Spis treści
Prasowanie w ciąży
Deskę do prasowania ustaw na takiej wysokości, żebyś nie musiała się pochylać (albo prasuj na siedząco – deska powinna być wówczas na wysokości łokci). Przygotuj sobie podnóżek pod stopy, np. pudełko wypełnione książkami. Oprzyj na nim jedną stopę. To zapewni lepszą stabilizację i odciąży nogę. Co kwadrans zrób przerwę, wykonaj kilka przysiadów, aby pobudzić krążenie i wspomóc mięśnie spełniające funkcję pompy przepychającej krew z nóg w kierunku serca. Nie prasuj dłużej niż 2 godziny. Nigdy nie rób tego na czczo. Głód, spadek poziomu glukozy we krwi i zaleganie jej w naczyniach nóg na skutek stania – to się może skończyć omdleniem.
Odkurzanie w ciąży
Staraj się wydłużyć rurę od odkurzacza tak, abyś odkurzała prawie bez pochylania tułowia.
Mycie okien w ciąży
Unikaj tej czynności. Absolutnie nie powinnaś stawać na drabinie, stole czy niestabilnym krześle – to grozi upadkiem, którego skutki mogą być w ciąży poważne. Nie myj wszystkich okien jednego dnia. Wybierz płyn do mycia szyb bez amoniaku. Pojawiają się doniesienia, że wdychanie oparów tego związku w odmiennym stanie może mieć negatywny wpływ na rozwój ciąży.
Pranie w ciąży
Gdy musisz coś uprać ręcznie, zrób to w umywalce, a nie w wannie. Możesz też miskę z wodą postawić na szafce i prać z wyprostowanymi plecami. Jeśli musisz coś uprać w wannie, uklęknij, a unikniesz uciskania brzuszka.
Sprzątanie łazienki w ciąży
Nie powinnaś używać: środków do udrożniania rur, usuwających pleśń, zawierających związki chloru oraz likwidujących rdzę. Wdychanie oparów tych produktów może być szkodliwe. Staraj się stosować preparaty ekologiczne lub domowe sposoby radzenia sobie z zabrudzeniami. Osad wokół baterii łazienkowej usuniesz np. po położeniu na 15 minut gazika nasączonego octem. Drzwi od łazienki zostaw uchylone, aby zapach preparatów mógł się ulotnić.