Czy wciąganie brzucha w ciąży nie szkodzi dziecku? Większość kobiet, które chwalą się swoimi znikającymi brzuchami w internecie, robi to raczej dla zabawy i nie ma w tym nic złego ani groźnego. Jak przekonują specjaliści, umiejętność wciągania brzucha świadczy o silnych mięśniach.
Jednak długotrwałe wciąganie brzucha, na przykład po to, aby "dopasować" go do węższej sukienki lub by po prostu ukryć, jest niezdrowe. Dlaczego?
Czytaj również: Dlaczego boli brzuch w poszczególnych tygodniach ciąży? Kiedy powinno cię to zaniepokoić?
Spis treści
- Wciąganie brzucha - krótko i na stojąco
- Wciąganie brzucha osłabia mięśnie dna miednicy
- Nigdy nie wciągaj brzucha w taki sposób
Wciąganie brzucha - krótko i na stojąco
Kilka miesięcy temu filmik ze znikającym brzuchem pokazała Australijska influencerka Tammy Hembrow, która była wtedy w szóstym miesiącu ciąży. Zaniepokoiło to jej fanów. Obserwujące ją osoby pytały, czy wciąganie brzucha nie szkodzie dziecku rozwijającemu się w jej macicy.
Trenerka zapewniła, że wciąganie brzucha podczas ciąży jest całkowicie nieszkodliwe, jeśli jest robione przez krótki czas, np. w czasie treningu. Przestrzegła jednak przed robieniem tego przez dłuższy czas i w określonych warunkach.
Eksperci z American College of Obstetricians and Gynecologist przekonują, że wciąganie brzucha może również wywierać nacisk na duże naczynia krwionośne w żołądku, które dostarczają tlen do płodu, zwłaszcza jeśli wciągamy brzuch np. ćwicząc w pozycji na plecach.
Wciąganie brzucha osłabia mięśnie dna miednicy
Zdaniem ekspertów, odruch wciągania brzucha bardzo obciąża kręgosłup i dno miednicy, zwiększa bowiem ciśnienie w jamie brzusznej, a to – „wypycha” mięśnie dna miednicy, które w ciąży i tak są nadwerężone ciężarem dziecka.
Wciąganie brzucha może też powodować przesuwanie się narządów i zmniejszyć pojemność płuc poprzez podniesienie przepony, a to wywołuje zadyszkę.
Czytaj również: Ćwiczenia mięśni Kegla. Jak wykonywać trening mięśni Kegla przed ciążą i po porodzie
Ćwiczenia zakazane w ciąży. Znane trenerki radzą, z których ćwiczeń trzeba zrezygnować
Nigdy nie wciągaj brzucha w taki sposób
Nigdy nie wciągaj żołądka, gdy leżysz na wznak. Może powodować zawroty głowy, ponieważ macica będzie naciskać na żyłę główną, główne naczynie krwionośne, które przenosi krew do dziecka i mózgu.
Trenerzy radzą z kolei, aby zamiast wciągania brzucha i wzmacniania w ten sposób mięśni brzucha, wykonywać przysiady. To ćwiczenia dozwolone jednak tylko do 16 tygodnia ciąży.