Piżama party w babskim gronie, wizyta u fryzjera, godzina w jaskini solnej, zajęcia jogi, weekend w SPA – wybierz to, na co masz ochotę! Najważniejsze, żeby miło spędzić czas, odprężyć się i nie myśleć o tym, że brzuch jest za ciężki, a nogi spuchnięte. Zamknij drzwi, wyłącz telefon, nie sięgaj po laptopa. Bądź dla siebie dobra, rozpieszczaj się i uwierz, że drobiazgi potrafią zdziałać cuda. Skropiony oliwą chleb z pomidorem i kiełkami, ulubiona książka, rozluźniający masaż, nowe, wygodne buty, kilka ćwiczeń oddechowych, nutka Vivaldiego... Efekty nie każą na siebie długo czekać. Pamiętaj, że będziesz teraz potrzebować więcej snu, gimnastyki, spacerów, regularnych posiłków, spokojnych wieczorów, wyciszenia. Przygotuj się też na to, że w ciąży nie będziesz w stanie zapanować nad wszystkim, ugotować obiadu z dwóch dań, spędzać codziennie 8 godzin w pracy, być idealną szefową i perfekcyjną panią domu. Zaakceptuj to i nie pozwól, by stało się powodem zdenerwowania i rozterek.
Teraz najbardziej liczy się zdrowie twoje i twojego dziecka! Żadna sprawa zawodowa, nerwy przy kasie w sklepie, stres w urzędzie czy sprzeczka z partnerem nie są warte tego, żeby je narażać.
Feng shui w ciąży
Na początek coś dla ducha. Abyś mogła w pełni się relaksować, wokół ciebie muszą panować odpowiednie warunki. Zastanów się zatem, co z najbliższej przestrzeni wprowadza do twojego życia ład i harmonię, a co zakłóca spokój, który jest teraz dla ciebie najważniejszy. Może w mieszkaniu brakuje kwiatów, lampa w sypialni daje zbyt ostre światło, w łazience zalegają niewyprane ubrania, a ciężkie, brązowe zasłony ograniczają dopływ światła? Spróbuj popatrzeć na twoją domową przestrzeń jak gość, który przyszedł pierwszy raz w odwiedziny. Sprawdź, czy w przedpokoju nie piętrzą się buty, a na kuchennym stole stos rachunków. Według feng shui, sterty gazet czy innych przedmiotów, które zapomniały, gdzie ich miejsce i pokryły się kurzem, sprawiają, że w mieszkaniu energia nie krąży swobodnie i tworzą się blokady energetyczne. Dlatego ładnie wszystko poukładaj i pozbądź się tego, co zakłóca przestrzenną harmonię, oczywiście do grubszych prac angażując rodzinę. Na kanapie ułóż wygodne poduszki, na stole ustaw kosz z owocami, a nad łóżkiem w sypialni powieś zdjęcie z pierwszego badania USG. Zresztą już niebawem wejdziesz w etap „wicia gniazda” i już samo patrzenie na dopiero co urządzony dziecięcy pokoik szybko cię zrelaksuje.
Piękna i odprężona w ciąży
Twoje ciało potrzebuje teraz kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży, ale także specjalnego pakietu relaksacyjnego, w którego skład wchodzą płyty z nastrojową muzyką, kominek aromaterapeutyczny, świeczki zapachowe, płatki róż, lawendowa oliwka (działa uspokajająco). Wieczorna kąpiel w takim towarzystwie pozwoli odpłynąć myślom oraz wyciszy emocje. Pamiętaj tylko, że z aromaterapią w ciąży nie należy przesadzać, a niektóre olejki eteryczne nie są dla ciebie wskazane, np. z rozmarynu, bazylii, mirry, szałwii, jałowca. Jeśli masz ochotę oddać się w ręce specjalistów, ale nie możesz daleko podróżować, wybierz się na cały dzień do dziennego SPA, które oferuje zabiegi dla przyszłych mam. Może zafundujesz sobie manicure, zabieg redukujący opuchliznę nóg albo masaż relaksacyjny? Wykwalifikowane masażystki wiedzą, jakie części ciała ucisnąć, żeby przynieść ulgę i nie zaszkodzić (zapytaj jednak przedtem lekarza, czy w twoim przypadku nie ma przeciwwskazań do masażu). Twój kręgosłup, który musi sobie radzić z dźwiganiem coraz większego ciężaru, będzie ci bardzo wdzięczny.
Plan zapewni ci spokój
Dostajesz kołatania serca na samą myśl o sprawach, które trzeba załatwić? Nie możesz odpoczywać, bo wciąż masz w głowie pieluchy, szkołę rodzenia i śpioszki, których jeszcze nie kupiłaś? Spokojnie, na wszystko przyjdzie czas.
