Spis treści
- Domowy sernik
- Czytaj także: >> Ciasto z jabłkami: przepis na szarlotkę, crumble, tartę >>
- Tarta z cukinią
- Domowe mleko kokosowe
- Czytaj także: >> Gotowanie z resztek: jak kreatywnie wykorzystać to, co zostało z obiadu? >>
- Mięsne kulki w pomidorach
Domowy sernik
Składniki na spód:
- ¾ paczki ciastek Digestive
- 2 łyżki miękkiego masła
- pół łyżeczki cynamonu
Wszystkie składniki spodu włóż do malaksera i zmiksuj na lekko porowatą masę. Blachę wyłóż papierem do pieczenia i lekko posmaruj masłem. Masę przełóż do formy i mocno wygładź łyżką – żeby spód był zwarty. Wstaw do lodówki do schłodzenia.
Masa serowa:
- 50 dag sera na sernik
- 50 dag serka mascarpone
- 5 dag miękkiego masła
- 6 jajek
- szklanka drobnego cukru
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- kilka kropli ekstraktu z wanilii.
Żółtka ubij z połową cukru na puszystą masę, dodaj masło, chwilę ubijaj – do połączenia się składników. Do masy dodaj sery, mąkę, wanilię i dobrze wymieszaj. Białka ubij na sztywną pianę, dodaj resztę cukru i ubijaj, aż piana będzie sztywna i błyszcząca. Delikatnie mieszając, dodaj pianę do masy serowej. Wyłóż na schłodzony spód z ciastek, wyrównaj i wstaw do piekarnika nagrzanego do 190°C. Po 10 minutach zmniejsz temperaturę w piekarniku do 150°C i piecz sernik jeszcze ok. godziny. Jeśli zacznie się rumienić – możesz przykryć go krążkiem papieru do pieczenia. Pamiętaj, że sernik po upieczeniu należy mocno schłodzić. Najlepiej zostawić go na noc w lodówce.
Czytaj także: >> Ciasto z jabłkami: przepis na szarlotkę, crumble, tartę >>
Tarta z cukinią
Gotowym ciastem kruchym wyłóż nasmarowaną tłuszczem forme do tarty. Nakłuj ciasto widelcem i włóż do lodówki. Dwa serki Almette ziołowe wymieszaj z 2 jajkami, delikatnie posól i popieprz. Cukinię umyj i pokrój w cienkie plasterki. Wyjmij formę z lodówki, na ciasto wyłóż masę serową, równo ją rozsmaruj i na wierzchu układaj plastry cukinii, tak aby zachodziły na siebie. Łyżkę oliwy wymieszaj z ½ opakowania ziół prowansalskich i pędzelkiem rozprowadź po cukinii. Piecz 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C.
Domowe mleko kokosowe
Zrób dziurę w orzechu, w miejscu jednego z trzech wgłębień, i wylej z niego sok. Rozłup orzech, wydrąż z niego miąższ i pokrojony na mniejsze kawałki zmiksuj razem z sokiem. Otrzymana masę przełóż do sporego kawałka gazy i odciśnij. Otrzymany płyn to mleko kokosowe, a sucha masa kokosowa będzie zdrowa baza np. do zrobienia ciasteczek.
Czytaj także: >> Gotowanie z resztek: jak kreatywnie wykorzystać to, co zostało z obiadu? >>
Mięsne kulki w pomidorach
60 dag mięsa mielonego z indyka wymieszaj z 2 jajkami, 4 łyżkami bułki tartej, 6 łyżkami parmezanu, 3 łyżkami rodzynek i 2 łyżkami płatków migdałowych. Dopraw solą i pieprzem. Ulep z masy pulpeciki o srednicy ok. 2,5 cm. W garnku o dużym dnie rozgrzej łyzkę oliwy i zeszklij na niej dużą posiekaną cebulę. Dodaj puszkę posiekanych pomidorów i garść posiekanych listków bazylii. Gdy się zagotuje, dodaj paczkę mrożonego zielonego groszku, dopraw solą i pieprzem. Do gotującego się sosu wkładaj delikatnie, pojedynczo, pulpety i duś potrawę ok. 15 minut na wolnym ogniu. Podawaj z ryżem, kuskusem lub pełnoziarnistym makaronem.