Spis treści
Kuracja antybiotykowa czasem jest w ciąży konieczna – poważne zakażenia bakteryjne mogą bowiem niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Lekarz przepisze ci odpowiedni preparat, bezpieczny dla rozwijającego się w brzuchu maleństwa.
Antybiotyki koniecznie z probiotykami
Oprócz tego, że antybiotyk niszczy chorobotwórcze bakterie, pomagając szybko powrócić do zdrowia, pozbywa się również drobnoustrojów, które są bardzo potrzebne. Chodzi o bakterie probiotyczne kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Jest ich w organizmie bardzo du
żo (stanowią 5 proc. masy ciała!), zasiedlają układ pokarmowy (jelita). Przyczepione do błony śluzowej, kolonizują przestrzeń tak, że złe bakterie już nie mają dla siebie miejsca. Walczą też ze szkodliwymi mikrobami o pożywienie i wytwarzają tzw. bakteriocyny, które je niszczą. Choć probiotyków (dobrych bakterii) są miliardy, to jednak antybiotyki przerzedzają ich szeregi, powodując zachwianie równowagi bakteryjnej w organizmie. Zbadano, że od zakończenia kuracji antybiotykiem muszą upłynąć aż 4 tygodnie, by bakterie probiotyczne odbudowały straty. W tym czasie chorobotwórcze bakcyle i grzyby przypuszczają atak. Powodują osłabienie organizmu, problemy z trawieniem, bóle brzucha.
Antybiotyki w ciąży - powikłania
Prawdziwą zmorą kobiet ciężarnych po antybiotykoterapii są nawracające stany zapalne miejsc intymnych: bakteryjne zakażenie pochwy, grzybice, zakażenie dróg moczowych. Infekcje te nie tylko powodują dyskomfort: pieczenie, świąd, upławy, trudności w oddawaniu moczu, ból w podbrzuszu, ale też stanowią poważne zagrożenie dla płodu. Nieleczone mogą nawet doprowadzić do poronienia.
Dlatego jeśli musisz wziąć antybiotyk, nie czekaj, aż ochraniające cię bakterie zregenerują się same, tylko już w trakcie terapii zacznij je przyjmować w postaci doustnych kapsułek (np. LaciBios Femina, ProVag). Znajdujące się w tych preparatach bakterie probiotyczne chronią cię całościowo – zasiedlają na nowo jelita, eliminując dolegliwości trawienne, a także przenoszą się na śluzówkę układu moczowo-płciowego, przywracając równowagę mikrobiologiczną oraz prawidłowe pH środowiska pochwy.
miesięcznik "Zdrowie"