Amniopunkcja: wskazania do badania prenatalnego

2012-12-03 14:27

Jakie są wskazania do wykonania amniopunkcji? Badania prenatalne w ciąży mają na celu kontrolowanie zdrowia mamy i dziecka, mogą być nieinwazyjne i inwazyjne. Amniopunkcję zalicza się do inwazyjnych badań prentalnych i wykonuje się ją tylko w określonych wypadkach.

Amniopunkcja – wskazania do badania

i

Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Amniopunkcja: kiedy wykonać te badania
  2. Amniopunkcja: skierowanie na badania
  3. Obejrzyj film: Badania prenatalne

Wskazania do wykonania amniopunkcji dotyczą ok. 10 proc. ciężarnych. Takim wskazaniem jest przede wszystkim nieprawidłowy wynik badań nieinwazyjnych oraz wiek ciężarnej powyżej 34. roku życia.

Amniopunkcja: kiedy wykonać te badania

Inne wskazania to wykonania amniopunkcji - inwazyjnego badania prenatalnego to: urodzenie już wcześniej (z obojga tych samych rodziców) dziecka z aberracją chromosomową, chorobą metaboliczną (np. fenyloketonuria, mukowiscydoza), występowanie w poprzednich ciążach aberracji chromosomowych, wad ośrodkowego układu nerwowego, występowanie chorób dziedzicznych w rodzinie.

Amniopunkcję warto rozważyć także wtedy, gdy w rutynowym badaniu USG stwierdzono nieprawidłowości anatomiczne u płodu oraz gdy ojciec dziecka ma więcej niż 55 lat lub matka jest przewlekle chora i stosuje leki mogące mieć niekorzystny wpływ na rozwój ciąży.

Amniopunkcja: skierowanie na badania

Amniopunkcja jest refundowana, jeśli skierowanie do poradni genetycznej (która kieruje na badanie) wystawi lekarz ginekolog mający umowę z NFZ. Jeśli masz wskazania do przeprowadzenia amniopunkcji, nie daj się zbyć lekarzowi pytaniami: „A po co to pani?”. Jeśli odmawia, idź do innego albo poproś o uzasadnienie odmowy na piśmie i udaj się z tym do szefa przychodni, by wskazał innego lekarza, który wystawi skierowanie. Amniopunkcja wykonywana prywatnie kosztuje około 2000 zł.

Obejrzyj film: Badania prenatalne

miesięcznik "M jak mama"