Spis treści
- Czy składniki kosmetyków mogą dotrzeć do płodu?
- Dlaczego skóra kobiety w ciąży staje się wrażliwsza?
- Czy w ciąży można nadal stosować te same kosmetyki?
- Warto sięgać po kosmetyki ekologiczne w ciąży?
- Zobacz, jak pozbyć się cellulitu!
- Dlaczego jednym z głównych zaleceń w pielęgnacji w ciąży jest ochrona przed słońcem?
- Co można zrobić w ciąży, gdy ostuda już się pojawiła?
- Jak pielęgnować skórę w ciąży, jeśli zaczną się pojawiać pajączki?
- Czy pilingi są dozwolone w ciąży?
- Jakie metody depilacji wolno stosować w ciąży, a jakich nie?
- Czy można się kąpać w wannie w ciąży?
- Czy każda ciężarna będzie miała rozstępy?
- Jak skutecznie zapobiec rozstępom?
- Czy to prawda, że w ciąży pojawia się cellulit? Jak dbać o skórę, by ryzyko zmian było mniejsze?
- Co zrobić, by piersi nie utraciły jędrności w ciąży?
- Czy w ciąży można dbać o paznokcie w salonie?
- W ciąży warto postawić na profilaktykę
- Zabiegi u kosmetyczki w ciąży
Ciąża to wprawdzie nie choroba, ale w tym czasie zmienia się wiele, także stan skóry. Na porządku dziennym są więc różne niespodzianki związane z pielęgnacją w ciąży, jak choćby nadmierna wrażliwość i związane z nią podrażnienia. Przyszła mama zewsząd słyszy przestrogi, że coś jest niewskazane, czegoś powinna się wystrzegać. Niektóre z tych ostrzeżeń dotyczą również kosmetyków. Dlatego kobiety w ciąży często są ostrożne w doborze kremów, a kwestie pielęgnacji w ciąży rodzą mnóstwo pytań. Odpowiadamy na te, które powtarzają się najczęściej.
Czytaj także: >> Olej zamiast kremu: jakie oleje stosować do ciała w ciąży? >>
Czy składniki kosmetyków mogą dotrzeć do płodu?
Nie. Kosmetyki to produkty pielęgnacyjne, których działanie kończy się na skórze, zazwyczaj w jej wierzchnich warstwach. Nawet najbardziej zaawansowane technologicznie cząsteczki balsamów lub kremów nie są w stanie przeniknąć przez skórę do krwi i dalej – do płodu.
Dlaczego skóra kobiety w ciąży staje się wrażliwsza?
Problem nadmiernej wrażliwości dotyczy nawet co trzeciej przyszłej mamy. Dzieje się tak dlatego, że organizm produkuje teraz bardzo dużo estrogenów. Ich wysoki poziom sprawia, że skóra może źle reagować na niektóre składniki kosmetyków (nawet takie, które wcześniej jej nie szkodziły), a także na chlor zawarty w wodzie. To dlatego kobietę w ciąży może zacząć podrażniać krem, który stosowała przez kilka miesięcy. Jeśli skóra stanie się wrażliwsza, na jakiś czas trzeba zmienić kosmetyki na przeznaczone dla alergików. Po porodzie zazwyczaj problem ustępuje, jeśli jednak tak się nie stanie, warto poradzić się dermatologa.
Czy w ciąży można nadal stosować te same kosmetyki?
Większość tak, jeśli skóra dobrze na nie reaguje, jednak niektóre trzeba odstawić. Należą do nich zwłaszcza silne kosmetyki do twarzy z retinoidami oraz maści lecznicze do twarzy i ciała, zawierające antybiotyki, przeznaczone do skóry trądzikowej. Zawarte w nich składniki mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Jeśli nie stosujesz codziennie wysokich, fotostabilnych filtrów przeciwsłonecznych w odpowiedniej ilości, lepiej zrezygnować także z kremów zawierających składniki złuszczające naskórek, np. witaminę C w dużym stężeniu czy kwasy AHA i BHA. Na skórze, która poddawana jest złuszczaniu, ale nie jest jednocześnie chroniona przed słońcem, mogą się pojawić przebarwienia.
Warto sięgać po kosmetyki ekologiczne w ciąży?
Tak, a żeby mieć pewność, że są naprawdę naturalne, najlepiej sięgać po kosmetyki certyfikowane, bo certyfikat potwierdza, że kosmetyki rzeczywiście zostały wyprodukowane z poszanowaniem środowiska i z czystych biologicznie składników. Nie oznacza to jednak, że nie zawierają w składzie substancji drażniących czy uczulających, ponieważ naturalne nie oznacza automatycznie hipoalergiczne czy delikatne. W liniach ekologicznych są także serie dla kobiet w ciąży, i to je warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Wiele ekokremów zawiera bowiem często olejki eteryczne, przez co mają one intensywny zapach i podrażniają skórę, co jest niewskazane szczególnie dla przyszłej mamy.
