Spis treści
- >> Sprawdź: Jak nawilżyć skórę twarzy w ciąży? 10 sprawdzonych kremów >>
- Zmiany w wyglądzie w ciąży: cera
- >> Czytaj także: Maść z arniki sposobem na naczynka? Arnika na naczynka [3 sposoby pielęgnacji cery naczynkowej] >>
- Zmiany w wyglądzie w ciąży: włosy
- >>Przeczytaj również, jak dbać o wygląd w III trymestrze ciąży>>
- Zmiany w wyglądzie w ciąży: ciało
Wyglądem przyszłej mamy sterują hormony. Za to, co dzieje się teraz ze skórą i z włosami odpowiadają wahania poziomu estrogenów, progesteronu i kortyzolu. U większości kobiet w ciąży są to zmiany na lepsze.
>> Sprawdź: Jak nawilżyć skórę twarzy w ciąży? 10 sprawdzonych kremów >>
Współcześnie o urodę w pewnym stopniu pomagają też zadbać suplementy diety, zalecane przyszłym mamom przez lekarzy prowadzących ciążę. Dzięki nim organizm kobiety w ciąży nie odczuwa niedoborów, do jakich mogłoby dojść na skutek intensywnego rozwoju płodu, co również ma bardzo pozytywny wpływ na cerę i włosy. Błyszczące oczy, lśniąca i gładka cera – te zmiany w wyglądzie w ciąży widzą ci, którzy na przyszłą mamę patrzą z boku. Często to właśnie nagła poprawa wyglądu sugeruje ciążę, nawet jeśli sama zainteresowana temu zaprzecza albo o tym nie wie.
Zmiany w wyglądzie w ciąży: cera
Zmiany w wyglądzie w ciąży w dużej mierze dotyczą cery. Dzięki hormonom w skórze tworzą się nowe naczynka krwionośne, a do komórek dociera więcej tlenu, a więc skóra jest lepiej odżywiona. Wyższy poziom estrogenów reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu znikają krostki, a włosy przestają się przetłuszczać. Wygląd poprawia się już od I trymestru, gdy z powodu zmęczenia wywołanego typowymi dla ciąży dolegliwościami, często nie wystarcza już siły na pielęgnację. Jednak jej zaniedbanie to błąd. Skórze nadal trzeba poświęcać tyle uwagi, ile potrzebuje. Zwłaszcza jeśli przyszłej mamie zaczną dokuczać typowe dla ciąży problemy, jak większa wrażliwość na składniki kosmetyków. Może się ona pojawić u każdej kobiety ciężarnej, zazwyczaj jednak występuje u tych pań, które przed ciążą miały cerę cienką, skłonną do podrażnień i zmian naczynkowych.
Wówczas trzeba zmienić kosmetyki na takie, które są przeznaczone do cery wrażliwej – bez składników zapachowych, które najczęściej podrażniają. Wysoki poziom estrogenów może też sprawić, że skóra stanie się wrażliwa na promieniowanie słoneczne – te zmiany nie są już zależne od rodzaju cery i mogą wystąpić u każdej ciężarnej. Dlatego krem na dzień powinien mieć w składzie filtr o współczynniku SPF minimum 15.
>> Czytaj także: Maść z arniki sposobem na naczynka? Arnika na naczynka [3 sposoby pielęgnacji cery naczynkowej] >>
Zmiany w wyglądzie w ciąży: włosy
Zmiany w wyglądzie w ciąży dotyczą również włosów. Przez dziewięć miesięcy ciąży są mocniejsze, jest ich wyraźnie więcej i w zasadzie nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. To także dzięki hormonom – wyższe stężenie estrogenów sprawia, że mieszki włosowe pracują intensywniej, a proces wypadania włosów zostaje czasowo zahamowany. Dzieje się tak, gdyż mieszki włosowe nie przechodzą w fazę katagenu, czyli okresu w cyklu życia włosów, kiedy przestają one rosnąć i przygotowują się do wypadnięcia. To właśnie dlatego możesz mieć wrażenie, że twoja czupryna w ciąży jest znacznie bujniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Zmieni się to dopiero po upływie około trzech miesięcy od porodu – mniej więcej wtedy włosy wracają do swojego normalnego cyklu życia, i te, które nie wypadły w okresie ciąży, zaczynają wypadać. Kolejną zmianą na lepsze jest to, że przestają się one przetłuszczać. Dzięki estrogenom słabnie bowiem aktywność gruczołów łojowych na skórze głowy. Głowę można myć więc rzadziej, co doceniają zwłaszcza mamy w III trymestrze ciąży, dźwigające przed sobą duży brzuszek.
>>Przeczytaj również, jak dbać o wygląd w III trymestrze ciąży>>
Zmiany w wyglądzie w ciąży: ciało
Skóra reszty ciała często wymaga wzmożonych zabiegów – może się teraz nadmiernie przesuszać, zwłaszcza na kolanach, łokciach i wewnętrznych stronach ud. W takim wypadku pomoże stosowanie emolientów, zarówno w formie balsamów do ciała, jak i emulsji do kąpieli. Sporo uwagi trzeba poświęcić piersiom – zmiana w ich wyglądzie to jeden z pierwszych objawów ciąży. Już około 5. tygodnia ciąży ciemnieje otoczka wokół sutków, brodawki stają się tkliwe, a przez skórę prześwitują naczynia krwionośne. Piersi przyszłej mamy stają się też obrzmiałe i bolesne. Pod wpływem estrogenów i progesteronu zaczynają się powiększać, przygotowując się do karmienia. By zachowały ładny kształt, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Kosmetyki do biustu mogą zapobiec nadmiernemu jego opadaniu, bo uelastyczniają, nawilżają i wygładzają skórę podtrzymującą piersi. Zawierają składniki poprawiające mikrokrążenie krwi, napinające skórę, pobudzające produkcję kolagenu odpowiadającego za sprężystość skóry. Warto je wcierać dwa razy dziennie, już od I trymestru.
Zmiany w wyglądzie w ciąży niestety nie zawsze są pozytywne. Te, na które przyszłe mamy nie są przygotowane, to rozstępy w ciąży. Czerwone prążki tworzą się, jeśli skóra jest słaba, nieprzygotowana odpowiednio na nadmierne rozciąganie, wywołane powiększającym się brzuszkiem. Wpływ na ich powstanie ma także nadmiar hormonu kortyzolu, który sprawia, że komórki produkują mniej kolagenu i elastyny. Można próbować ich uniknąć, już od początku ciąży ujędrniając ciało za pomocą specjalnych kosmetyków, oliwki lub naturalnych olejów (np. ze słodkich migdałów). Dobra metoda na zapobieganie rozstępom to zabiegi ujędrniające w gabinecie kosmetycznym. Jeśli mimo profilaktyki rozstępy jednak się pojawią, podczas ciąży można wcierać w nie kremy, które je nieco spłycą, zawierające m.in. proteiny i kwasy owocowe.