Amnioskopia to badanie polegające na wzrokowej ocenie płynu owodniowego przez szyjkę macicy. Kiedy należy wykonać amnioskopię i na czym polega dokładnie to badanie?
Spis treści
- Co to jest amnioskopia?
- Czy amnioskopia jest bezpieczna?
- Kiedy lekarz zleca amnioskopię?
- Jak wykonuje się amnioskopię?
- O czym mówią wyniki amnioskopii?
Co to jest amnioskopia?
Amnioskopia jest badaniem stosowanym w celu zbadania i oceny płynu owodniowego pod kątem jego ilości, a także obecności w nim smółki oraz oceny stanu błon płodowych.
Oddanie smółki przez dziecko jeszcze w macicy nie jest normalne (zdarza się to w 6-11% urodzeń) i zwykle spowodowane jest niedotlenieniem wewnątrzmacicznym lub zakażeniem. Grozi to zespołem aspiracji smółki, czyli sytuacją, w której płód połyka wody płodowe zabarwione smółką, zachłystując się nimi i aspirując je (wchłaniając) do tchawicy lub oskrzeli.
Czy amnioskopia jest bezpieczna?
Amnioskopia jest badaniem inwazyjnym, dlatego wykonywana jest tylko w określonych sytuacjach. Może w niektórych przypadkach prowadzić do poważnych zakażeń, które mogą skończyć się śmiercią płodu. Może również prowadzić do nieumyślnego przerwania błon płodowych, dlatego jest zalecana jedynie w sytuacjach, gdy nie jest możliwe odpowiednie postępowanie za pomocą KTG i USG.
W większość przypadków amnioskopię może bowiem zastąpić badanie ultrasonograficzne, które potrafi wykryć niedostateczną ilości płynu owodniowego zwykle towarzyszącą uwalnianiu smółki przez płód.
Kiedy lekarz zleca amnioskopię?
Badanie to wykonuje się tylko u kobiet z końcówce ciąży, czyli po 37. tygodniu ciąży, a najlepiej w terminie porodu. Wtedy szyjka macicy jest na tyle rozszerzona, że lekarz może użyć amnioskopu, czyli wziernika.
Badanie zlecane jest w sytuacji zagrożenia życia płodu, gdy ciężarna ma nadciśnienie, cukrzycę lub choroby nerek, gdy poprzednie ciąże przebiegały z powikłaniami, gdy u dziecka stwierdzono hipotrofię oraz w sytuacjach, gdy ciężarna ma za sobą nieudaną próbę wywołania porodu.
Czytaj: Zielone wody płodowe - czy zawsze są groźne dla dziecka?
Przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego - co robić?
Jak wykonuje się amnioskopię?
Amnioskopię wykonuje się przy użyciu amnioskopu, czyli wziernika, który wprowadza się do szyjki macicy. Dzięki podświetleniu źródłem światła, specjalista ma możliwość obejrzenia ujścia zewnętrznego szyjki macicy oraz podejrzenia pęcherza płodowego i znajdujących się w nim wód.
O czym mówią wyniki amnioskopii?
Rozpoznanie silnie zabarwionego płynu jest łatwe, jednak interpretacja przypadków, gdy wody mają jedynie lekko zmienioną barwę, jest trudniejsza. Jeżeli podczas badania lekarza dostrzeże zielone wody płodowe, może to oznaczać, że smółka została wydalona, a więc dziecku grozi zespół aspiracji smółki. Kolor żółty wód płodowych wskazuje na konflikt serologiczny, a brunatny – nawet na wewnątrzmaciczne obumarcie płodu.