Maseczki na ciążowy brzuszek to dobre rozwiązanie dla kobiet, które chcą zadbać o swoją skórę, także w okresie oczekiwania na dziecko. Maseczki na ciążowy brzuch pomogą zachować mu piękny wygląd i zapobiec rozstępom. Zobacz, jakie maseczki stosować i w jaki sposób z nich korzystać?
Spis treści:
- Co możesz zrobić dla swojego brzucha?
- Działanie maseczek na ciążowy brzuch
- Jakie maseczki na ciążowy brzuch wybrać?
- Maseczki z kremu na rozstępy
Co możesz zrobić dla swojego brzucha?
Na początku ciąży brzuszek jest niewidoczny. Zaczyna się zaokrąglać dopiero około 5. miesiąca – mniej więcej od tego momentu możesz zauważyć, że z tygodnia na tydzień robi się coraz większy. Na to, jaki będzie, zapracowałaś jeszcze przed ciążą. To, czy jest mały i zgrabny, czy też duży i „rozlany”, w dużym stopniu zależy bowiem od tego, jaką miałaś figurę i jaki tryb życia prowadziłaś.
Kobiety wysportowane mają silne mięśnie brzucha, które mocno podtrzymują powiększającą się macicę – ich brzuszki będą niewielkie i okrągłe. U tych zaś, które ponad sport przedkładały fotel przed telewizorem, brzuszek będzie duży i sięgający boków.
Co zależy od ciebie? Przede wszystkim jego wielkość. Jeśli przytyjesz w sam raz, będzie zgrabny i niezbyt duży, jeśli jednak przybędzie ci sporo kilogramów – będzie niezbyt foremny, gdyż nadmiar tkanki tłuszczowej najpierw lokuje się właśnie na nim. Od ciebie zależy również, jaki będzie stan skóry: od tego, jak będziesz ją teraz traktować, zależy, czy zdobędziesz rozstępy i jak szybko wróci ona do wyglądu sprzed ciąży.
Jednak pielęgnacja ciążowego brzuszka to niełatwe zadanie. Jednym z ostatnich trendów, które mają w tym pomóc, są maseczki, które nawilżają i ujędrniają skórę na brzuszku, zmniejszając ryzyko pojawienia się rozstępów. Warto jednak wiedzieć, które stosować, a których nie.
Czytaj: Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli w którym miesiącu widać brzuch?
Kalkulator wagi w ciąży - sprawdź przyrost wagi w poszczególnych tygodniach ciąży
Działanie maseczek na ciążowy brzuch
Trend na nakładanie w zaciszu domowej łazienki maseczek na ciążowy brzuch inspirowany jest zabiegami w salonie, oferowanymi z myślą o kobietach w ciąży. Maseczki dbające o ciążowy brzuszek są w ofercie wielu gabinetów kosmetycznych, jednak jest to zabieg dość drogi – ceny zaczynają się od stu złotych.
Do stosowania w domowym zaciszu przeznaczone są co prawda specjalne maseczki na brzuszek (w ich składzie są m.in. aloes i propolis), na razie jednak nie można ich jeszcze kupić w Polsce (można je sprowadzić za pośrednictwem sklepu internetowego, jedna kosztuje ok. 12 dolarów).
Dlatego przyszłe mamy często nakładają na brzuszek zwykłe maseczki do twarzy. Założenie jest proste: skoro maseczka może dać skórze znacznie więcej niż krem – bo składniki aktywne są w niej mocno skoncentrowane, co szybko pozwala uporać się z różnymi problemami skóry – to warto kłaść ją nie tylko na skórę twarzy, lecz także na inne miejsca wymagające wzmożonej uwagi.
Problem polega jednak na tym, że maseczki to kosmetyki silnie działające i wysoce wyspecjalizowane. Ważne więc, by precyzyjnie dobierać je do potrzeb skóry, zwłaszcza że w okresie ciąży skoncentrowana formuła preparatu może skórę podrażnić. Trzeba też pamiętać, że skóra twarzy znacznie różni się od tej na ciele, dlatego to, co działa na cerę, niekoniecznie posłuży skórze na brzuszku.
