Jak dbać o PIERSI w CIĄŻY, by uniknąć bólu, swędzenia, rozstępów i utraty jędrności?

2022-01-11 9:49

Ciąża nie musi zostawiać śladów na piersiach. Nie zostawi, jeśli podczas tych dziewięciu miesięcy poświęcisz im wystarczająco dużo uwagi. Jak pielęgnować piersi w ciąży, by nie przysparzały kłopotów?

dekolt piersi

i

Autor: Getty Images Jak dbać o piersi w ciąży?

Z badań Instytutu Badawczego TNS OBOP wynika, że Polki są zadowolone z wyglądu swojego biustu. Te odczucia zmieniają się jednak podczas ciąży. Wiele przyszłych mam narzeka na zmiany, jakie zachodzą w ich piersiach podczas ciąży i boi się o to, co z nimi będzie po porodzie.

Jak dbać o piersi w ciąży, by po porodzie dalej cieszyć się ich pięknem?

Spis treści

  1. Ból piersi w ciąży: jak sobie radzić?
  2. Tkliwe brodawki w ciąży
  3. Uwaga na rozstępy w ciąży
  4. Walka z grawitacją - ćwiczenia i biustonosz
Zabiegi medycyny estetycznej poprawiające wygląd piersi i brzucha po ciąży

Ból piersi w ciąży: jak sobie radzić?

Za sprawą hormonów już w kilka, kilkanaście dni po zapłodnieniu piersi stają się bolesne, a ich wrażliwość na dotyk jest większa.

– Ból piersi jest jednym z prawdopodobnych objawów ciąży, często skłaniającym do wykonania testu ciążowego – mówi doktor Marcin Wrona, specjalista położnictwa i ginekologii.

Dowiedz się: Piersi w ciąży: Dlaczego na początku są powiększone i tkliwe?

Bywa jednak, że początkową radość z ciąży zaczynają przyćmiewać dolegliwości ze strony piersi, przy czym każda przyszła mama odczuwa je inaczej.

Ból i dyskomfort mogą być silniej odczuwane w pierwszej ciąży, nieco łagodniejsze w kolejnych – wyjaśnia ekspert. – Zwykle jednak ból powinien być dobrze tolerowany. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego progu bólu. Jeśli jednak jest on na tyle dokuczliwy, że utrudnia funkcjonowanie, można złagodzić go paracetamolem. I pocieszać się, że na początku drugiego trymestru te negatywne odczucia znacząco się zmniejszą – mówi dr Marcin Wrona.

Tkliwe brodawki w ciąży

W drugim miesiącu ciąży coś zaczyna się dziać wokół brodawek. To wtedy właśnie wiele kobiet zauważa, że stają się one tkliwe, ciemnieje otoczka wokół sutków, przez skórę zaczyna prześwitywać siateczka drobnych naczynek krwionośnych. Same brodawki twardnieją i również zaczynają pobolewać.

Dokucza to, co wcześniej nie było problemem, na przykład ocieranie się sutków o materiał piżamy – zdarza się więc, że po nocy brodawki sutkowe pieką i są zaczerwienione. By zmniejszyć nieprzyjemne odczucia, sutki można smarować preparatem do popękanych brodawek (takim, jaki stosuje się podczas karmienia piersią).

Przeczytaj: Jak zmieniają się piersi w trakcie ciaży?

Ważne, by miał on w składzie substancje natłuszczające, takie jak np. oczyszczona lanolina, które jednocześnie łagodzą podrażnienia i wzmacniają naskórek, zapobiegając kolejnym. Dobrym sposobem jest też spanie w biustonoszu sportowym z mikrofibry, który nie uciska, dobrze odprowadza wilgoć ze skóry, a jednocześnie zapobiega ocieraniu się materiału o brodawki.

Uwaga na rozstępy w ciąży

Pod koniec drugiego miesiąca ciąży piersi stają się obrzmiałe, cięższe. Choć może to niepokoić, tak naprawdę to objaw zupełnie normalny. Dzieje się tak, gdyż płaty gruczołów sutkowych, które po porodzie będą wytwarzały pokarm, zaczynają się powiększać. Od tego momentu piersi będą rosły powoli, ale stale.

W pierwszej połowie ciąży ich waga może zwiększyć się nawet o 150 g, czyli będą o rozmiar większe. Do czasu porodu mogą powiększyć się nawet o dwa, trzy rozmiary, a więc każda z nich może ważyć nawet pół kilograma więcej.

Choć ta zmiana często raduje panie, które przed ciążą miały niewielki biust, to jednak w ślad za nią idą zmiany, z których nikt się nie cieszy: rozstępy. Powstają, gdy skóra nadmiernie i szybko się rozciąga, i wedle statystyk dotyczą aż dziewięciu na dziesięć kobiet w ciąży. Początkowo mają postać czerwonych kresek, które bledną po kilku miesiącach.