Zobacz, jak pozbyć się cellulitu!
Dlaczego jednym z głównych zaleceń w pielęgnacji w ciąży jest ochrona przed słońcem?
Ze względu na plamy pigmentacyjne, jakie mogą powstać na twarzy, dekolcie, ramionach i ciele pod wpływem promieni UV. Ostuda ciężarnych (lub inaczej przebarwienia) związana jest ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie. Pod wpływem hormonów część komórek wytwarzających melaninę pracuje intensywniej, dlatego barwnik wytwarzany jest nierównomiernie – i nierówno się rozkłada. Można temu zapobiec, stosując kremy na dzień z fotostabilnym filtrem przeciwsłonecznym (minimum SPF 30) w ilości 1,8 ml na twarz.
Co można zrobić w ciąży, gdy ostuda już się pojawiła?
Zabiegi i kuracje silnie wybielające dozwolone są dopiero po porodzie. W ciąży można stosować krem rozjaśniający – rano nakładać go pod krem na dzień (zawierający filtr), wieczorem stosować samodzielnie zamiast kremu na noc. Jeśli plamek jest niewiele, krem nakładamy miejscowo, a na niego aplikujemy krem regenerujący.
Jak pielęgnować skórę w ciąży, jeśli zaczną się pojawiać pajączki?
Skórę naczynkową trzeba chronić przed wiatrem, słońcem i gwałtownymi zmianami temperatury. Duże znaczenie mają tu kosmetyki, jakie się stosuje. Powinny tworzyć na skórze barierę chroniącą przed zimnem, koić podrażnienia, uszczelniać naczynka, zmniejszyć ich skłonność do rozszerzania się. Muszą zawierać filtry przeciwsłoneczne. Przy takiej cerze nie wolno stosować toników na bazie alkoholu i pilingów mechanicznych. Raz na jakiś czas warto wybrać się do salonu na zabieg wzmacniający naczynia włosowate na twarzy. Skuteczne są zwłaszcza zabiegi, podczas których substancje aktywne wprowadzane są w głąb skóry z pomocą ultradźwięków – są one emitowane tylko w miejscu przytknięcia głowicy do skóry, a więc ich zasięg jest ograniczony i na pewno nie zrobią krzywdy dziecku.
Czy pilingi są dozwolone w ciąży?
Kobieta w ciąży może stosować zarówno pilingi do twarzy, jak i do ciała. Ważny jest ich rodzaj – ze względu na większą wrażliwość lepiej, by były to kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej. Odradzane są silne złuszczające pilingi cukrowe i solne domowej roboty, gdyż ich ostre cząsteczki mogą podrażniać skórę.
Jakie metody depilacji wolno stosować w ciąży, a jakich nie?
Zabronione są zabiegi depilacji z użyciem ultradźwięków, elektrolizy, prądu i lasera (nikt nie badał ich wpływu na płód, poza tym mogą wywoływać powikłania, które w ciąży trudno byłoby leczyć). Przeciwwskazane są te, które mogą sprawiać ból, jak wosk oraz depilator (podczas ciąży nie można depilować się tymi metodami po raz pierwszy w życiu, można natomiast wówczas, jeśli przed ciążą nie wywoływały one zbytniego dyskomfortu). Dozwolone są pozostałe zabiegi, a więc golenie i depilacja przy użyciu kremów. Do golenia wskazane są maszynki dla kobiet, delikatnie wyprofilowane, a więc przyjaźniejsze w użyciu. Warto wybierać takie, które mają przy ostrzu pasek nasycony balsamem łagodzącym ewentualne podrażnienia, a podczas golenia używać specjalnych żeli. Jeśli wolisz depilować się kremem, dla kobiet w ciąży najbezpieczniejsze są takie do skóry wrażliwej. Po depilacji warto nakładać na skórę balsam kojący, który zapobiega zapaleniu mieszków włosowych i wrastaniu włosków.
Czy można się kąpać w wannie w ciąży?
Można, ale woda nie może być cieplejsza niż 38°C. Kąpiel w gorącej wodzie może wywołać zaburzenia krążenia krwi i doprowadzić do omdleń. Pod wpływem wysokiej temperatury może dojść również do odklejenia się łożyska. Temperaturę wody najłatwiej sprawdzić, zanurzając w niej łokieć. Skóra w tym miejscu jest bardzo wrażliwa na temperaturę i na pewno poczujesz, jeśli woda w wannie będzie zbyt ciepła.
