierównomiernie, może być między nimi mniejsza lub większa różnica wielkości. W niczym to właściwie nie przeszkadza – poza estetyką i tym, że trudno wtedy dobrze dobrać biustonosz.

Nasza rada: kupując stanik, wybieraj zawsze ten rozmiar miseczki, który jest odpowiedni na większą pierś, a do drugiej miseczki wkładaj specjalną wkładkę uzupełniającą z bawełny.

Nadmierna potliwość piersi w ciąży

W czasie ciąży wiele kobiet narzeka na intensywniejsze niż dotąd pocenie się. Jeśli masz bardzo duży biust, zapewne sporym problemem jest obfite pocenie się pod piersiami, zwłaszcza w czasie upałów.

Nasza rada: po porannym prysznicu przecieraj skórę pod piersiami dobrym antyperspirantem do skóry wrażliwej, najlepiej bezzapachowym. Możesz też pić dwa razy dziennie (przez kilka tygodni) napar z szałwii lekarskiej.

Wyprzenie pod piersiami w ciąży

Tym słowem specjaliści nazywają zmiany zapalne skóry pojawiające się pod piersiami, a objawiające się zaczerwienieniem, łuszczeniem się naskórka albo czerwoną, swędzącą wysypką. Wyprzenie wywołują drożdżaki Candida albicans.

Nasza rada: po umyciu skóry pod biustem zawsze bardzo dokładnie ją osuszaj. Ważne jest również noszenie dobrego biustonosza, który unosi biust. W dobrze dobranym staniku piersi nie dotykają skóry pod piersiami. Jeśli to nie pomoże, powinnaś powiedzieć o tym problemie lekarzowi, który przepisze miejscowo działający preparat przeciwgrzybiczy.

Sączenie się pokarmu z piersi w ciąży

Pęcherzyki mleczne w gruczołach piersiowych uaktywniają się i zaczynają wytwarzać pokarm bardzo wcześnie – zwykle około 16. tygodnia ciąży. Jest to tzw. mleko przedporodowe – wyprodukowane nie po to, by karmić dziecko, ale na próbę. Zwykle nie opuszcza ono piersi, jednak u niektórych kobiet kropelki tego wczesnego mleka mogą się pojawić na brodawkach już około 20. tygodnia ciąży. Im bliżej porodu, tym częściej może wydobywać się pokarm (nie jest to jeszcze siara, która pojawi się dopiero po porodzie). Jest to dobry znak świadczący o gotowości piersi do wytwarzania pokarmu.

Nasza rada: aby zabezpieczyć bieliznę przed zamoczeniem, już teraz zacznij stosować wkładki laktacyjne, czyli specjalne krążki (z waty lub tkaniny), które wkłada się do miseczek biustonosza. Nie wyciskaj sączącego się z piersi płynu, bo możesz w ten sposób pobudzić sutki do jeszcze większego wydzielania pokarmu. Uwaga: jeśli z brodawek wydzieli się płyn podbarwiony krwią, szybko skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Obejrzyj film: Zastój pokarmu w piesi - jak wygląda i co robić?

miesięcznik "M jak mama"