Odzież ciążowa - jak kupować ubrania dla kobiet w ciąży? Poradnik

2021-06-18 15:07

Jak wybierać ubrania ciążowe, żeby czuć się w nich komfortowo i pięknie? Po pierwsze zrezygnuj z szukania odzieży takiej, jak dotąd. Chwilowo będziesz musiała zamienić swoje ulubione sklepy na te oferujące odzież ciążową. Zobacz, jak kupować odzież ciążową, korzystając z naszego poradnika.

Odzież ciążowa, czyli jak kupować ubrania dla kobiet w ciąży. Poradnik

i

Autor: Getty images

Odzież ciążowa przydaje się, gdy rosnący brzuszek sprawia, że przestajesz się już mieścić w ulubione ubranie. Wtedy czujesz, że nadchodzi czas, by wprowadzić pewne zmiany w garderobie.

Idziesz więc do sklepu, a tam twoja dotychczasowa „emka” wygląda jak ubranie dla nastolatki. Masz wrażenie, że wyglądasz przy nim jak monstrum z wielgaśnym brzuchem, krągłościami wokół bioder i opuchniętymi kostkami... Znasz to uczucie? Spokojnie! Po prostu źle trafiłaś!

Pamiętaj o złotej zasadzie: powiększony nie oznacza dobry! To, że mieścisz się w zbyt duże ubranie, nie oznacza, że będziesz w nim dobrze się czuła i wyglądała. Nie chodzi więc o to, by kupować ubrania o rozmiar większe, tylko odpowiednio dostosowane.

Tak jak w ubraniach ciążowych, gdzie powiększenie występuje tylko w miejscach koniecznych: bluzki mają wydłużone przody, aby ładnie okalały brzuszek, a spodnie i spódnice – odpowiednie pasy albo wycięcia (obniżone stany jak w biodrówkach).

Nogawki i rękawy mają normalny krój. Dzięki temu nie wyglądasz jak w spadochronie, tylko twój brzuszek jest ładnie podkreślony. Teraz właściwie każdy ciuch, który nosiłaś przed ciążą, możesz znaleźć w wersji ciążowej – sukienkę, rybaczki, bieliznę, elegancką koszulę, spódnicę, płaszczyk, a nawet seksowny top.

Czytaj: Spodnie ciążowe i buty dla kobiet w ciąży: jakie wybrać?

Legginsy ciążowe: dlaczego warto je mieć w szafie? [GALERIA]

Spis treści

  1. Odzież ciążowa - kiedy zacząć robić zakupy?
  2. Nie wymieniaj całej szafy
  3. Z drugiej ręki, a raczej z drugiego brzuszka
  4. Znajdź odpowiedni rozmiar ubrań ciążowych
  5. Sprytne patenty w ciążowych ubraniach
  6. Dobierz prawidłowo biustonosz ciążowy

Odzież ciążowa - kiedy zacząć robić zakupy?

Dla niektórych kobiet dwie kreski na teście wystarczą, by polecieć do sklepu i nabyć stos ubrań dla przyszłej mamy. Szczególnie, gdy ciąża jest bardzo wyczekiwana. Nic dziwnego. Zakup pierwszych ubrań ciążowych, a nawet sama ich przymiarka, jest bardzo przyjemna dla przyszłej mamy. Tak samo jak obserwacja rosnącego brzuszka. Nie warto jednak przesadzać. Na początku ciąży prawdopodobnie bez problemu zmieścisz się w swoje ulubione spodnie.

Kiedy zatem powinnaś zdecydować się na pierwszy ciążowy ciuch? Odpowiedź jest prosta: kiedy nie czujesz się już dobrze w swoim własnym ubraniu – trudniej ci się schylać, spodnie uwierają tu i ówdzie lub zwyczajnie nie możesz się już w nich dopiąć. Może to być zarówno trzeci, jak i piąty miesiąc ciąży. Z reguły zbyt ciasne najpierw okazują się właśnie spodnie, dlatego to one często są pierwszym zakupem w sklepie z ciążową garderobą.

Dobrze też zainwestować w specjalny pas, który można nosić do normalnych ubrań, np. lekko rozsuniętych spodni lub krótszej nieco bluzeczki. Taki pas „nadrabia” materiał na brzuchu, czyli tam, gdzie jest go zbyt mało. Dobrze, żeby miał neutralny kolor – wtedy będzie pasował do większości twoich ciuchów.

Nie wymieniaj całej szafy

„Nie mam co na siebie włożyć!” – teraz nawet twój partner jest w stanie ci uwierzyć. W większość ciuchów zwyczajnie  przestajesz się mieścić. Ale spokojnie! Zastanów się. Może się okazać, że nie ze wszystkich ubrań „wyrosłaś”. Dłuższe sweterki, tuniki czy bluzki z podwyższonym stanem idealnie sprawdzą się w okresie ciąży.