Czytaj także: >> Pielęgnacja noworodka: jak bezpiecznie opiekować się niemowlakiem? >>
Czy każda ciężarna będzie miała rozstępy?
Nie, gdyż skłonność do rozstępów jest dziedziczna. Ryzyko ich pojawienia się, w przypadku osób, które nie są genetycznie obciążone, zwiększa jednak szybki przyrost wagi. Zbyt dużo kilogramów w udach czy biodrach osłabia bowiem włókna kolagenu i elastyny, od których zależy jędrność skóry.
Jak skutecznie zapobiec rozstępom?
Nie ma sposobu, który gwarantowałby stuprocentową ochronę przed rozstępami. Ryzyko ich pojawienia można jednak próbować zmniejszyć, regularnie i najlepiej już od początku ciąży wcierając w skórę kremy uelastyczniające, zwłaszcza te z linii dla ciężarnych. Miejsca szczególnie podatne na rozstępy to brzuch, pośladki, piersi i uda. Ważnym elementem profilaktyki są również masaże i zabiegi ujędrniające przeznaczone dla kobiet w ciąży, jakie można wykonywać w gabinecie kosmetycznym.
Czy to prawda, że w ciąży pojawia się cellulit? Jak dbać o skórę, by ryzyko zmian było mniejsze?
Cellulit pojawia się podczas ciąży nawet u 90 proc. kobiet, które wcześniej go nie miały. Jest to związane z dużą ilością estrogenów, za których sprawą ścianki naczyń limfatycznych stają się bardziej przepuszczalne, co zaburza mikrokrążenie. Pomóc może stosowanie kremów, które poprawiają proces przemiany materii w komórkach skóry. Najlepiej stosować te z linii dla ciężarnych, bo ich składniki są bezpieczne dla przyszłej mamy. Zwróć uwagę na technikę nakładania takiego kremu: po rozmasowaniu go w dłoniach należy intensywnie wmasowywać go w skórę ruchami kolistymi, od łydek w kierunku ud i pośladków.
Co zrobić, by piersi nie utraciły jędrności w ciąży?
Biust już od początku pierwszego trymestru przygotowuje się do karmienia – płaty gruczołów sutkowych, znajdujące się w tkance piersi, rozrastają się pod wpływem dużej ilości hormonów: estrogenu i progesteronu. To sprawia, że piersi powiększają się nawet o dwa, trzy rozmiary. Większy rozmiar i ciężar to także większe obciążenie dla skóry, która zaczyna wtedy silnie się rozciągać. By uniknąć rozstępów i spłaszczenia piersi, skórę warto odpowiednio ujędrniać, zarówno za pomocą kremów do biustu z linii dla ciężarnych, jak i w gabinecie kosmetycznym. Bardzo ważny jest również biustonosz w prawidłowym rozmiarze, o miseczkach mieszczących całe piersi i odpowiednio ścisłym obwodzie, który przytrzyma większe piersi. Na zmieniający się rozmiar piersi trzeba reagować od razu, dobierając biustonosz w nowym rozmiarze. Mięśnie podtrzymujące biust można wzmocnić, robiąc odpowiednie ćwiczenia – na przykład złożyć dłonie jak do modlitwy i przyciskać je do siebie przez pięć minut (ćwiczenie można powtarzać kilka razy dziennie).
Czy w ciąży można dbać o paznokcie w salonie?
Tak. Jeśli ciąży jeszcze nie widać, manikiurzystkę trzeba koniecznie o niej uprzedzić, bo teraz większe znaczenie ma skład kosmetyków, także tych do paznokci. Ze względu na zapach przyszła mama nie powinna mieć kontaktu ze zmywaczem zawierającym aceton – jego wdychanie może być przyczyną nudności, a nawet omdleń. Kobiety w ciąży nie powinny mieć paznokci pomalowanych lakierem zawierającym toluen albo formaldehyd (to substancje groźne dla płodu). Ważne jest również, by narzędzia były profesjonalnie wysterylizowane, dzięki czemu nie ma ryzyka zakażenia się którąś z chorób przenoszonych przez krew, np. wirusowym zapaleniem wątroby. Bezpieczny dla przyszłej mamy jest manikiur biologiczny, podczas którego skórki przy paznokciu są odsuwane, a nie wycinane. Podczas ciąży można również robić sobie tipsy oraz manikiur żelowy i hybrydowy. Lepiej natomiast zrezygnować z paznokci akrylowych, bo zapach preparatów używanych podczas zabiegu jest bardzo nieprzyjemny. Z malowania paznokci rezygnujemy dopiero przed porodem – idąc do szpitala, trzeba zmyć lakier i usunąć sztuczne paznokcie.
