Spis treści
- I. trymestr ciąży: nieśmiały seks w ciąży
- II. trymestr ciąży: seks w ciąży? Z rozkoszą!
- III. trymestr ciąży: ostrożny seks w ciąży
Czy można uprawiać seks w ciąży? A jeśli tak, to które pozycje seksualne w ciąży są bezpieczne? Czy czy seks w ciąży może szkodzić dziecku? Czy, mimo zmian, jakie zachodzą w twoim ciele, nadal będziesz podobać się mężowi?
Spokojnie, prawie każda przyszła mama staje przed takimi dylematami. Oczywiście, że ciąża sporo zmieniła – wasze potrzeby, priorytety, także perspektywę, z której na nie patrzycie. Ale ważne jest jedno: jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma powodów do wstrzemięźliwości. Aczkolwiek oczekiwanie na dziecko sprawi, że wasze życie seksualne będzie zmieniać się w każdym trymestrze. Podpowiemy ci, co i na którym etapie może się dziać, no i... kochajcie się!
>>Gdy seks w ciąży jest niemożliwy: ciąża zagrożona a seks>>
I. trymestr ciąży: nieśmiały seks w ciąży
Apetyt na seks zwykle znacznie wzrasta na początku ciąży. To dzięki buzującym hormonom i lepszemu niż zwykle nawilżeniu pochwy. Jednak u wielu par życie seksualne właśnie wtedy zamiera. Dlaczego? Bo pojawiają się poranne nudności czy bolące piersi. Ale to nie jedyne elementy hamujące zakusy na przyjemne tete a tete. Najważniejszym jest... głowa, w której rodzi się obawa o dziecko, strach przed utratą ciąży. – Ewentualne zagrożenia dla jej przebiegu zmieniają się w czasie. Nie da się jednak ukryć, że najwięcej problemów pojawia się na samym początku – do 16. tygodnia to okres dosyć niestabilny – mówi ginekolog, dr Grzegorz Południewski. – Jednak od razu trzeba zaznaczyć, że nie wpływa na to seks, ale fizjologia. Przecież 15–20 proc. ciąż ulega w pierwszym trymestrze samoistnym poronieniom i choć często trudno powiedzieć, co jest tego przyczyną, to na pewno nie seks. Nie trzeba więc obawiać się o bezpieczeństwo płodu, bo jest on bardzo dobrze chroniony m.in. przez pęcherz płodowy i płyn owodniowy. Dziecko rozwija się w swoim szczelnie zamkniętym świecie – zaznacza dr Południewski.
Nie znaczy to oczywiście: „hulaj dusza, piekła nie ma”. Ciąża to jednak „stan odmienny”, zachowania partnerów muszą być dopasowane do niego, a wskaźnikiem powinno być zdrowie i samopoczucie kobiety. Na co należy więc zwrócić uwagę? Jeżeli po współżyciu występują silne skurcze, plamienia, krwawienia czy bóle podbrzusza – na pewno jest to sygnał do tego, by tę aktywność zawiesić. – Należy pamiętać, że w spermie znajdują się prostaglandyny, czyli substancje o silnym działaniu naskurczowym. Jeżeli mamy do czynienia z ciążą zagrożoną bądź też z objawami takiego zagrożenia, musimy ograniczyć działania powodujące skurcze – ostrzega dr Południewski. Skoro czujesz lęk o potomka, warto, byście razem z partnerem wybrali się do lekarza, który prowadzi ciążę. On będzie wiedział, czy w waszym przypadku należy wprowadzić abstynencję, czy też nie.
>>Współżycie w ciąży: odpowiedzi na najważniejsze pytania [TEST]>>
II. trymestr ciąży: seks w ciąży? Z rozkoszą!
To czas, kiedy większość kobiet ma szansę w pełni rozkoszować się seksem, we wszystkich jego odcieniach. Po pierwsze, skończyły się mdłości, piersi nie są aż tak wrażliwe. Dodatkowo w tym okresie narządy rodne są bardziej ukrwione, co sprawia, że o wiele intensywniejsze mogą być doznania kobiety w czasie stosunku. Bywa, że panie, które wcześniej miewały problemy z orgazmem, teraz mogą przeżywać go w całej pełni. Poza sprzyjającymi zmianami fizjologicznymi poprawia się też nastrój kobiety.
Zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety w I. trymestrze ciąży, sprzyjają współżyciu, choć właśnie wtedy partnerzy mają wiele obaw. W II. trymestrze u przyszłych mam rośnie ochota na seks, współżycie sprawia wiele przyjemności obojgu partnerom. Im bliżej porodu, tym bardziej obniża się popęd płciowy. W III. trymestrze przyszła mama oczekuje od partnera głównie czułości i poczucia bezpieczeństwa.
– Głowa odpoczywa od lęków, które występują na początku ciąży, a do porodu jest na tyle daleko, że jeszcze nie zaczęły pojawiać się nowe obawy – mówi dr Południewski. – W tym czasie panie przeżywają wręcz euforię hormonalną. Dzięki ogromnej dawce estrogenów i progestagenów mogą spełniać się kobieco w 100 procentach! I należy tę swoją kobiecość jak najbardziej wykorzystać. Sugerowałbym jedynie, by z upływem czasu, w miarę jak ciąża staje się zaawansowana, powstrzymać się w łóżku od sportowych wyczynów – dodaje. Jakie pozycje najlepiej wybierać? Takie, w których nie ugniata się brzucha i takie, w których kobieta może decydować o głębokości penetracji, np.:
- pozycja na jeźdźca – partner leży,a kobieta siedzi na nim; dobre są obie wersje, czyli gdy kobieta jest zwrócona twarzą do partnera lub plecami do niego
- pozycja tylna boczna – partnerzy leżą na tym samym boku, kobieta leży plecami do mężczyzny i jest mało aktywna
- pozycja tylna – kobieta klęczy, wsparta na łokciach, partner klęczy lub stoi za nią.
III. trymestr ciąży: ostrożny seks w ciąży
Coś się zmienia – słabnie apetyt na seks. To normalne zjawisko. Ciąża coraz bardziej ciąży, kobieta szybciej się męczy, a gdy hormon laktacyjny zaczyna intensywnie pracować, popęd płciowy prawie zamiera.W tym czasie kobiety częściej martwią się też swoim zmieniającym się wyglądem. – W ostatniej dekadzie ciąży, jeśli przebiega ona prawidłowo, seks również nie jest zabroniony. Jeśli tylko mamy na to ochotę, należy się nim cieszyć – zachęca ginekolog Grzegorz Południewski. – Oczywiście z zachowaniem ostrożności, wybieraniem komfortowych pozycji – dodaje.Aktywność seksualna przed rozwiązaniem lub gdy ciąża jest przenoszona, może wywołać akcję porodową – to zasługa prostaglandyn zawartych w nasieniu.
Zobacz wideo: Seks w ciąży
miesięcznik "M jak mama"