W domu zawsze też możesz chodzić w ulubionym dresie, bluzie czy nawet piżamie, jeśli tylko masz na to ochotę. Pamiętaj jednak, że dla kobiet w tym szczególnym okresie specjalnie stworzone są ubrania ciążowe i prawdopodobnie w nich będzie ci najwygodniej. Jeśli zaczynasz czuć dyskomfort podczas noszenia swoich ubrań, koniecznie zainwestuj chociaż w kilka ciążowych. Ile? Zapytaliśmy o to stylistkę.

– Wszystko zależy od zasobności portfela i zamiłowania do mody. Według mnie, minimum to 2–3 pary spodni, w tym dżinsy, spódnica, 2–3 sukienki na różne okazje i kilka topów. Zimą dochodzą do tego okrycia wierzchnie i swetry.

Trzeba pamiętać, że ponieważ garderoba ciążowa przedstawia się zazwyczaj skromniej ilościowo niż szafa z normalnymi ubraniami, to odzież wymaga częstszego prania, przez co może trochę szybciej się zużywać – radzi Ania Góralska.

Z drugiej ręki, a raczej z drugiego brzuszka

Ubrania ciążowe mają jedną wadę – są jednak stosunkowo drogie. Szczególnie gdy przyjmiemy, że będą nam one służyły tylko przez pewien określony czas. Może zatem warto poszukać alternatywnego źródła? Popytaj koleżanki, które już urodziły, może zostały im jeszcze ubrania z czasów ciąży.

Garderoba ciążowa to, zaraz po ubrankach dziecięcych, najczęstszy przedmiot „międzymamowej” wymiany. Pamiętaj tylko, że ubrania ciążowe dopasowują się i formują do kształtów pierwszej właścicielki.

Gdy nie są wykonane z dobrych gatunkowo materiałów, mogą się zwyczajnie rozciągnąć. Jeśli zatem twój brzuszek jest dużo mniejszy niż u koleżanki, z wymiany nici. Warto także poszperać w sieci (np. na aukcjach internetowych) i w ciucholandach – wydasz niewiele, a możesz upolować prawdziwe cudo.

Znajdź odpowiedni rozmiar ubrań ciążowych

W sklepie ciążowym nie musisz się krępować, gdy zostaniesz zapytana o swoje wymiary. Z reguły jest tak, że twój rozmiar ciążowy pokrywa się z tym sprzed ciąży. Czasem podawana jest rozmiarówka numeryczna (34–42, niekiedy do 52), ale może też być literowa (XS–XXXL), czyli tak jak w normalnych ciuchach. Rzadziej można spotkać numerację 0–6, gdzie każda cyferka odpowiada kolejnym etapom ciąży.

Wiadomo jednak, że rośnie nie tylko brzuszek, tu i ówdzie też przybywa nam parę centymetrów. Dlatego jeśli np. kupujesz przez internet (to bardzo wygodna forma zakupów dla kobiet w ciąży), najlepszym rozwiązaniem jest dokładne zmierzenie się w biodrach, pasie i w biuście oraz korzystanie z tabel producenta. Osoba sprzedająca na podstawie podanych przez ciebie wymiarów powinna pomóc ci dobrać pasujący strój.

W przypadku spodni warto zmierzyć wszystkie możliwe wymiary, tj. wewnętrzną i zewnętrzną długość nogawki. Niekiedy sprzedawcy podają także szerokość nogawki – na wysokości kroku, kolana i u dołu. Koniecznie zapytaj także, do jakiej szerokości rozciąga się pas. To ważne, bo dzięki temu sprawdzisz, jak długo będziesz mogła w spodniach chodzić. Biodra zmierz nieco niżej niż zwykle – to dlatego, że spodnie ciążowe nosi się na nieco innej wysokości niż tradycyjne.

Górna krawędź spodni czy spódnicy znajduje się tuż pod brzuszkiem, a wyżej jest sam pas, który go osłania. W zwykłym sklepie najlepiej przymierzyć kilka rozmiarów, aby dobrać ten najlepiej pasujący.

– Częstym błędem popełnianym przez przyszłe mamy jest kupowanie na zapas zbyt dużych ubrań, żeby na jak najdłużej starczyły – twierdzi Ania Góralska, stylistka z firmy Happy Mum – To jednak nie działa w ten sposób. W przypadku dobrych ubrań ciążowych jest zupełnie odwrotnie – rosną one razem z nami! Tak, tak.

