Co decyduje o tym, że oczekując dziecka mamy ochotę na seks lub wręcz przeciwnie - odczuwamy brak ochoty na seks w ciąży? Czy duża ochota na seks w ciąży jest zjawiskiem normalnym? Zobacz, co powinnaś wiedzieć o braku ochoty na seks w ciąży i jak sobie radzić z tym uczuciem.
Spis treści
- Skąd ten brak ochoty na seks na początku ciąży?
- Seks w drugim trymestrze ciąży – tak!
- Dlaczego nie mam ochoty na seks pod koniec ciąży?
Skąd ten brak ochoty na seks na początku ciąży?
Hormony, które są wytwarzane w ciąży, zazwyczaj różnią się swoim poziomem na poszczególnych etapach ciąży. Prawidłowością jest to, że hormon ciążowy zwany gonadotropiną kosmówkową (beta hCG) gwałtownie wzrasta na samym początku ciąży. To właśnie ten hormon, który powoduje pierwsze mdłości w ciąży i senność.
To z pewnością nie sprzyja ochocie na seks, a jeśli jeszcze dodamy do tego wszystkiego nadmiar progesteronu, który również osłabia libido w ciąży, współżycie może być ostatnią rzeczą, na którą ma się ochotę w pierwszym trymestrze ciąży.
Czytaj również: Co czuje dziecko w brzuchu, gdy rodzice się kochają?
Kamasutra w ciąży. Jaka jest najlepsza pozycja seksualna dla ciężarnej?
Seks w drugim trymestrze ciąży – tak!
Czy ochota na seks zależy od trymestru ciąży? Tak! W drugim trymestrze gospodarka hormonalna ulega przemianie. Na pierwszy plan wysuwają się estrogeny i testosteron, które skutecznie zwiększają libido.
To zazwyczaj etap największej ochoty na seks w całej ciąży. Ustają uciążliwe objawy ciążowe, kobieta nie jest jeszcze ociężała, ma dużo energii i z radością oczekuje na przyjście swojego dziecka. To wszystko sprzyja bliskości i wspólnemu celebrowaniu szczęścia, a seks jest jednym z nich.
Jeśli w drugim trymestrze, mimo prawidłowo rozwijającej się ciąży, w dalszym ciągu brakuje ochoty na seks, przyczyna może leżeć w podświadomości: np. podświadomym lęku o dziecko.
Dlaczego nie mam ochoty na seks pod koniec ciąży?
Niskie libido to także charakterystyczna rzecz dla ostatniego trymestru ciąży. Wzrasta poziom prolaktyny, który obniża popęd płciowy, a przyszła mama skupiona bardziej niż na partnerze, jest na przygotowaniu się do porodu i może mieć mniejszą ochotę na seks.
Zbyt duży stres, zamartwianie się o przyszłość i o dziecko, obawa o zdrowie malucha, nieakceptowanie zmieniającego się ciała mogą mieć znaczny wpływ na pogorszenie samopoczucia przyszłej mamy i jej libida w ciąży.
Za najczęstszą przyczynę ograniczonego współżycia w ciąży uznaje się obawy rodziców o odczuwanie rodzicielskich chwil uniesienia przez dziecko. Warto więc zrozumieć, że seks w ciąży często jest wręcz zalecany. Stosunek płciowy nie wpływa w żaden sposób negatywnie na dziecko.
Jest przez nie praktycznie nieodczuwalny, tym samym nie można dziecku w ten sposób zrobić żadnej krzywdy. Wręcz przeciwnie - taki maluch często odczuwa z tego przyjemność, jest rytmicznie kołysany, a uwalniane hormony szczęścia trafiają także do niego.
Za osłabione libido w ciąży odpowiada także zbyt krytyczne spojrzenie na samą siebie. Jeśli nasze ciało w ciąży wydaje nam się nieatrakcyjne, obrzmiałe, grube i brzydkie, trudno o przeistoczenie się w tej sytuacji w demona seksu, a to skutkuje brakiem ochoty na seks.
W takim przypadku pomóc może zmiana podejścia do swojego wyglądu oraz zwiększenie swojej atrakcyjności przez uwydatnienie atutów i skupienie się na przyjemnych aspektach ciąży.
Pomocą może się okazać np. zakup modnych ciążowych kreacji, wizyta w salonie piękności i fundowanie sobie innych mniejszych przyjemności. To może zwiększyć poczucie kobiecości i tym samym uwolnić ukryte pragnienie seksu.
Czytaj również: Seks oralny i analny w ciąży: czy to bezpieczne?
Naturalne afrodyzjaki - prosty sposób na poprawienie libido. Koniecznie wypróbuj!
Seks po porodzie: 15 pytań o współżycie po urodzeniu dziecka