Twoja skóra po ciąży nie wygląda najlepiej? Zobacz, jak pozbyć się rozstępów, pajączków, przebarwień

2022-02-14 11:40

Skórę po ciąży często pokrywają rozstępy, popękane naczynka, żylaki na nogach. Ale to tylko nieliczne problemy, z którymi zmagają się kobiety po ciąży. Podpowiadamy jakie zabiegi pomogą ci się ich pozbyć, kiedy można rozpocząć taką kurację, jakie są domowe sposoby pielęgnacji skóry po ciąży, by szybciej wrócić do formy po porodzie.

Problemy skórne po ciąży

i

Autor: Getty images Problemy skórne po ciąży

Najczęstsze problemy skórne po ciąży to rozstępy i nadmiar skóry, które najbardziej widoczne są w obrębie brzucha, piersi i ud. To właśnie w tych miejscach skóra rozciągała się najbardziej. Im więcej porodów za tobą, tym mniej łaskawym okiem zerkasz w stronę lustra. Ale nie musi tak być.

Dziś nie tylko profesjonalne i często drogie zabiegi mogą pomóc. Świetnym i bardzo tanim domowym sposobem na problemy ze skórą po ciąży jest chociażby szczotkowanie na sucho.

Oprócz rozstępów, możesz też zauważyć typowe problemy skórne widoczne na twarzy. Wiele ciężarnych cieszy się gładką skórą bez krostek, jednak cera po porodzie bywa "ozdobiona" licznymi przebarwieniami. Ratunek mogą przynieść peelingi z kwasami. Po porodzie warto zrezygnować na jakiś czas z opalania.

Spis treści

  1. Rozstępy po ciąży: najskuteczniejsze zabiegi
  2. Karmisz piersią? Oto sposoby na rozstępy dostępne dla ciebie
  3. Czy żylaki po ciąży same znikną?
  4. Jak rozjaśnić przebarwienia po ciąży?
  5. Czy smarowanie pajączków na twarzy kremem wystarczy?
Laserowe usuwanie rozstępów

Rozstępy po ciąży: najskuteczniejsze zabiegi

Profesjonalnych metod usuwania rozstępów jest wiele. Ich celem jest najczęściej złuszczenie fragmentu skóry, na której jest rozstęp, a następnie pobudzenie procesu odbudowy włókien. Serię zabiegów (zwykle potrzeba ich przynajmniej kilku) dobiera lekarz, biorąc pod uwagę między innymi głębokość i rozległość rozstępu.

W gabinecie kosmetycznym stosuje się peeling chemiczny 30–50 proc. kwasem glikolowym lub alfa-beta peel kwasami glikolowym i salicylowym. Można także wykonywać zabiegi złuszczania mechanicznego – mikrodermabrazję.

W gabinetach lekarskich wykonuje się mocniejsze zabiegi złuszczania, wykorzystując 70 proc. kwas glikolowy, 20–35-proc. kwas trójchlorooctowy (peeling średniogłęboki) i inne peelingi. Skuteczna jest też laseroterapia. Usuwanie rozstępów laserem polega na złuszczaniu blizny poprzez podgrzanie i odparowanie jej warstw. Emitowane przez laser światło wyrównuje też kolor rozstępu, by maksymalnie zbliżyć go do barwy skóry.

Bardzo dobre efekty dają zabiegi z zastosowaniem laserów ablacyjnych, np. lasera Er-YAG emitującego światło 2940 nm oraz lasera CO2 (10600 nm). Z laserów nieablacyjnych stosuje się laser neodymowy Nd-YAG (1,064 nm) oraz laser pulsacyjny Dye laser (585 nm), sprawdzające się także w leczeniu blizn. Skuteczne są też zabiegi z wykorzystaniem lamp IPL.

Niektórzy lekarze walczą z rozstępami mezoterapią – zabieg polega na tym, że w skórę z rozstępami wstrzykiwany jest koktajl substancji leczniczych, które pobudzają regenerację włókien kolagenowych. O zmniejszeniu rozstępów w gabinecie dermatologicznym można pomyśleć dopiero po zakończeniu karmienia piersią (mama, która karmi butelką, może wybrać się na zabieg po okresie połogu).

Zobacz też: Jak dbać o włosy w trakcie karmienia piersią?

Jak wygląda ciało po porodzie? Oto zdjęcia bez retuszu

Karmisz piersią? Oto sposoby na rozstępy dostępne dla ciebie

Z rozstępami najłatwiej walczyć, jeśli jeszcze są czerwone – gdy już się zestarzały i zrobiły białe, usunięcie jest dużo trudniejsze. Jeśli więc karmisz piersią, nakładaj na rozstępy krem albo koncentrat, który je zmniejszy. Największą skuteczność w walce z rozstępami mają preparaty odbudowujące strukturę tkanki podporowej i stymulujące syntezę kolagenu.

