Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma medycznych przeciwwskazań do seksu. U kobiet w czasie ciąży na skutek zmian hormonalnych dochodzi do poprawy ukrwienia narządów miednicy mniejszej. Może to w naturalny sposób wzmóc odczucia kobiety podczas intymnych zbliżeń. Wiele pań twierdzi, seks w ciąży sprawiał im więcej radości niż kiedykolwiek przedtem.
Mężczyzn zaś kręci zaokrąglona sylwetka partnerki, jej pełne piersi. W dodatku znika lęk przed nieplanowaną ciążą. Ale gdy u jednych par w czasie ciąży życie intymne nabiera kolorów, u innych – zamiera. I nie ma w tym nic nadzwyczajnego.
Czytaj też: Fakty i mity na temat seksu w ciąży
Seks w ciąży – każdy trymestr jest inny
- Pierwszy trymestr: początki mogą być nieco trudne ze względu na nową sytuację, mnóstwo emocji, senność, obrzęk piersi i inne zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Być może potrzebujecie trochę czasu, aby oswoić się z tą sytuacją. A może namiętność wybuchnie, gdy poczujecie, że dziecko łączy was na zawsze, silniej niż ślub? Czasem problemem w tym okresie bywa suchość pochwy, przez co stosunki bywają nieprzyjemne. Wystarczy wówczas sięgnąć po intymny żel nawilżający.
- Drugi trymestr to okres największego apetytu na seks. Senność i znużenie mijają, oswoiłaś się już z nową sytuacją. Twoje ciało jest bardzo kobiece, a brzuszek nie jest jeszcze zbyt duży, więc tryskasz energią. W tym okresie wybierajcie jednak pozycje, które nie uciskają brzuszka.
- Trzeci trymestr: brzuszek zaczyna ciążyć, nogi puchną, łupie cię w krzyżu, pojawiają się trudności ze swobodnym oddychaniem. Dlatego choć czujecie potrzebę bliskości, rzadziej może dochodzić do stosunku. W tym okresie ważne jest okazywanie sobie troski, czułości i delikatne pieszczoty.
Czytaj też: Skurcze po orgazmie w ciąży - czy są niebezpieczne dla płodu?
Nie każda pozycja seksualna w ciąży jest dobra. Zobacz czego unikać:
miesięcznik "M jak mama"