W ciąży warto postawić na profilaktykę
dr Robert Chmielewski, chirurg, specjalista medycyny estetycznej, rclinic, www.rclinic.pl
Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety, czas, w którym zmienia się jej ciało. Nie należy jednak w tym czasie rezygnować z dbałości o siebie. Można to robić bezpiecznie, nie szkodząc tym samym dziecku. Już od pierwszych tygodni warto stosować specjalistyczne preparaty np. krem na rozstępy. Produkty na opakowaniu powinny mieć wypisany skład oraz informację, że są przeznaczone do stosowania przez kobiety w ciąży. Jeżeli przyszła mama ma jakiekolwiek wątpliwości, warto, aby skonsultowała je ze swoim lekarzem prowadzącym. Profilaktyka w ciąży jest szczególnie ważna, ponieważ w tym okresie kobieta odpowiedzialna jest nie tylko za swoje zdrowie, lecz również za nienarodzone jeszcze dziecko. Aby dziecko zdrowo rosło i się rozwijało, każda mama powinna dbać o siebie i zdrowo się odżywiać. Powinna również korzystać z zabiegów przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Kiedy mama ma czas dla siebie, jest zrelaksowana i odprężona, pozytywne doznania przekazuje swojemu dziecku. Dzięki temu maleństwo rozwija się lepiej, a zmieniające się ciało przyszłej mamy nadal jest atrakcyjne: ujędrnione, pozbawione rozstępów. Jak powszechnie wiadomo, profilaktyka jest znacznie tańsza niż późniejsze leczenie. Jest prosta, ponieważ przeciwdziałamy późniejszym następstwom. Przestrzegając zaleceń lekarza, poddając się regularnym badaniom, zapobiegamy chorobom. Korzystając z rekomendowanych zabiegów, pielęgnując swoje ciało, możemy szybciej wrócić do formy sprzed ciąży, cieszyć się jędrnym ciałem bez rozstępów, których potem trudno się pozbyć. Bezpiecznie można poddawać się zabiegom w gabinetach kosmetycznych, jeśli tylko dysponują doświadczeniem oraz produktami i ofertą przeznaczoną dla kobiet w ciąży. Profesjonalna pielęgnacja oparta na wyselekcjonowanych składnikach pozwoli na zwalczenie wszelkich problemów skórnych, poprawi kondycję skóry oraz samopoczucie przyszłej mamy. Pojawiające się w tym czasie obawy oraz nadmierna ostrożność o siebie i dziecko są jak najbardziej uzasadnione, natomiast stosując rekomendowane kosmetyki, korzystając z zabiegów pod okiem specjalistów, można mieć poczucie bezpieczeństwa oraz w pełni cieszyć się tym cudownym okresem życia, jakim jest ciąża i oczekiwanie na narodziny dziecka.
Zabiegi u kosmetyczki w ciąży
- Kobiety w ciąży mogą bezpiecznie korzystać z zabiegów przeznaczonych dla przyszłych mam, pod warunkiem że są zdrowe, a ciąża nie jest zagrożona. Jednak nawet jeśli ciąża przebiega bez zakłóceń, chęć skorzystania z takich zabiegów warto skonsultować z lekarzem prowadzącym (niektóre salony wymagają wręcz pisemnej zgody lekarza).
- Na pierwszą wizytę w gabinecie, w celu ustalenia rodzaju zabiegów, można się wybrać jeszcze w pierwszym trymestrze ciąży. Wtedy jeszcze brzuszka nie widać, dlatego kosmetyczkę należy o ciąży uprzedzić, bo nie wszystkie zabiegi są dozwolone.
- Przez pierwsze trzy miesiące ciąży przyszłym mamom z reguły proponowana jest pielęgnacja twarzy (w tym zabiegi kojące podrażnienia, wzmacniające naczynka, regenerujące i oczyszczające).
- Zabiegi na ciało zazwyczaj wykonuje się od początku II trymestru – są to zabiegi ujędrniające skórę, uelastyczniające ją i zapobiegające rozstępom, maski na brzuch, piersi, a także różnego typu masaże. W ofercie salonów są także zabiegi na specjalne potrzeby i określone dolegliwości: np. zmniejszające obrzęki stóp, odprężające napięte mięśnie, likwidujące bóle kręgosłupa.
- Podczas ciąży nie można decydować się na zabiegi rozgrzewające (zarówno przy użyciu kosmetyków, jak i w kapsułach SPA ), silnie złuszczające naskórek, wykorzystujące prąd galwaniczny. Odradza się aromaterapię, a solarium jest zabronione.