Jak często stosować maseczkę na brzuch?
Maseczkę warto aplikować raz, dwa razy w tygodniu na czas nie dłuższy niż ten zalecony przez producenta, a w przypadku produktów własnej roboty – na maksymalnie 15–20 minut. Nakładając ją, bądź delikatna – brzuszek, zwłaszcza w II trymestrze i III trymestrze ciąży, nie powinien być silnie masowany, bo może to powodować dyskomfort.
Uwaga: nawet jeśli maseczkę nakładasz wieczorem, warto dodatkowo przed snem wmasować w skórę codzienną porcję kremu przeciw rozstępom, zwłaszcza jeśli stosujesz do tego celu zwykłe maseczki do twarzy.
Jakie maseczki na ciążowy brzuch wybrać?
Przeglądając posty zamieszczane na grupach na Facebooku i profilach na Instagramie, można odnieść wrażenie, że największą popularnością cieszą się maseczki w płachcie, ze względu na rozmiar wręcz stworzone dla brzuszków w drugim i na początku trzeciego trymestru ciąży.
Kawałek tkaniny nasączonej płynem lub rzadkim żelem bogatym w substancje aktywne to coś w rodzaju kompresu odżywczego do skóry. Po zdjęciu płachty resztę żelu wystarczy delikatnie wklepać.
Taka maska to dobry wybór tylko wtedy, gdy zawiera substancje nawilżające i odżywcze, np. kwas hialuronowy, witaminę E, aloes – nie należy zaś stosować maseczek o działaniu oczyszczającym, rozjaśniającym czy wygładzającym. Ich składniki nie zaszkodzą ciąży, ale też nie zadziałają w oczekiwany sposób, mogą natomiast podrażnić skórę.
Podobnie wygląda sprawa z maseczkami w kremie lub żelu. Z tego rodzaju produktów do skóry na brzuszku odpowiednie będą wyłącznie te o działaniu nawilżającym lub odżywczym. Lepiej unikać za to maseczek w formie glinki – ze względu na to, że niezależnie od sposobu działania zazwyczaj dodatkowo mają one działanie lekko napinające, co może powodować uczucie dyskomfortu.
Zdecydowanie niewskazane są natomiast wszelkiego rodzaju wyszczuplające maski na brzuch – także te błotne, borowinowe, algowe – zarówno te, które wymagają owijania ciała folią, jak i te, które można stosować samodzielnie. Zawarte w nich składniki, w tym duże dawki kofeiny, nie są wskazane w okresie ciąży z uwagi na brak badań potwierdzających ich bezpieczeństwo.
Maseczki z kremu na rozstępy
Jednym ze sposobów na bezpieczną maseczkę na ciążowy brzuszek jest kompres z kremu przeciw rozstępom – wystarczy nałożyć go grubszą niż zwykle warstwą, przykryć kawałkiem folii spożywczej (ale nie owijać nią brzuszka), na to położyć ręcznik i poleżeć tak 15–20 minut.
Co to da? Skóra lekko się wtedy rozgrzeje, a składniki kremu wnikną w nią szybciej. I choć efekty nie będą może aż tak spektakularne jak po maseczce, to na pewno jest to sposób dużo bardziej bezpieczny dla skóry. Po zdjęciu ręcznika i folii resztę kremu, która się nie wchłonęła, wystarczy delikatnie wklepać w brzuszek i jego okolice.
Maseczkę można zrobić również samodzielnie w domu, mieszając rozgniecionego banana z kilkoma kroplami witaminy E (można ją kupić w kapsułkach w każdej aptece) i łyżeczką oliwy z oliwek – taką papkę nakładamy na skórę i zmywamy po kwadransie.