Siedzenie przy stole zamień na świąteczny spacer. 6 korzyści w sam raz dla przyszłych mam

2022-12-23 10:36

Najbliższe dni spędzisz prawdopodobnie głównie przy stole, czyli siedząc i jedząc. To polska tradycja, ale nie najlepsza. Długie siedzenie nie jest zdrowe dla nikogo, a zwłaszcza dla kobiety w ciąży. Dlatego w te święta przerwij tradycję i zamień siedzenie przy stole na rodzinny spacer po okolicy. Zobacz, dlaczego warto to zrobić.

para idąca lasem w zimowej scenerii

i

Autor: Getty images Siedzenie przy stole zamień na spacer. Oto zalety chodzenia i wady długiego siedzenia w podczas ciąży

Najpierw Wigilia, w czasie której przez kilka godzin będziesz siedzieć i jeść, na drugi dzień rodzinny obiad Bożonarodzeniowy u wujostwa...  Nic dziwnego, że po świętach będziesz w gorszej formie niż przed nimi, a przecież miałaś przez te kilka dni odpocząć i nacieszyć się rodziną.

Biesiadowanie przy stole w święta to polska tradycja, ale kompletnie przestarzała, biorąc pod uwagę najnowsze trendy zdrowotne. Aby uniknąć złego samopoczucia po świętach, musisz zrobić jedną prostą rzecz: zamienić siedzenie przy stole na spacer po okolicy. Oto powody, dla których warto zmienić tradycję, zwłaszcza gdy właśnie oczekujesz dziecka. 

Spis treści

  1. Zalety spacerów w ciąży
  2. Jak bezpiecznie spacerować w ciąży?
  3. Jak bezpiecznie siedzieć podczas ciąży?
Święta w PRL. Karp w wannie, pomarańcze w sklepach. Historia z Koprem

Zalety spacerów w ciąży

Spacer, czyli chodzenie to niestresująca aktywność fizyczna, szczególnie wskazana dla kobiety w ciąży. Możesz spacerować wszędzie, o każdej porze i mieć z tego liczne korzyści. Potrzebujesz tylko dobrych, wygodnych butów i butelki z wodą (o tej porze roku lepiej termos z ciepłą herbatą). Spacer w ciąży ma wiele zalet:

  • zapewnia zdrowszą ciążę i lżejszy poród. Eksperci twierdza, że regularne chodzenie może zmniejszyć ryzyko powikłań podczas ciąży i porodu i sprawić, że sam poród będzie łatwiejszy i szybszy. Badania pokazują, że kobiety, które regularnie chodzą, rzadziej chorują na cukrzycę ciążową i mają mniej nagłych nieplanowanych cięć cesarskich. Chodzenie wzmacnia mięśnie, ułatwiając szybszy powrót do formy po urodzeniu dziecka.
  • poprawia humor i dodaje energii. W ciąży poziom energii spada: w końcu "produkujesz" w sobie człowieka, a to ciężka praca! Masz ochotę na wylegiwanie się, ale powinnaś robić coś przeciwnego — spacerować. Żadna aktywność nie wpływa lepiej na nastrój i energię niż szybki marsz. Chodzenie pomaga zrelaksować się, poprawia nastrój i daje zastrzyk energii: jedno z badań wykazało znaczną poprawę nastroju i poziomu zmęczenia kobiet w ciąży, które chodziły około 30 minut cztery razy w tygodniu.
  • redukuje ból pleców i napięcie mięśni. Większość kobiet w ciąży cierpi na ból pleców. To głównie dlatego, że wzrasta waga ich ciała i zmienia sie środek ciężkości wymuszający przyjmowanie dziwnych pozycji ciała. Spacerowanie łagodzi ból pleców i inne dolegliwości. Pomaga w utrzymaniu silnego gorsetu mięśniowego, dzięki czemu mogą one podtrzymywać rosnący brzuch bez wysiłku i bólu.
  • reguluje masę ciała. Ciąża prowadzi do dużego wzrostu wagi. Ale jeśli często spacerujesz i jesteś aktywna fizycznie, możesz tego uniknąć: marsz pomaga spalać kalorie. Mniejsza waga w czasie ciąży oznacza mniejsze prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu i szybszego powrotu do wagi sprzed ciąży.
  • wspomaga dobry sen. Chodzenie ułatwia zasypianie, bo dotlenia organizm i powoduje delikatne zmęczenie, spalając nadmiar energii.
  • łagodzi zaparcia. To częsta dolegliwość podczas ciąży. Ćwiczenia pomagają w transporcie jedzenia przez układ pokarmowy i w jego trawieniu, dzięki czemu poprawia się metabolizm. 

Czytaj również: Aktywność w ciąży: jaki wysiłek fizyczny w ciąży jest zdrowy?

Ciąża zimą. Przewodnik jak przeżyć ciążę w zimowej aurze

Jak bezpiecznie spacerować w ciąży?

Długotrwałe siedzenie nie jest zdrowe - od dawna wiadomo, że siedzący tryb życia jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych współczesnego społeczeństwa i jest odpowiedzialny za wzrost liczny zachorowań na tzw. choroby cywilizacyjne, jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Siedzenie nie jest wskazane również dla kobiet w ciąży. Lekarze zalecają, aby kobiety oczekujące dziecka nie siedziały dłużej niż 15-30 minut, bez przerwy. Po upływie tego czasu powinny na moment wstać, pospacerować chwile i dopiero potem znów usiąść np. przy biurku. Długie siedzenie w ciąży ma wiele wad: 

  • wpływa na depresję ciążową. Naukowcy odkryli związek między depresją w czasie ciąży a długim siedzeniem w drugim trymestrze ciąży.
  • zwiększa wagę przyszłej mamy. Niska aktywność fizyczna wpływa na większy przyrost wagi, która jest fatalna dla kobiet w ciąży: nie tylko utrudnia poród, ale i opóźnia powrót do formy po narodzinach dziecka.
  • powoduje częstsze powikłania okołoporodowe. Kobiety otyłe mają częstsze problemy z gojeniem się ran, np. po cesarce i są bardziej narażone na stan przedrzucawkowy, żylną chorobę zakrzepowo-zatorową.
  • zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę ciążową. Brak ruchu oznacza przyrost wagi, a to jeden z czynników wpływających na te chorobę: obserwacje pokazują, że kobiety w ciąży prowadzące siedzący tryb życia mają wyższy poziom glukozy we krwi. Cukrzyca ciążowa może zwiększać ryzyko powikłań porodowych u matki i dziecka, dlatego ważne jest, aby minimalizowali to ryzyko, skracając czas, jaki kobiety w ciąży spędzają w pozycji siedzącej.
  • zwiększa ryzyko cesarskiego cięcia - otyłe kobiety rodzą trudniej i wolniej, zwykle mają też większe dzieci. To elementy zwiększające ryzyko konieczności przeprowadzenia cc. 

Jak bezpiecznie siedzieć podczas ciąży?

Jeśli musisz siedzieć przy stole, staraj się przyjąć odpowiednią pozycją ciała.  Wyprostuj plecy i odchyl ramiona. Twoje pośladki powinny dotykać oparcia krzesła - zawsze wybieraj krzesła z oparciem! Możesz podłożyć pod plecy mały, zwinięty ręcznik lub poduszkę w zagłębieniu pleców. Rozłóż ciężar ciała równomiernie na oba biodra, Trzymaj nogi zgięte pod kątem 90 stopni - w razie potrzeby użyj podnóżka lub stołka.