To dzięki temu, że produkowane są z elastycznych, a jednocześnie naturalnych tkanin. Takie materiały łatwo się rozciągają i dopasowują do sylwetki. Jeśli przyrost wagi podczas ciąży wynosi pomiędzy 12 a 15 kg, nie ma potrzeby kupowania w jej trakcie nowych, większych ciuchów. Warto także pamiętać o tym, że zbyt duży rozmiar nie wygląda dobrze.

Dobrze wiedzieć

Ubrania ciążowe skrojone są w taki sposób, aby zapewnić przyszłej mamie wygodę i podkreślić atuty sylwetki w ciąży. Tego na pewno nie potrafi koszula z szafy męża.

Z wybieraniem garderoby dla przyszłej mamy jest jak z kupowaniem ubrań dla dzieci – trzeba pamiętać, że bardzo szybko się z nich wyrasta. Dlatego szukaj ubrań, które mają specjalne systemy regulacji, dopasowujące się do rosnącego brzuszka, np. elastyczne pasy, szlufki, ściągacze.

M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?

Sprytne patenty w ciążowych ubraniach

Ubrania dla przyszłej mamy mają funkcjonalne systemy regulacji. Kiedy brzuszek jest niewielki, wystarczą wstawki  elastyczne wszyte po bokach lub z tyłu spodni. Najpopularniejszym i najbardziej wydajnym systemem regulacji jest pas z dodatkiem lycry, doszyty w górnej części spodni lub spódnicy. Dzięki swojej elastyczności rośnie razem z brzuszkiem.

Taki pas może mieć różną szerokość. Bardzo często jest dodatkowo wyposażony w tzw. gumę ciążową (niekiedy jeszcze z guzikami), która zapobiega zjeżdżaniu spodni z brzuszka, kiedy jest on jeszcze zbyt mały. Gumę można poluźniać w miarę powiększania się brzucha.

Część spodni ma jeszcze dodatkową regulację w postaci paseczka lub szlufki, w które wkłada się pasek. Elastyczny pas można nosić wysoko na brzuchu, składać na pół i wywijać na biodra albo dowolnie drapować. Zimą taka bawełniana wstawka zapewnia dodatkową ochronę przed chłodem dla brzucha i nerek.

Latem sprawdzają się raczej spodnie i spódnice z krótszym ściągaczem lub biodrówki. W przypadku tych ostatnich pas biegnie pod brzuchem. Zazwyczaj wyposażone są one dodatkowo w gumkę przepinaną na guziki, ukrytą w pasku z tyłu.

Poza tym ubrania ciążowe powinny być z naturalnych, ale jednocześnie elastycznych materiałów, tj. bawełny, wiskozy, lnu. Najlepiej, aby były z naturalnych tkanin z niewielką domieszką włókien elastycznych.

Dobierz prawidłowo biustonosz ciążowy

Część garderoby, w którą na pewno warto zainwestować w ciąży, to dobra bielizna. Szczególnej troski będą teraz wymagały twoje piersi. Pamiętaj, że ich rozmiar może się w tym szczególnym okresie znacznie zwiększyć. Nie ukrywaj tego, a eksponuj swoją kobiecość! Teraz jest na to najlepszy czas.

Noszenie źle dopasowanego biustonosza to najczęstszy błąd popełniany przez kobiety, nie tylko w ciąży. Często zmierzony kilka lat temu rozmiar powtarzany jest przy każdych kolejnych zakupach, a to poważny błąd.

Przecież piersi się zmieniają, a w ciąży szczególnie. Nie ma nic gorszego niż noszenie za małego biustonosza – deformuje piersi i powoduje dyskomfort. Szczególnie w czasie, kiedy w twoich piersiach dokonuje się rewolucja, są tkliwe i obolałe.

Jeśli zatem czujesz, że twój biust zyskał znacznie na objętości, odłóż swoje dotychczasowe biustonosze do szafy i  koniecznie wybierz się na zakupy. Teraz możesz sobie pozwolić na rozrzutność bez wyrzutów sumienia. Pamiętaj, żeby stanik był z miękkiej, nieuciskającej tkaniny, podobnie jak reszta bielizny. Jeśli twoje piersi nie są zbyt duże, wybierz biustonosz bez fiszbin.

W dobrym sklepie sprzedawczyni doradzi ci, jaki rozmiar wybrać, by nic nie zakłócało twojego dobrego samopoczucia, a piersi były podtrzymywane jak trzeba. A może warto zainwestować w biustonosz, który będzie potem przydatny podczas karmienia? Na rynku jest wiele modeli, które sprawdzają się i przed, i po porodzie.

Czytaj: Bielizna dla ciężarnej: jaką warto kupić?

Dlaczego dobrze DOBRANY BIUSTONOSZ to konieczność W CIĄŻY?

miesięcznik "M jak mama"