Szczepienia dla kobiet w ciąży? Ostatnio mówi się o tym przeciw krztuścowi - od 15 października ciężarne będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciw tej chorobie. To, oczywiście, odpowiedź na drastyczny wzrost zachorowań. W czasie ciąży możemy zabezpieczyć się i przed innymi chorobami.
Rozpoczął się sezon grypowy. To moment, gdy coraz częściej słyszymy o szczepieniu. Warto je wykonać jeszcze przez rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę (w Polsce to czas między październikiem a majem, szczyt przypada najczęściej na styczeń-marzec), jednak szczepić można się przez cały sezon jesienno-zimowy.
W sezonie 2024/2025 dostępne są szczepionki inaktywowane, podawane we wstrzyknięciu. Bezpłatnie przysługują dzieciom (od szóstego miesiąca życia do pełnoletności), osobom powyżej 65 roku życia oraz kobietom w ciąży i połogu. Aby skorzystać z przysługującej nam stuprocentowej refundacji, potrzebujemy recepty od lekarza.
Szczepienie można wykonać w każdym trymestrze ciąży
- podkreślono na profilu NIZP PZH - PIB.
Trzy powody, dla których kobiety w ciąży powinny zaszczepić się na grypę
Szczepionka przeciw grypie przede wszystkim chroni przed ciężkim przebiegiem choroby (i hospitalizacją), a także groźnymi powikłaniami, które mogą się w jej następstwie pojawić. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny - Państwowy Instytut Badawczy na instagramowym profilu @szczepienia.info przypomina, że przeciw grypie mogą zaszczepić się kobiety w ciąży.
We wpisie wymieniono trzy cele tego szczepienia. To:
- Ochrona kobiety w ciąży. Wskazano, że ciąża jest czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu grypy oraz zgonu spowodowanego tą chorobą.
- Ochrona płodu i przebiegu ciąży. Zaznaczono, że grypa stwarza ryzyko śmierci płodu oraz wad wrodzonych płodu.
- Ochrona noworodka i niemowlęcia. Szczepienie to również parasol ochronny rozłożony nad dzieckiem. Podkreślono, że noworodki, które zostały urodzone przez zaszczepione w ciąży matki rzadziej wymagają hospitalizacji z powodu grypy i jej powikłań.
Szczepienie przeciw grypie kobiety w ciąży zalecają lekarze eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej
- czytamy na profilu @szczepienia.info.
Kalendarz szczepień dla kobiet w ciąży
Rodzice doskonale znają kalendarz szczepień dla dzieci - dobrze wiemy, które szczepionki są tymi refundowanymi, za które musimy zapłacić itp. A jeśli nie do końca się w tym orientujemy, bez problemu w kilka chwil to sprawdzimy.
Polecany artykuł:
Jeśli chodzi o szczepienia dla dorosłych, myślimy o nich rzadko, jeśli już to np. w kontekście zagranicznego wyjazdu czy nieprzyjemnych zdarzeń, które wymagają szczepienia (ugryzienie psa - wścieklizna, zranienie się - tężec itp.). A chociaż nie są tak popularne, istnieją i kalendarze szczepień dla dorosłych. Wśród nich ten przeznaczony dla ciężarnych.
Został on podzielony na szczepienia, które warto wykonać jeszcze na etapie planowania, jak i te, które możemy wykonać także w ciąży.
Szczepienia dla kobiet planujących ciążę to szczepionka przeciw:
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV),
- ospie wietrznej (VZV) - szczepienie zakończone nie później niż miesiąc przed zajściem w ciążę,
- odrze, śwince, różyczce (MMR),
- grypie (IIV).
Szczepienia dla kobiet w ciąży, to szczepionki przeciw:
- grypie (IIV)
- błonicy, tężcowi, krztuścowi (Tdap)
- COVID-19,
- syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV).
Szczepienia są tymi zalecanymi, jednak warto rozważyć ich wykonanie - chronią nie tylko mamę, zabezpieczają i noworodka (np. szczepionka przeciw RSV zapewnia ochronę dziecku w pierwszych miesiącach życia).