CIĄŻA: problemy z włosami

2013-10-24 16:39

Chcesz uniknąć problemów z włosami w ciąży? Kluczem do sukcesu jest nie tylko właściwa pielęgnacja domowa, lecz także zabiegi na włosy w salonie fryzjerskim. Dowiedz się, jak pielęgnować włosy w ciąży, by uniknąć problemów z włosami.

Łysienie poporodowe czyli wypadanie włosów po ciąży

i

Autor: _photos.com|photos.com Łysienie poporodowe

Spis treści

  1. 1. Myj włosy w ciąży tak często, jak potrzebujesz
  2. 2. Odżywiaj i wzmacniaj włosy w ciąży
  3. 3. Wycieraj włosy delikatnie
  4. 4. Susz włosy chłodnym powietrzem
  5. 5. Szczotkuj, chroń włosy przed zimnem
  6. Czy można farbować włosy w ciąży? WIDEO
  7. Dobry czas na zabiegi

Podczas ciąży stan włosów najczęściej ulega zdecydowanej poprawie. To zasługa hormonów, konkretnie wyższego niż przed ciążą stężenia estrogenów, które pobudzają do pracy mieszki włosowe i hamują wypadanie włosów. Dlatego w ciąży włosów jest więcej i dlatego są one w dużo lepszej kondycji. To, co daje natura, warto jednak umiejętnie pielęgnować, choćby po to, by włosy były piękne również i po porodzie. Przypominamy więc podstawowe zasady pielęgnacji włosów w ciąży, opisujemy zabiegi wskazane dla ciężarnych.

1. Myj włosy w ciąży tak często, jak potrzebujesz

Jeśli trzeba, to nawet codziennie. To nieprawda, że podczas ciąży wolno myć włosy najwyżej raz w tygodniu – a takie rady ciągle można przeczytać w internecie. Włosy w okresie ciąży wymagają pielęgnacji tak samo jak kiedykolwiek indziej. U większości przyszłych mam aktywność gruczołów łojowych na skórze głowy jest obecnie słabsza (to także spowodowane jest wpływem hormonów), dlatego włosy w ciąży wolniej się przetłuszczają. Wzrasta jednak aktywność gruczołów potowych (również tych na skórze głowy), przez co włosy mogą wyglądać na nieświeże.

Gdy brzuszek  jest już duży i trudno pochylać się nad wanną, o pomoc w myciu głowy warto poprosić kogoś z rodziny. Ważna zasada: za każdym razem włosy myj dwukrotnie, bo jedno mycie nie usunie ze skóry głowy resztek martwego naskórka czy zanieczyszczeń. Najpierw wetrzyj szampon w zwilżoną wodą skórę głowy, przez minutę, dwie masuj ją opuszkami palców do wytworzenia piany, spłucz ciepłą, ale nie gorącą wodą. Kolejną porcję szamponu należy wetrzeć i w skórę głowy, i we włosy. Po dwu-, trzyminutowym masażu opuszkami palców spłucz go dużą ilością wody, by usunąć wszystkie resztki szamponu.

Nasza rada: jeśli włosy nie wyglądają już świeżo, a nie masz czasu, by je umyć, możesz odświeżyć je, stosując tzw. suchy szampon, który na kilka godzin usunie sebum. Takie szampony są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

2. Odżywiaj i wzmacniaj włosy w ciąży

Odżywkę warto nakładać po każdym myciu, bo nie tylko dostarcza włosom tych substancji, których właśnie potrzebują, ale też ułatwia ich rozczesywanie. Odżywki dobieraj zawsze do rodzaju włosów. Nakładając odżywkę, trzeba uważać, by nie przedostała się na skórę głowy, bo wtedy obciąży włosy u nasady i po wysuszeniu będą miały posklejane kosmyki, mogą wyglądać nieświeżo. Trik polecany przez stylistów: na długich włosach najlepiej rozprowadzać odżywkę, zaczynając od włosów na wysokości uszu, a następnie rozczesać włosy szerokim grzebieniem.

Na krótkie włosy nakładaj ją ostrożnie, najlepiej uprzednio rozsmarować ją na dłoniach, a dopiero potem wetrzeć we włosy, rozczesując je palcami. Odżywkę trzymaj na włosach przez czas zalecony przez producenta, a potem spłucz – najpierw ciepłą wodą, by usunąć z włosów pozostałości kosmetyku, które nie wniknęły w trzon włosa, a pod koniec chłodniejszym strumieniem, który zamknie łuski włosa, zapobiegając w ten sposób utracie wilgoci. Jeśli włosy mimo nałożenia odżywki są szorstkie i trudno je rozczesać, można je dodatkowo spryskać odżywką w sprayu bez spłukiwania, albo nałożyć balsam (również taki, którego się nie spłukuje).

Maseczki są dla włosów tym, czym maski dla twarzy. Nie stosuj ich po każdym myciu, eksperci radzą, by nakładać je średnio co czwarte mycie włosów, bo zawarte w nich składniki działają bardzo intensywnie. Podobnie jak w przypadku odżywki, maseczkę trzeba stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Niektóre maseczki nakłada się tylko na włosy,  inne również na skórę głowy. Po nałożeniu kosmetyku włosy warto owinąć czepkiem albo cienkim ręcznikiem i lekko podgrzać strumieniem ciepłego powietrza z suszarki – składniki pielęgnacyjne lepiej wnikną wtedy we włosy. Maskę spłucz ciepłą wodą, kończąc zabieg chłodnym strumieniem, który zamknie rozchylone łuski włosa.