W ich składzie są np. wyciągi roślinne z Centella asiatica, soi, skrzypu polnego, bluszczu, a także krzemionka i peptydy stymulujące, retinol lub witamina C. Ważne, aby preparat wmasowywać dwa razy dziennie, zdecydowanymi ruchami (co poprawi krążenie i polepszy wchłanianie się kosmetyku).

Polecamy: Zabiegi chirurgii plastycznej poprawiające wygląd piersi i brzucha po ciąży

Czy żylaki po ciąży same znikną?

Jeśli na nogach pojawiły ci się żylaki, pokaż je specjaliście. Zaniedbane, mogą za kilka lat stanowić nie tylko defekt estetyczny, ale i problem medyczny. Mogą to być bowiem pierwsze dostrzegalne zmiany przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Dlatego jeśli zauważysz je u siebie, koniecznie wybierz się do flebologa, który zaleci odpowiednie leczenie. Staraj się jak najczęściej trzymać nogi w górze i wcieraj w nie krem uszczelniający naczynia krwionośne.

Jak rozjaśnić przebarwienia po ciąży?

Do wyboru są dwie metody: w domu, za pomocą kuracji wybielającej, i w gabinecie dermatologicznym. Najłagodniejszym i najtańszym sposobem usuwania przebarwień są specjalne preparaty wybielające przeznaczone do użytku domowego. Dzieli się je na dwa rodzaje:

  • silniejsze, do stosowania miejscowego;
  • i słabsze, do nakładania na całą twarz.

Niektóre stosuje się na dzień, inne tylko na noc (dokładna instrukcja zawsze znajduje się w ulotce). Oprócz tego są też specjalne peelingi wybielające, które wspomagają kurację kremem albo serum. Preparaty wybielające możesz zacząć stosować po połogu, gdy gospodarka hormonalna organizmu wróci już do normy.

Takie kosmetyki są bezpieczne i nadają się do każdego typu cery (w przypadku wrażliwej warto wcześniej wypróbować je na małym fragmencie skóry, by sprawdzić, czy nie podrażniają). W składzie preparatów wybielających są zwykle związki złuszczające naskórek i rozjaśniające – najczęściej pochodne witaminy A, witamina C, kwasy (owocowe, glikolowy) czy hydrochinon.

Wiele firm opracowało też własne receptury wybielające. Metody stosowane w gabinetach dermatologicznych są bardziej inwazyjne, za to szybciej przynoszą efekty. Rodzaj zabiegu zawsze dobiera dermatolog po uprzedniej ocenie stanu skóry. Przebarwienia można m.in. usunąć za pomocą złuszczania mechanicznego (mikrodermabrazja), chemicznego (peelingi) albo zabiegów laserowych.

Zobacz także: Kwasy na twarz - jak działają, jak dobrać odpowiedni rodzaj kwasu?

Czy smarowanie pajączków na twarzy kremem wystarczy?

Taki krem może wzmocnić naczynka, powstrzymując tworzenie się kolejnych pajączków, ale nie zlikwiduje takich, które już się pojawiły. Poza tym częste rozszerzanie się i kurczenie naczynek może prowadzić do pogrubienia ich ścianek, a w konsekwencji do ich trwałego rozszerzenia się. Jednocześnie wzrasta przepuszczalność ścianek naczyń włosowatych i w przestrzeniach międzykomórkowych tworzą się obrzęki. Powodują one reakcję zapalną, która utrwala zmiany rumieniowe.

Na skutek tego pajączki mogą zmienić się w trudny do leczenia trądzik różowaty. Dlatego lepiej wybrać się do specjalisty na zabieg zamykania naczynek.

Popularnym zabiegiem jest elektrokoagulacja. Lekarz nakłuwa pajączki igłą, zasilaną prądem o wysokiej częstotliwości. Pod wpływem prądu naczynko się kurczy. Zabieg jest bolesny, nie można jednak robić go w znieczuleniu, gdyż pod jego wpływem pajączki chwilowo bledną, co utrudnia wykonanie zabiegu. Pojedyncze naczynka można zamykać laserem barwnikowym o długości fali 578 nanometra. Emituje on promieniowanie, które dociera tylko do naczynka. Światło lasera jest pochłaniane przez barwnik zawarty w erytrocytach.

Kumulujące się ciepło uszkadza komórki wyściełające wnętrze naczynka, przez co naczynko się zamyka. Sieć naczynek leczy się najczęściej za pomocą lasera IPL lub neodymowoyagowego, które niszczą naczynka od środka. Po pewnym czasie są one samoczynnie usuwane z organizmu.

Zobacz też: Drenaż limfatyczny po ciąży i po porodzie

miesięcznik "M jak mama"

Sonda
Co stosujesz na rozstępy?