Spis treści
- Relaksująca kąpiel w ciąży
- Nawilżanie i natłuszczanie ciała w czasie ciąży
- Odżywcze maseczki dla kobiet w ciąży
- Pielęgnacja włosów w ciąży
- Polecamy wideo: Suplementy diety w ciąży
Skrót spa automatycznie kojarzy się z wodą - pochodzi wszak od słów sanus per aquam, czyli: zdrowy dzięki wodzie. To dlatego właśnie w prawdziwym spa nie może zabraknąć basenu, jacuzzi czy zabiegów wykorzystujących wodę, na przykład w specjalnych wannach. Czym można je zastąpić w domowym zaciszu? Jak urządzić domowe spa w ciąży?
Sprawdź również kalendarz ciąży >>
Relaksująca kąpiel w ciąży
Jeśli w ciemny, deszczowy wieczór marzysz tylko o tym, by wskoczyć do wanny i leżeć godzinę w ciepłej, pełnej pachnącej piany wodzie, rozczarujesz się – kąpiel w ciąży jest wprawdzie dozwolona, ale nie może trwać dłużej niż 20 minut, a woda nie powinna mieć więcej niż 38ºC. Cieplejsza bywa przyczyną obrzęków i przedwczesnych skurczów, lepiej więc nie ryzykować. Może być też problem z tym, co wlać do wody, zwłaszcza jeśli twoja skóra stała się bardziej wrażliwa, a w dodatku masz teraz awersję do zapachów.
Rozwiązanie tego dylematu jest proste: do wanny warto wlać porcję olejku do kąpieli do skóry wrażliwej. Takie kosmetyki nie pachną jak zwykłe żele do kąpieli, ale pozostawiają ciało aksamitnie gładkie. Miły nastrój w łazience stworzy zaś odpowiedni entourage: zamiast włączać światło, ustaw wokół wanny kilka świec (niekoniecznie zapachowych), które stworzą atmosferę jak w salonie kosmetycznym. Żeby było ci wygodniej, pod głowę możesz położyć sobie małą kąpielową poduszeczkę (są w drogeriach oraz w internecie), a wannę dla bezpieczeństwa wyłóż matą antypoślizgową. W ciąży zmienia się punkt ciężkości ciała i wychodząc z wanny, łatwo się przewrócić.
Nawilżanie i natłuszczanie ciała w czasie ciąży
Leżąc w wannie, poświęć też chwilę skórze na brzuchu, udach, stopach, dłoniach czy piersiach. Warto zrobić delikatny peeling ciała (z pomocą żelu peelingującego do cery wrażliwej). Na te części ciała, które można wysunąć z wody, np. dłonie czy stopy, warto również nałożyć maseczkę nawilżającą. Jeśli jednak masz już tak duży brzuszek, że leżąc, trudno ci dosięgnąć nóg, nic straconego – maseczkę możesz nałożyć przecież również po wyjściu z wanny. Jeśli do wody wlałaś olejek do kąpieli, skóra będzie miękka i natłuszczona.
Tym niemniej po osuszeniu ciała warto wmasować w newralgiczne punkty – czyli brzuch, uda i piersi – ujędrniający balsam przeciw rozstępom. Brzuszek masuj lekkimi, kolistymi ruchami, a wcierając krem w piersi, omijaj brodawki (ich stymulacja pobudza wydzielanie oksytocyny, która wywołuje skurcze). W pozostałe miejsca na ciele, np. na przedramiona czy łydki, wmasuj krem nawilżający.
Domowe kosmetyki: przepisy na naturalne kosmetyki DIY
Na zabiegi najlepiej zarezerwować sobie przynajmniej godzinę, by niczego nie robić w pośpiechu. Dlatego uprzedź domowników, że zajmujesz łazienkę na dłużej. Jest też inne rozwiązanie: jeśli masz duży brzuszek i taki kosmetyczny maraton mógłby cię zmęczyć, zabiegi warto rozłożyć na cały dzień, robiąc między nimi przerwy. Wybór należy do ciebie.
Odżywcze maseczki dla kobiet w ciąży
Maseczka to ważny punkt w zabiegach spa. Zanim jednak ją nałożysz, zrób staranny demakijaż, który oczyści skórę, a potem delikatnie rozmasuj na twarzy peeling enzymatyczny, złuszczający martwy naskórek. Jest on delikatniejszy niż zwykły peeling mechaniczny, dlatego jest odpowiedni dla skóry wrażliwej. Trzeba go trzymać na skórze przez kilka minut, a potem zmyć wacikami zmoczonymi w ciepłej wodzie.
Po osuszeniu twarzy przychodzi czas na nałożenie maseczki. Jakiej? Dostosowanej do aktualnych potrzeb skóry. W ciąży często się one zmieniają, dlatego raczej nie wykorzystuj kosmetyku, który kupiłaś, zanim jeszcze dowiedziałaś się, że będziesz mamą. Maseczkę do cery wrażliwej możesz też zrobić sama. Wystarczy 2 łyżki mąki ziemniaczanej rozmieszać z niewielką ilością ciepłego mleka – powstanie gęsta papka. Nałóż ją na skórę, a potem przykryj ciepłym kompresem (np. ściereczką ogrzaną na kaloryferze).
Jeśli masz skłonność do rozszerzonych naczynek, wypróbuj inny przepis: 2 łyżki suszonej szałwii zalej 2 łyżkami gorącej, ale nie wrzącej wody. Przykryj i odstaw w chłodne miejsce do przestygnięcia. Gdy zioła będą miały letnią temperaturę, nałóż je na twarz na kwadrans, a potem zmyj letnią wodą. Do kompletu przyda ci się kompres pod oczy i na powieki, który zlikwiduje cienie i obrzęki. Może to być gotowy kosmetyk, żelowa maseczka, ale równie dobrze zadziałają waciki namoczone z ciepłej herbacie czy plasterki ogórka.
Pielęgnacja włosów w ciąży
W ciąży, zwłaszcza jeśli brzuszek jest duży, trudno umyć włosy, siedząc w wannie. Lepiej to zrobić, gdy już wyjdziesz z wody i ubierzesz się. Włosom również warto zafundować zabieg pielęgnacyjny, nawet jeśli w ciąży nie masz z nimi żadnych kłopotów. Jaki – to zależy od ich rodzaju. Możesz wykorzystać gotowe kosmetyki albo skorzystać z domowych sposobów. Zdrowym, gęstym włosom dodatkowego blasku doda płukanka mleczna – na umyte włosy trzeba nałożyć kilka łyżek pełnotłustego mleka, owinąć głowę ręcznikiem, a po kwadransie spłukać obficie letnią wodą. Jeśli zaś włosy są przesuszone, ich stan poprawi maseczka z oliwy, żółtka i witaminy A. Łyżeczkę oliwy z oliwek trzeba wymieszać z trzema kroplami witaminy A i jednym żółtkiem, taką papkę nałożyć na włosy, na to włożyć foliowy czepek, całość owinąć ręcznikiem i spłukać po 20 minutach.