Ta dolegliwość niszczy radość z ciąży wielu kobietom. Lekarka ma 3 wskazówki

2024-09-20 10:21

Są kobiety, które uważają że „stanem błogosławionym” ciążę nazwał jakiś mężczyzna. To wiele cudownych momentów i doświadczeń, ale i wiele dolegliwości, które zdecydowanie nie są niczym przyjemnym. Wśród nich ta poranna, która często z rankiem niewiele ma wspólnego.

Poranne mdłości

i

Autor: Getty Images Poranne mdłości to dolegliwość, która czasem odbiera radość z ciąży.

Mdłości w ciąży to dolegliwość, którą doskonale zna wiele kobiet. Pojawia się w różnym nasileniu, czasem nie jest zbyt dokuczliwa, innym - naprawdę utrudnia życia. A uporczywe wymioty to nie tylko zły stan fizyczny.

Sposobami na ciążowe mdłości podzieliła się Joanna Ibisz, aktywna w mediach społecznościowych lekarka, która promuje holistyczne podejście do zdrowia. A prywatnie - to żona Krzysztofa Ibisza.

Sprawdzamy miejskie wyprawki. Królowe matki odc. 13

Skąd biorą się mdłości w ciąży?

Jedną z bardziej uporczywych ciążowych dolegliwości są poranne mdłości (czasem nie tylko poranne i czasem nie tylko mdłości, a wymioty...)

- czytamy na profilu @bewellbyjoibisz.

Mamy, które mają to doświadczenie za sobą, doskonale wiedzą, że często „poranne mdłości” niewiele mają wspólnego ani z rankiem, ani z mdłościami, to intensywna „atrakcja”, która towarzyszy przez cały dzień. Być może słyszałaś, że dzięki tej dolegliwości możemy rozpoznać płeć dziecka - poranne mdłości mają być dowodem na to, że spodziewamy się dziewczynki. Możemy włożyć to między bajki, mamy chłopców też ich doświadczają.

Skąd się bierze ta dolegliwość? Joanna Ibisz we wpisie wskazuje, że wynikają ze współdziałania wielu czynników, jak np.:

  • gwałtowny wzrost poziomu gonadotropiny kosmówkowej,
  • z niedoborów żywieniowych (szczególnie witamin z grupy B),
  • z obniżenia poziomu cukru we krwi,
  • z braku równowagi emocjonalnej.

Joanna Ibisz jest lekarzem medycyny stylu życia i medycyny funkcjonalnej, a także terapeutką medycyny chińskiej. Nie dziwi więc, że w swoim wpisie odniosła się również do niej.

Wg medycyny chińskiej poranne mdłości to odwrócenie przebiegu energii (m.in. żołądka) z dołu do góry

- czytamy w poście.

Jednym ze sposobów na mdłości, o których pisze lekarka, jest wykorzystanie akupunktury lub akupresury, pomóc może regularne masowanie konkretnego punktu, znajdującego się na wewnętrznej stronie przedramienia. Joanna Ibisz poleca także inne naturalne metody na mdłości.

Trzy sposoby na mdłości w ciąży

We wpisie na profilu @bewellbyjoibisz wymieniono naturalne remedia, które pomogą w zwalczaniu tej ciążowej dolegliwości. To:

  1. Akupunktura lub akupresura (uciskanie punktu perikardium 6).
  2. Dieta bogata w wit. B6 (znajdziesz ją m.in. w kapuście, spirulinie, pyłku pszczelim, drożdżach).
  3. Herbata z imbirem, napar z rumianku lub mięty.

O naturalnych sposobach opowiedziała fitoterapeutka, Marta Makowska.

W przypadku mdłości możesz oczywiście sięgać po imbir, ale nie tylko. Wybierz miętę pieprzową - dzięki zawartości mentolu skutecznie łagodzi skurcze i takie nieprzyjemne odbijania się lub rumianek, który działa łagodząco, uspokajająco na przewód pokarmowy, zwłaszcza jeżeli dotyczy ciebie problem zgagi

- podpowiada autorka profilu @atlaszielarza.

Warto pamiętać, że zioła też mogą wchodzić w interakcje z lekami, oddziałują na nasz organizm. Zanim zaczniemy działać, zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

A ty, mierzyłaś się z ciążowymi mdłościami? Co tobie pomagało?

Mądrości naszych rodziców - to prawda czy mit? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
"Nie siedź blisko telewizora, bo popsujesz wzrok"