» Zrób listę zakupów i plan zadań na najbliższe miesiące, tydzień po tygodniu.
» Porozmawiaj z partnerem, kiedy kupicie wózek, fotelik samochodowy i inne akcesoria.
» Zastanówcie się wspólnie, czy odmalujecie pokój dla dziecka, jakie łóżeczko chcecie, jaka pościel i materac będą najlepsze.
» Nie zapomnij o kupnie rzeczy, które mogą się przydać w początkowym okresie macierzyństwa, takich jak laktator, sterylizator do butelek czy poduszka ułatwiająca karmienie piersią (ma ergonomiczny kształt fasolki i gwarantuje dziecku maksymalną wygodę, jednocześnie odciążając twoje plecy, redukując napięcie szyi i karku).
» Każdą załatwioną sprawę wykreślaj z listy. Widząc, że masz coraz mniej rzeczy do zrobienia, będziesz dużo spokojniejsza.
» Na zakupy zabierz kogoś bliskiego, kto nie będzie biegał po sklepach jak opętany, a spokojnie wysłucha i doradzi, a potem weźmie siatki i zabierze cię na coś pysznego do kawiarni.
Dieta w ciąży
Musisz bacznie przyglądać się temu, co znajduje się na twoim talerzu. Nikt jednak nie powiedział, że twój jadłospis ma być monotonny. Wciąż możesz sobie dogadzać, w twoim stanie to nawet obowiązek.
Tylko pamiętaj, żeby nie jeść za dwoje, a dla dwojga! Naturalny jogurt z dodatkiem świeżych owoców, zupa z cieciorki czy sałatka z indykiem nie dość, że smaczne, to jeszcze dostarczą ci mnóstwa witamin i dobry nastrój w pakiecie. Dodawaj do potraw bakalie, zioła, korzystaj z sezonowych produktów, pij świeżo wyciskane soki. A co powiesz na dzień gotowania? Tylko ty, kuchnia, garnki i smakołyki. Brzmi kusząco, prawda? Największa frajda to przyrządzanie potraw, których dotąd nie robiłaś. Może kuskus z miętą, ogórkiem, rzodkiewką i sokiem z cytryny albo domowej roboty sok z gruszek z kiełkami pszenicy? Jeśli jednak nie czujesz się mistrzynią gotowania albo boisz się eksperymentować, proponujemy ci proste i sprawdzone antystresowe menu: na śniadanie musli z kiwi i kefirem, na obiad łosoś pieczony z brązowym ryżem, na podwieczorek kanapka z serkiem wiejskim i kiełkami lucerny, a na kolację sałatka z szynką, jajkiem i pomidorem. To istna bomba witaminowa, zawierająca m.in. witaminę B6, zwaną witaminą dobrego nastroju.
Muzyka na dobry nastrój w ciąży
Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale pomaga także redukować stres, zmniejsza poczucie lęku i zwiększa odporność na ból. Ma również pozytywny wpływ na rozwój maluszka, zostało bowiem udowodnione, że dzieci, które już w okresie prenatalnym słuchały uspokajającej muzyki, szybciej i lepiej się rozwijają. Naukowcy na całym świecie dowodzą, że wpływa to na późniejszy rozwój mowy, pamięci, ułatwia naukę matematyki i logicznego myślenia. Niech więc poranki i wieczory w domu będą pełne spokojnych, rozluźniających rytmów! Nawet zielona herbata lepiej smakuje, gdy w tle rozbrzmiewa jazz czy blues. Możesz też śpiewać, kołysać biodrami i tańczyć – najważniejsze, żebyś czerpała z tego radość. Jeśli np. do tej pory Beethoven nie był twoim ulubieńcem, nie zmuszaj się na siłę do słuchania jego symfonii. Wybierz to, co lubisz, oczywiście z wyłączeniem ostrych, gwałtownych, głośnych dźwięków.
Ćwiczenia w ciąży
Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, ruch jest twoim sprzymierzeńcem. Nie chodzi oczywiście o judo, nurkowanie czy wspinaczkę skałkową, ale o jogę, pływanie oraz gimnastykę dla kobiet w ciąży. Dzięki regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej odciążysz kręgosłup, wzmocnisz mięśnie miednicy, poprawisz nastrój, odprężysz się psychicznie, a także lepiej przygotujesz swój organizm do porodu. Znajdź także czas na naukę oddychania torem brzusznym (przeponowym), które zalecane jest przez cały okres ciąży i podczas porodu. Ponieważ my, kobiety, nawykowo oddychamy szczytami płuc, powinnaś systematycznie nad tym pracować, aby oddech przeponą stał się nawykiem. Zapytaj instruktora fitness, lekarza prowadzącego albo położną w szkole rodzenia, jak robić to prawidłowo. I ćwicz: w domu, w pracy, na spacerze...