Pielęgnacja ciała wpływa na samopoczucie w ciąży. Skóra żyje według wskazówek swojego własnego zegara. Przez większą część dnia pochłonięta jest obroną przed szkodliwym wpływem środowiska. Ożywia się późnym popołudniem, a najbardziej aktywna jest po północy.
Nauka, która bada dobowe rytmy organizmu, to chronobiologia. Z jej osiągnięć korzystają także kosmetolodzy, sporządzający receptury kosmetyków. Na co dzień znajomość rytmów dobowych pozwala lepiej dbać o wygląd. Która godzina jest więc dobra na depilację, kiedy zaś lepiej nałożyć maseczkę?
- 6.00–7.00
Jeśli już wstałaś, ale nie musisz nigdzie wychodzić, nie nakładaj jeszcze kremu. O tej porze mikrokrążenie w skórze słabnie, a więc kiepsko przyswaja ona składniki aktywne z kosmetyków.
- 8.00
Krew zaczyna żywiej krążyć. To czas na prysznic i wmasowanie preparatu przeciw rozstępom. Możesz użyć kremu albo specjalnego olejku uelastyczniającego skórę. Osusz skórę, wmasuj kilka kropel preparatu w uda, biodra i pośladki (delikatniej nałóż go na brzuch i piersi), po czym łagodnie poszczyp skórę. Możesz się już również zająć cerą.
Przeczytaj: Doceń swoje ciało w ciąży - jak zaakceptować zmiany w wyglądzie?
Do mycia nie stosuj żelu peelingującego, bo ściera on ze skóry warstwę ochronną, potrzebną w ciągu dnia. Lepszy będzie żel myjący albo woda termalna. Potem nałóż krem na dzień. Nie testuj teraz nowych produktów, bo rano skóra jest wrażliwsza. O tej porze masz pewnie worki pod oczami. Ich przyczyną jest woda, która nagromadziła się podczas snu.
By je zlikwidować, przyłóż do powiek zimny okład, np. kostki lodu owinięte ściereczką. Uwaga: jeśli opuchnięte masz również łydki albo ręce, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.
- 8.00–9.00
Najsłabiej odczuwasz ból – dlatego to najlepsza pora na regulację brwi i depilację, jeśli przyzwyczajona jesteś do depilatora albo plastrów z woskiem. Nie stosuj jednak tych metod, jeżeli nigdy przedtem tego nie robiłaś. Dyskomfort, jaki mogą wywoływać, nie jest teraz wskazany.
Zobacz: 1 trymestr ciąży. Czego nie wolno ci robić w 1 trymestrze? 10 absolutnie zakazanych rzeczy
O tej porze nie usuwaj za to włosków golarką. Jeśli zatniesz się podczas golenia nóg czy skóry pod pachami, możesz się z tego powodu nawet rozpłakać. Rano próg odporności psychicznej jest bowiem dość niski.
- 9.00–10.00
Zwężają się naczynia krwionośne, dzięki czemu skóra ma jednolity odcień. To dobry czas na makijaż.
- 12.00–17.00
Wczesnym popołudniem pogarsza się krążenie limfy, za to gruczoły łojowe pracują najintensywniej. Cera wydaje się szarawa, zmarszczki są lepiej widoczne, bardziej błyszczą się nos i czoło. Możesz zrobić korektę makijażu, z pielęgnacją poczekaj jednak do wieczora. Masz za to czas, by zająć się włosami.
Choć ich stan u większości przyszłych mam zdecydowanie się w ciąży poprawia, zima im nie sprzyja – uklepane pod czapką i maltretowane suszarką, mogą się przesuszać. Po umyciu nałóż na nie maseczkę odżywczą, owiń głowę ciepłym ręcznikiem i poleż tak przez kwadrans, najlepiej z nogami w górze (by zmniejszyć obrzęki stóp).
Kąpiel w wciąży w wannieWoda do kąpieli nie może być gorąca (optymalna temperatura to 37°C), a w wannie nie powinnaś siedzieć dłużej niż piętnaście minut.
- 18.00–22.00
Skóra przygotowuje się powoli do intensywnej nocnej pracy. Lekko wzrasta temperatura ciała, naczynia krwionośne szybciej transportują krew, a więc tempo wchłaniania składników pielęgnacyjnych również jest większe. To idealny czas na wszystkie zabiegi upiększające, dlatego uprzedź domowników, że rezerwujesz łazienkę na co najmniej godzinę.
Zacznij od starannego demakijażu, po którym warto nałożyć delikatny peeling enzymatyczny. W ciąży jest on lepszy niż zwykły peeling, gdyż nie ściera martwych komórek skóry, tylko je rozpuszcza – ryzyko podrażnienia jest więc mniejsze. Następny etap to maseczka. By zadziałała, musi zawierać te składniki, których skóra akurat potrzebuje.
Zobacz: Pielęgnacja skóry w ciąży - kosmetyki dla ciężarnych
Jeśli twoja skóra się zmieniła i trudno ci ustalić, jaka jest obecnie, wybierz maseczkę nawilżającą, która dobrze wpływa na każdy rodzaj cery. Gdy jednak masz z nią teraz jakieś kłopoty (pojawił się trądzik, stała się nadwrażliwa lub pękają ci naczynka), lepsza będzie maseczka dopasowana do problemu. Weź też relaksującą kąpiel. Do wanny możesz wlać odrobinę olejku nawilżającego, a ciało umyć żelem peelingującym (wychodząc, uważaj, by się nie poślizgnąć).
Po kąpieli skóra jest rozgrzana i lepiej chłonie substancje z kremów. Warto to wykorzystać. W skórę na brzuchu, udach i biodrach koniecznie wmasuj balsam lub olejek przeciw rozstępom, na piersi – omijając brodawki – nałóż balsam ujędrniający. Resztę ciała nasmaruj balsamem nawilżającym.
- 22.00
Do tej godziny najlepiej nałożyć krem na noc. Od 22.00 spowalnia się bowiem mikrokrążenie, a więc z każdą minutą maleją szanse na to, że składniki kremu zostaną przyswojone w całości. Skóra będzie teraz odpoczywać przez najbliższe dwie godziny. Tempo jej pracy wzrośnie dopiero po północy, gdy komórki zaczną się regenerować.
Dowiedz się: Lewatywa i golenie przed porodem - czy to konieczne zabiegi?
Nocą usuwane są też toksyny, odbudowuje się warstwa ochronna naskórka, regenerują się włókna kolagenu i elastyny. Odpowiedni krem może skórze w tym wszystkim bardzo pomóc. Nie warto stosować kosmetyków uniwersalnych, bo w nocy skóra potrzebuje innych składników niż za dnia. Przyda jej się uderzeniowa dawka witamin i substancji wspomagających regenerację. Dobrze, by kremy na dzień i na noc pochodziły z tej samej linii, bo wtedy ich działanie będzie się uzupełniać.
miesięcznik "M jak mama"