Badania w ciąży – USG i ocena przezierności karkowej

2012-11-22 15:22

Badanie USG, dzięki któremu lekarz ocenia przezierność karkową płodu pozwala z dużą dokładnością ocenić ryzyko wystąpienia niektórych wad genetycznych płodu. Badanie USG jest jednym z najważniejszych badań w ciąży. Warto je wykonać, gdyż dzięki niemu można monitorować rozwój dziecka i stan przyszłej mamy.

Badania w ciąży - usg i przezierność karkowa

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Badania w ciąży – USG sondą dopochwową
  2. Badania w ciąży – USG sondą przezbrzuszną
  3. Badania w ciąży – przezierność karkowa
  4. USG w ciąży WIDEO. Jak wygląda badanie usg

Badanie USG jest bezbolesne i powinno być wykonane w prawidłowo rozwijającej się ciąży trzy razy – w I, II i III trymestrze ciąży. Na badanie USG można zgłosić się bez żadnych przygotowań. Nie ma znaczenia, czy ciężarna wcześniej piła (chyba że badanie wykonywane jest przez pochwę). Dobrze jest jednak ubrać się w wygodne ubranie, które pozwoli łatwo odsłonić brzuch. Zapisując się na badanie, warto też zapytać lekarza, czy można zarejestrować jego przebieg. Jeśli tak, trzeba przynieść własną płytę CD lub DVD.

Badania w ciąży – USG sondą dopochwową

Badanie USG sondą dopochwową można wykonać ciężarnej do 11.–12. tygodnia ciąży. Na tę wizytę trzeba zgłosić się z pustym pęcherzem moczowym. Później, aż do porodu, lekarz robi badanie USG sondą przezbrzuszną.

Badania w ciąży – USG sondą przezbrzuszną

Wykonuje się je między 11. a 14., 18. a 22. oraz po 30. tygodniu ciąży. Badanie jest bezbolesne, trwa około 20 minut i polega na tym, że na brzuch mamy lekarz nanosi warstwę specjalnego żelu i wodzi po nim głowicą aparatu. Zwykle podczas drugiego badania USG - po 20. tygodniu ciąży – lekarz może prawie w stu procentach stwierdzić, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Pod warunkiem, że badanie przeprowadzone jest na nowoczesnym aparacie i przez dobrego specjalistę.

Badania w ciąży – przezierność karkowa

Między 11. a 14 tygodniem ciąży wykonuje się badanie USG sondą przezbrzuszną, podczas którego dokonuje się oceny tzw. przezierności karkowej płodu (NT), czyli zbiorniczka płynu na karku, a także długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu (CRL) oraz częstości pracy serca. Dzięki temu badaniu lekarz z dużą precyzją może określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu - zespołu Downa, Edwardsa czy Patau. Jest to badanie nieinwazyjne, bezpieczne dla kobiety i dziecka. Do jego wykonania potrzebne jest skierowanie, u kobiet po 35. roku życia badanie to jest refundowane.

Dobrze wiedzieć

Badanie ultrasonograficzne wykonuje się od ponad 30 lat. I jak dotąd nie udowodniono żadnych ujemnych skutków USG ani dla kobiety, ani dla rozwijającego się dziecka. Warto pamiętać, że obraz USG uzyskuje się za pomocą niesłyszalnych fal dźwiękowych, a nie promieniowania, jak np. podczas badania rentgenowskiego.

USG w ciąży WIDEO. Jak wygląda badanie usg

Badanie USG w ciąży jest jednym z najbardziej powszechnych sposobów wykrywania ciąży oraz wstępnej diagnostyki rozwoju płodu. USG wykonuje się kilkukrotnie w trakcie ciąży. Czasami nawet przy każdej wizycie u ginekologa. By rozwiać obawy przyszłych mam, specjaliści potwierdzają brak szkodliwego oddziaływania badania ultrasonograficznego na dziecko. ZObacz, jak wygląda badanie USG w ciąży, ile trwa, jak się do niego przygotować.

miesięcznik "M jak mama"