Cera w ciąży: jak dbać o skórę twarzy, by była bez skazy?

2015-02-17 13:33

Cera w ciąży: jak o nią dbać. Podczas ciąży poświęcamy uwagę głównie pielęgnacji ciała, a nie twarzy. Nic dziwnego - cera zwykle wygląda lepiej niż przed ciążą, a ewentualne problemy z cerą wyciszają się. Jednak to nie oznacza, że podczas ciąży możesz sobie odpuścić pielęgnację cery. Oto wskazówki, jak dbać o skórę twarzy w II trymestrze ciąży.

cera w ciąży kosmetyki

i

Autor: _archiwum-murator|Ryszard Piątkowski W połowie ciąży wiele kobiet zauważa, że pod oczami pojawiają się cienie. Dlatego warto zadbać o skórę pod oczami, wklepując krem pod oczy, można też robić dodatkowy masaż, wygładzając opuszkami palców dolną i górną powiekę w kierunku od nosa ku skroniom.

Spis treści

  1. Cera w ciąży: twarz w dobrej kondycji
  2. Pielęgnacja cery w ciąży: kremy do twarzy
  3. Cera w ciąży sposoby na przebarwienia i rozszerzone naczynka: porady kosmetyczki

Cera w ciąży wymaga tak jak ciało odpowiedniej pielęgnacji. Większość przyszłych mam w II trymestrze ciąży nie ma powodów do narzekań, jeśli chodzi o stan skóry twarzy. Zmianą, która ucieszy niektóre kobiety, jest chwilowe wygładzenie cery w ciąży, mniej są widoczne drobne zmarszczek na czole i kurze łapki wokół oczu.

Czytaj:

Maseczki z glinki - jak je stosować?

Zabiegi kosmetyczne w ciąży: zobacz zabiegi na twarz, ciało i piersi

Cera w ciąży: twarz w dobrej kondycji

Dobra kondycja cery w ciąży bierze się stąd, że pod wpływem hormonów organizm zaczyna magazynować w tkankach wodę, co wypycha zmarszczki niczym zastrzyk z kwasu hialuronowego. Niestety, efekt ten jest krótkotrwały i zniknie po porodzie. Problemy z cerą w ciąży, spowodowane burzą hormonalną, stopniowo się już wyciszają – w czwartym miesiącu ciąży dla wielu kobiet są już wspomnieniem. Jednak nie eksperymentuj jeszcze z nowymi kremami, bo cera nadal jest dość wrażliwa. Skórę twarzy trzeba starannie nawilżać i chronić przed słońcem, wiatrem, mrozem, stosując odpowiednie kosmetyki.

Pielęgnacja cery w ciąży: kremy do twarzy

Warto pamiętać o systematycznej pielęgnacji cery w ciąży. Codziennie stosuj na skórę twarzy krem z filtrem. Nawet przy pochmurnej pogodzie, ponieważ promienie UVA, powodujące zmarszczki i przebarwienia, przechodzą przez chmury. Jeśli często przebywasz na dworze, współczynnik ochrony powinien być wyższy (minimum SPF 30), jeśli natomiast większość czasu spędzasz w pomieszczeniach, wystarczy SPF 15. To pomoże zapobiec przebarwieniom skóry w ciąży. Ważne, by był to filtr mineralny, który nie wchłania się w skórę.

Przed wyjściem na spacer używaj kremu ochronnego do twarzy. Półtłustego, który zabezpieczy skórę twarzy przed wiatrem i mrozem. Najlepsze są takie dla narciarzy, które dodatkowo chronią przed słońcem.

Dbaj o skórę pod oczami w ciąży. Charakterystyczne dla drugiego trymestru ciąży są drobne zasinienia i obrzęki pod oczami. Ich przyczyną są zastoje limfy w tkankach podskórnych wywołane nadmiarem estrogenów. Opuchliznę zmniejszysz, delikatnie wklepując pod oczy odświeżająco-chłodzący beztłuszczowy żel lub lekki krem, w których składzie są substancje pobudzające krążenie krwi i limfy w skórze, np. wyciąg z miłorzębu japońskiego lub pietruszki. Warto też stosować maseczki, które poprawiają kondycję cery w ciąży. Raz na kilka dni możesz nałożyć maseczkę, która zmniejszy poduszeczki pod oczami. Cienie pod oczami można rozjaśnić za pomocą kosmetyków zawierających substancje zwężające naczynka krwionośne, np. świetlik lekarski, wyciąg z kasztanowca czy zielonej herbaty. Dwa razy w tygodniu warto również nałożyć maseczkę w formie żelowych płatków, która rozjaśnia skórę i zwęża rozszerzone naczynka krwionośne na skórze.

Czytaj: Sprawdź, jak dbać o cerę naczynkową w ciąży

Cera w ciąży sposoby na przebarwienia i rozszerzone naczynka: porady kosmetyczki

W II trymestrze ciąży cera jest narażona na przebarwienia i rozszerzone naczynka, które mogą być już dobrze widoczne. Drobne przebarwienia skóry można zatuszować z pomocą korektora w sztyfcie, do maskowania większych lepszy będzie silnie kryjący podkład, bo łatwiej go rozprowadzić np. na czole czy policzkach. Rozszerzone naczynka krwionośne i czerwone krostki na skórze twarzy maskujemy zielonym korektorem, bo on najlepiej ukrywa czerwoną barwę. Z pomocą korektora, najlepiej w płynie, można zamaskować również sińce pod oczami. Powinien on być o ton jaśniejszy od podkładu, dobrze, jeśli ma odcień brzoskwiniowy lub morelowy. Nakładamy go płaskim pędzelkiem, także przy wewnętrznych kącikach oczu, a potem wklepujmy dokładnie opuszkami palców. Miejsca pokryte korektorem od razu delikatnie pudrujemy, co wyrówna kolor skóry twarzy w ciąży. Używamy minimalną ilość pudru, by nie gromadził się on w zmarszczkach mimicznych.

Sprawdź, jaką masz cerę

Pytanie 1 z 6
Jak wygląda Twoja twarz po spacerze na mrozie?