Alergia u dziecka - czy można zapobiec alergii u dziecka jeszcze na etapie ciąży?

2013-03-25 15:02

Dieta w ciąży nie tylko zapewnia prawidłowy rozwój twojemu dziecku, ale może także uchronić je przed alergią. Zobacz jak odżywiać się w ciąży, by dziecko nie miało problemów z uczuleniem.

alergia u dziecka

i

Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Alergia u dziecka - jak jej zapobiec?
  2. Alergia u dziecka - skąd ona się bierze?
  3. Alergia u dziecka - co zwiększa ryzyko jej wystąpienia?

Nie ma się co dziwić, że to co jemy w czasie ciąży ma ogromny wpływ na nasze dziecko. W końcu to czas jego najszybszego i najbardziej dynamicznego rozwoju. A jak to się ma do alergii u dziecka?

Alergia u dziecka - jak jej zapobiec?

Mitem jest, że spożywanie przez ciężarną produktów uznanych za alergizujące ma wpływ na późniejszą alergię u jej dziecka. Naukowo jest udowodnione, że np. olej z orzechów włoskich zapobiega wręcz powstaniu alergii u dzieci. To wszystko za sprawą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, (oprócz orzechów wystepują one np. w rybach). Wspierają one rozwój układ immunologiczny dziecka. Dzięki czemu rozwija się on szybciej, a dziecko ma większą odporność - także alergie.

Alergia u dziecka - skąd ona się bierze?

Nie ma więc sensu eliminowania wartościowych pokarmów z diety, bo może to spowodować znaczne jej zubożenie. Jedyne co możemy ograniczyć to produkty sztuczne, zawierające barwniki nienaturalne, wzmacniacze smaku czy konserwanty - to ich nadmiar może powodować alergię u dziecka.

Alergia u dziecka - co zwiększa ryzyko jej wystąpienia?

Wpływ na przyszłe uczulenie u dziecka na pewno ma przyjmowanie lekarstw w ciąży. Ciężarna pod żadnym pozorem nie powinna przyjmować żadnych medykamentów na własną rękę. Powinna też o swoim stanie powiadomić lekarzy innych specjalizacji, którzy przepisują jej leki. Niektóre lekarstwa, np. te zmniejszające odczyn pH soku żołądkowego (stosowane np. w chorobach żołądka i dwunastnicy, jak inhibitory pompy protonowej, H2-blokery i leki zobojętniające), przyjmowane przez ciężarną, mogą bowiem zwiększać ryzyko astmy i alergii pokarmowej u dziecka. Jeśli na stałe przyjmujesz jakieś leki z powodu choroby przewlekłej, a właśnie zaszłaś w ciążę, ustal z lekarzem, czy – i w jakich dawkach – wolno ci je teraz przyjmować. W niektórych przypadkach zachodzi konieczność zmiany terapii na taką, która nie będzie szkodziła maluszkowi.