– Rozstępom na piersiach można zapobiec na kilka sposobów – mówi dr Marcin Wrona. – Skuteczne są preparaty przeciw rozstępom dla kobiet ciężarnych. Ważne jednak, by nie zawierały witaminy A, kofeiny oraz wyciągu z kasztanowca, które nie są wskazane podczas ciąży – zastrzega.

Przeczytaj: Rozstępów w ciaży można uniknąć - 6 sprawdzonych patentów

By krem był skuteczniejszy, trzeba nakładać go w określony sposób. Piersi warto więc delikatnie masować, okrężnymi ruchami, od pachy w kierunku mostka. Ważne, by omijać brodawki. Na nich rozstępy się nie pojawiają, a jak wyjaśnia dr Marcin Wrona, masowanie brodawek, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze, może wywołać produkcję oksytocyny i skurcze macicy. Krem to nie jedyna metoda zapobiegania rozstępom na piersiach.

– Skutecznym i całkowicie bezpiecznym podczas ciąży sposobem są pięciominutowe, naprzemienne natryski raz ciepłą, raz chłodną wodą – mówi dr Marcin Wrona. – Warto też nakładać na piersi maseczki odżywcze i nawilżające, korzystać z zabiegów pielęgnacyjnych dla kobiet w ciąży w gabinecie kosmetycznym. Te metody wzmocnią skórę, a na pewno nie zaszkodzą przyszłej mamie – dodaje.

Zdarza się, że skóra na piersiach swędzi. Jest tak dlatego, że rozciąga się, gdy piersi nabierają objętości. Nieprzyjemne odczucia można złagodzić, wmasowując w skórę krem nawilżający do skóry atopowej (w składzie takich kosmetyków są substancje działające przeciwświądowo). Pomaga też zmiana kremu przeciw rozstępom na taki, który ma w składzie substancje łagodzące swędzenie, np. peptydy awokado.

Warto wiedzieć

KIEDY DO LEKARZA?

Są sytuacje, które wymagają oceny, a czasem interwencji specjalisty. Pierwszą z nich jest tak zwane wyprzenie, czyli czerwona wysypka pod biustem. Jest spowodowana drożdżakami Candidia, a można się jej pozbyć, nosząc stanik, który uniesie biust, zapobiegając ocieraniu się skóry o skórę. Jeśli to nie pomoże, trzeba odwiedzić lekarza, który przepisze preparat przeciwgrzybiczy.

Do lekarza zgłoś się również wtedy, jeśli wyczujesz w piersi zgrubienie. Tkanka piersi podczas ciąży zmienia się i tego typu zmiany mogą być normalne, niemniej zawsze wymagają oceny specjalisty. Bezwzględnym sygnałem do takiej wizyty jest wyciek z piersi wydzieliny innej niż siara (krwi lub podbarwionej na różowo).

Walka z grawitacją - ćwiczenia i biustonosz

Im większe piersi, tym większe ryzyko, że po ciąży stracą kształt, spłaszczą się. By temu zapobiec, jeszcze podczas ciąży warto wykonywać nieskomplikowane, niewymagające wysiłku ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie w okolicy biustu, zapobiegając jego opadaniu.

Na przykład takie: ramiona wysuwamy do przodu na wysokości barków, zginamy ręce w łokciach, składamy dłonie jak do modlitwy i ściskamy je mocno. Jeśli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań do aktywności fizycznej, warto także regularnie korzystać z zajęć na pływalni. Bardzo ważny jest również odpowiedni biustonosz.

– Taki, który obejmuje całą pierś, ale nigdzie jej nie uciska – mówi dr Marcin Wrona.

Sprawdź: Ćwiczenia na biust w ciąży - jak ćwiczyć, by zachować jędrność?

Stanik na czas ciąży musi mieć nieelastyczne miseczki, wygodne, niezbyt elastyczne, miękko podszyte ramiączka o regulowanej długości i dobrze trzymający obwód. Powinien mieć kilka możliwości regulacji zapięcia z tyłu (to dlatego, że obwód pod biustem rośnie wraz z brzuszkiem).

Może mieć fiszbiny, bo jeśli rozmiar stanika jest prawidłowo dobrany, wówczas nie uciskają one kanalików mlecznych i nie utrudniają prawidłowego przepływu krwi i limfy w gruczołach piersiowych.

Fiszbiny są wręcz zalecane przy dużym biuście, bo tylko taki stanik ma szansę prawidłowo je podtrzymać. Lepiej zrezygnować natomiast ze staników bezszwowych, które zazwyczaj dość mocno rozciągają się pod biustem, co nie daje piersiom odpowiedniego podparcia.

miesięcznik "M jak mama"