Twardniejący brzuch w ciąży: przyczyny i postępowanie

2021-10-12 12:29

Twardniejący brzuch i uczucie napięcia w jego obrębie bardzo często towarzyszą kobietom w zaawansowanej ciąży. Na szczęście, nie zawsze takie odczucie powinno  być powodem do niepokoju  - czasem to całkowicie naturalne i niegroźne skurcze przepowiadające. Przeczytaj, kiedy twardniejący brzuch może być oznaką jakiś nieprawidłowości?

Ból brzucha w ciąży

i

Autor: thinkstockphotos.com Twardniejący brzuch w ciąży może być oznaką zbliżającego się porodu przedwczesnego.

Każda ciężarna po 20. tygodniu ciąży odczuwa bezbolesne skurcze macicy zwane skurczami Braxtona- Hicksa, inaczej przepowiadającymi. Powodują one chwilowe twardnienie brzucha (od góry do dołu), dają uczucie napięcia – trwają od kilkudziesięciu sekund do kilku minut i mogą zdarzać się nawet kilka razy w ciągu dnia. Przybierają na częstotliwości wraz ze zbliżaniem się terminu porodu.

To objaw całkowicie normalny dla zaawansowanej i zdrowej ciąży i wynika on z przygotowywania się macicy do porodu, ale może też być powiązany z ruchami samego dziecka.

Czytaj: Skurcze macicy w ciąży - skurcze Alvareza, Braxtona-Hicksa, przepowiadające i porodowe

Spis treści

  1. Twardniejący brzuch w ciąży: kiedy jest to niepokojące?
  2. Co robić, gdy twardnieje brzuch w ciąży?
  3. Jak ograniczyć twardnienie brzucha w ciąży?
Bóle brzucha w ciąży

Twardniejący brzuch w ciąży: kiedy jest to niepokojące?

Nie każde napięcie się brzucha oznacza skurcz Braxtona-Hicksa. Nie ma o nim mowy w momencie, gdy twardnienie brzucha trwa dłużej, jest bardziej intensywne (nasila się z każdym skurczem) i towarzyszy mu ból (ból miesiączkowy, ból pleców) lub inne niepokojące objawy (np. krwawienie, odejście czopu czy wód płodowych).

Jeśli dzieje się tak długo przed przewidywanym terminem rozwiązania ciąży, wówczas może być to raczej znak zbliżającego się porodu przedwczesnego i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. W takiej sytuacji mówi się nawet o zagrożeniu dla życia dziecka.

Co robić, gdy twardnieje brzuch w ciąży?

Jeśli twardnienie brzucha nas niepokoi, bo trwa za długo lub powoduje uczucie dyskomfortu, pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, jest odpoczynek. Czasem przedwczesne skurcze są efektem przeciążenia i przemęczenia, dlatego w tym przypadku należy zaniechać pracy fizycznej, usiąść lub położyć się i miarowo oddychać.

Zazwyczaj skurcze po jakimś czasie odpoczynku ustępują, ale jeśli się tak nie stanie i np. pojawia się bolesność, na którą nie pomaga lek rozkurczowy i ciepła kąpiel (nie gorąca!) albo dodatkowo występuje krwawienie, może mieć to związek ze skracaniem się szyjki macicy i ryzykiem porodu przedwczesnego. W takiej sytuacji nie ma na co czekać i należy udać się do szpitala.

Czytaj: 10 wskazówek, dzięki którym nie urodzisz zbyt wcześnie

Jak ograniczyć twardnienie brzucha w ciąży?

Choć ciąża to nie choroba, należy dobrze oceniać swoje możliwości i nie przeciążać się. By zminimalizować ryzyko porodu przedwczesnego lub poronienia, powinno się powstrzymać od ciężkich prac fizycznych – wysiłek może wywołać niebezpieczne skurcze.

Lekarze zalecają również picie dużej ilości płynów, bo odpowiadają za objętość wód płodowych i minimalizują ryzyko skurczów. Podstawą jest jednak wsłuchiwanie się w sygnały płynące z organizmu. Wczesne wykrycie częstego twardnienia brzucha pozwoli np. podjąć skuteczne leczenie środkami podtrzymującymi ciążę i przeciwdziałać nasilaniu się skurczów.

Sonda
Czy w 5 tygdniu ciąży miałaś poranne mdłości?