Część par unika seksu w czasie miesiączki, decydując się w tym okresie na zastępcze formy: seks oralny, analny bądź petting lub rezygnując na ten czas z wszelkich rodzajów pieszczot. Czy jednak można kochać się w czasie menstruacji. Czy to bezpieczne i czy seks w czasie miesiączki chroni przed ciążą?
Spis treści
- Seks w czasie okresu - tak czy nie?
- Zalety seksu podczas miesiączki
- Wady seksu podczas miesiączki
- Seks podczas miesiączki a ciąża
Seks w czasie okresu - tak czy nie?
Dla kobiety menstruacja nie jest idealnym okresem w życiu: nie czuje się komfortowo podczas miesiączki, szczególnie w trakcie pierwszych dni jej trwania, które związane są z reguły z bólem, obfitym krwawieniem i ogólnym poczuciem „rozbicia”, w związku z czym współżycie w tych dniach może przysparzać kobiecie więcej negatywnych doznań niż przyjemności.
Jednak są kobiety, które nie doświadczają silnych dolegliwości związanych z menstruacją i decydują się na seks w tym czasie, jeśli tylko mają na niego ochotę. Wiele też zależy od podejścia partnera – część mężczyzn odczuwa niechęć do kontaktu z krwią menstruacyjną, ale wielu z nich nie ma oporów przed nawiązywaniem kontaktów seksualnych z partnerką będącą w trakcie miesiączki.
Czytaj również: Zabiegi, które poprawiają życie seksualne kobiety po porodzie
Zajście w ciążę podczas okresu: czy jest możliwe?
Bolesne miesiączki: 5 sprawdzonych sposobów na bóle menstruacyjne
Zalety seksu podczas miesiączki
Najbardziej oczywistą zaletą wydaje się być fakt, że nie musimy odmawiać sobie seksu w czasie tych kilku dni w miesiącu, jeśli mamy na niego ochotę – a wiele kobiet zauważa u siebie wzrost libido podczas miesiączki.
Kobiece ciało jest wtedy bardziej wrażliwe na dotyk i bodźce (należy jednak być ostrożnym z pieszczotami piersi, bo bywają one wtedy nadwrażliwe i zbyt mocny dotyk może być bolesny i nieprzyjemny).
W związku ze zwiększoną wrażliwością osiągnięcie orgazmu może być łatwiejsze, co jest szczególną korzyścią dla tych pań, które na co dzień mają z tym kłopot. Ponadto orgazm ma działanie przeciwbólowe i rozluźniające, co może być zbawienne w przypadku silnych i bolesnych skurczów miesiączkowych.
Współżycie podczas miesiączki może być też korzystne dla kobiet, które mają problem z suchością pochwy powodującą dyskomfort podczas stosunku. W trakcie miesiączki pochwa jest naturalnie bardziej wilgotna, co zmniejsza ryzyko powstawania bolesnych otarć.
Wady seksu podczas miesiączki
Oczywiście współżycie w trakcie menstruacji ma też swoje minusy. Przede wszystkim większość kobiet przeciwnych uprawianiu seksu w tych dniach zwraca uwagę na psychiczny dyskomfort związany z krwawieniem: skrępowanie, obawy związane z reakcją partnera na widok i zapach krwi, poczucie braku higieny.
Wiele kobiet czuje się w tych dniach mniej atrakcyjnie niż zazwyczaj ze względu na kilka dodatkowych kilogramów na wadze i poczucie opuchnięcia ciała (choć są to jedynie skutki zatrzymania wody w organizmie).
Ginekolodzy podkreślają też, że seks podczas miesiączki wiąże się ze zwiększonym ryzykiem infekcji pochwy (dlatego najlepiej jest zawsze stosować prezerwatywę współżyjąc w trakcie menstruacji). Kochając się w tych dniach zwykle musimy dobrać odpowiednią pozycję – najlepiej sprawdzą się te pozycje, w których to mężczyzna jest stroną aktywną.
Niektóre pary martwią się o względy estetyczne i higieniczne, np. o ubrudzenie siebie i pościeli, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w ręcznik, który podłożymy pod biodra. Dobrym rozwiązaniem jest także kochanie się po prostu pod prysznicem.
Czytaj również: Seks w ciąży: techniki zastępujące stosunek seksualny
Miesiączka - dlaczego i po co kobiety miesiączkują?
Seks podczas miesiączki a ciąża
Wbrew popularnej opinii, seks w czasie miesiączki w żadnym wypadku nie stanowi stuprocentowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Jeśli miesiączki nie są regularne lub cykle są bardzo krótkie, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia dni płodnych podczas miesiączki.
Ryzyko zajścia w ciążę w tych dniach jest znikome jedynie w przypadku kobiet, które mają regularne miesiączki i cykle 28-dniowe lub dłuższe – jednak wciąż należy pamiętać, że miesiączka zawsze może się niespodziewanie przesunąć i wystąpić wcześniej (np. z powodu stresu, drastycznej zmiany diety czy klimatu, np. związanej z podróżą do innego kraju), a wtedy również owulacja wystąpi wcześniej.