3. Wycieraj włosy delikatnie

Jednym z błędów, które podczas pielęgnacji włosów popełniamy nieświadomie, jest szarpanie i silne tarcie ręcznikiem mokrych włosów. Takie działanie uszkadza  napęczniałe łuski włosów, przez co włosy łatwiej tracą wilgoć. Mokrych włosów nie należy wykręcać ani trzeć ręcznikiem.  Po spłukaniu odżywki delikatnie odciśnij dłońmi nadmiar wody. Potem owiń głowę ręcznikiem, robiąc coś w rodzaju turbanu. Gdy ręcznik wchłonie wodę (co trwa mniej więcej pięć minut), zdejmij go; jeśli trzeba, delikatnie wytrzyj włosy i rozczesz je.

4. Susz włosy chłodnym powietrzem

Suszarki to jeden z tych sprzętów, które szkodzą włosom – ich częste stosowanie może doprowadzić do tego,  że włosy będą przesuszone, matowe. Z drugiej strony, jeśli pozwolisz, by włosy wyschły same, istnieje spore prawdopodobieństwo, że końcowy efekt cię nie zadowoli – włosy będą  w nieładzie, trudno je będzie potem ułożyć. Jest jednak pewien trik, który pozwoli uzyskać dobry efekt bez nadmiernego wysuszania włosów: zacznij suszyć je ciepłym strumieniem powietrza, a gdy są już podsuszone, zmień na chłodny.  

Jeśli chcesz przy okazji wyprostować włosy, susząc je,  cały czas „wyciągaj” je szczotką, tak jak robi to fryzjerka  podczas modelowania. I pamiętaj, by nigdy nie suszyć „pod włos” (bo to uszkadza łuski), strumień powietrza trzeba kierować zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, trzymając suszarkę nad głową.

5. Szczotkuj, chroń włosy przed zimnem

Dobrą, choć nieco zapomnianą metodą na poprawienie kondycji włosów jest szczotkowanie. Najlepiej robić to codziennie rano, by równomiernie rozprowadzić na ich długości wyprodukowane nocą sebum, które dzięki temu ochroni włosy przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Szczotkowanie usuwa też z włosów zanieczyszczenia, martwe komórki naskórka, starą keratynę. Włosy muszą być suche – mokrych, tuż po myciu nie powinno się szczotkować, bo chroniące trzon włosa łuski keratynowe są wtedy podniesione, przez co łatwiej mechanicznie uszkodzić włosy. Jak prawidłowo szczotkować?

Najlepiej zrobić to tak: najpierw pochyl głowę, szczotkując włosy od nasady po końce. Potem odchyl głowę  do tyłu i wyszczotkuj w ten sam sposób. Cały zabieg w sumie powinien zająć pięć minut, podczas których trzeba wykonać  co najmniej pięćdziesiąt ruchów szczotką. Ważne, by robić  to delikatnie, płynnym ruchem, bo zbyt silne szczotkowanie podrażni gruczoły łojowe i spowoduje nadmierne wydzielanie sebum. Istotny jest też dobór szczotki.

Nasza rada: najlepsze są szczotki z twardego drewna, nawlekane naturalną szczeciną z dzika. Nie uszkadzają one łusek ani nie elektryzują włosów.

Czy można farbować włosy w ciąży? WIDEO

Dobrze wiedzieć

Dobry czas na zabiegi

Grażyna Nalewajko, właścicielka salonu Milord, Warszawa, pl. Hallera 5

Pielęgnacja i dbałość o włosy podczas ciąży niewiele odbiegają od tego rodzaju czynności przed ciążą. W tym okresie w zasadzie nie ma przeciwwskazań do farbowania włosów, ale najlepiej, gdy uczyni to fryzjer przy użyciu delikatnych środków. Profesjonalna pielęgnacja włosów, jaką wykonać można tylko w salonie fryzjerskim, jest w okresie ciąży  bardzo zalecana. Poza tym jedynie salon dysponuje odpowiednią profesjonalną aparaturą, która w połączeniu  z profesjonalnymi produktami do pielęgnacji włosów daje bardzo dobre efekty. By poprawić kondycję włosów, należy je cyklicznie podcinać lub strzyc. Przynajmniej raz na dwa tygodnie zalecane są rytuały pielęgnacyjne, odpowiednio dostosowane do każdego typu włosów oraz skóry głowy.  Po farbowaniu również należy wykonać zabieg pielęgnacyjny odpowiednio dostosowany do danego rodzaju i stanu włosów, np. włosy suche wymagają zastosowania maseczki  i ampułki nawilżającej, włosy cienkie – odżywki i ampułki ujędrniającej, zwiększającej objętość przy użyciu klimazonu bądź sauny dostępnych w salonie. Aby tego rodzaju kuracja była skuteczna, panie w ciąży powinny pielęgnację kontynuować w domu zgodnie z zaleceniami fryzjera stylisty.

miesięcznik "M jak mama"