W ciąży lepsza ciepła niż zimna. Picie podgrzanej wody pomoże na te dolegliwości

2022-05-13 13:55

Dlaczego trzeba pić wodę w ciąży i nie tylko w czasie oczekiwania na dziecko, nie trzeba nikomu tłumaczyć,. Ale dlaczego warto pić ciepłą wodę? Zobacz, co mówią lekarze.

Dlaczego warto pić ciepłą wodę w ciąży

i

Autor: Getty Images Dlaczego warto pić ciepłą wodę w ciąży?

Zacznijmy od tego, że woda jest niezbędna organizmowi do prawidłowego funkcjonowania – znajduje się w komórkach, jest potrzebna do przebiegu procesów fizjologicznych, takich jak choćby trawienie czy oddychanie. Dlatego od lat lekarze apelują, aby pić dużo wody, bo to po prostu zdrowe, zwłaszcza w ciąży. Ale dlaczego pić ją ciepłą?

Spis treści

  1. Pij wodę w ciąży
  2. Dlaczego warto pić ciepłą wodę?
  3. Ostrożność nie zawadzi
Poradnik Zdrowie: skurcze w ciąży

Pij wodę w ciąży

Okres ciąży to moment, kiedy zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Oprócz zwykłych potrzeb organizm musi jeszcze wyprodukować płyn owodniowy i dodatkową krew dla dziecka – a to substancje składające się głównie z H2O.

Picie odpowiedniej ilości wody jest też przydatne w leczeniu dolegliwości ciążowych - może pomóc w zmniejszeniu bólów głowy i skurczów przepowiadających (Braxtona Hicksa).

Mówi się, że kobieta w ciąży powinna pić ok. 2 litrów wody, ale czasem organizm potrzebuje jej mniej, a czasem więcej. Aby sprawdzić, czy jesteś odpowiednio nawodniona, zerknij do toalety – mocz jasny i oddawany kilka (6-8) razy dziennie, oznacza to, że pijesz tyle wody, ile potrzeba.

Czytaj również: Co pić w ciąży? Najzdrowsze napoje dla przyszłej mamy

Trzeci trymestr ciąży - najczęstsze dolegliwości: bóle pleców, zgaga i twardnienie macicy

Dlaczego warto pić ciepłą wodę?

Zapotrzebowanie na płyny można uzupełniać pijąc wodę butelkowaną lekko zmineralizowaną, ale również herbatę (najlepiej ziołowe lub owocowe), soki, a także jedząc zupy i owoce. Ale specjaliści zalecają również picie zwykłej wody, ale podgrzanej. Dlaczego? Uważa się, że picie ciepłej wody jest bardziej korzystne dla zdrowia i organizmu.

  • Zmniejsza zmęczenie. Ciepła woda usprawnia przepływ krwi w ciele. Szklanka ciepłej wody, szczególnie z niewielką ilością cytryny, pomaga też zwiększyć wytrzymałość i poziom energii. 
  • Pomaga w trawieniu. Picie ciepłej wody oczyszcza przewód pokarmowy, umożliwiając organizmowi lepsze wchłanianie składników odżywczych. Te składniki odżywcze są następnie łatwo przekazywane dziecku. Mówi się również, że ciepła woda rozpuszcza kropelki tłuszczu i oleju, co pomaga w ich trawieniu.
  • Usuwa toksyny. Pomaga w detoksykacji organizmu, ponieważ powoduje pocenie się
  • Zmniejsza poranne mdłości. Nudności są spowodowane odwodnieniem, a to uruchamia błędne koło, w którym nudności zniechęcają picia wody. Aby przerwać ten cykl, konieczne jest picie odpowiednich ilości wody.
  • Łagodzi zaparcia. To częsty problem ciążowy. Ciepła woda jest dobrym środkiem zwalczającym zaparcia i pomaga w regularnych wypróżnieniach. Zapewnia też prawidłową perystaltykę jelit oraz reguluje kwasowość w żołądku. 
  • Zapobiega infekcjom. Zimna woda wypijana np. podczas upałów, sprzyja chorobom gardła, kaszlowi, przeziębieniu i grypie.  

Ostrożność nie zawadzi

Pijąc w ciąży regularnie ciepłą wodę musisz pamiętać o kilku rzeczach. Nie zaleca się picia ciepłej wody z kranu, ponieważ pochodzi z kotłów grzewczych lub bojlerów, gdzie nabiera gorszego smaku i zapachu. Lepiej podgrzewać w czajniku zimną kranówkę. 

Pijąc wodę, nie zapominaj o przerwach. Zbyt duża ilości płynów może wywierać nacisk na nerki. Eksperci sugerują picie jednej szklanki wody na godzinę (w ciągu dnia).