Biegunka w ciąży: twoja strategia na biegunkę. Jak z nią walczyć i jak jej uniknąć?

2021-01-12 13:57

Biegunka w ciąży może się zdarzyć, zwłaszcza jeśli dopadł cię wirus żołądkowy lub zjadłaś coś nieodpowiedniego. Co wtedy robić, by organizm jak najszybciej odzyskał równowagę? Jak leczyć biegunkę i jak pilnować diety, aby uniknąć biegunki w ciąży?

biegunka w ciazy twoja strategia na biegunke

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com BIEGUNKA W CIĄŻY: twoja strategia na biegunkę

O biegunce w ciąży mówi się wtedy, kiedy liczba wypróżnień przekracza trzy na dobę, a stolec ma konsystencję płynną lub półpłynną. Ostra biegunka trwa do siedmiu dni, przewlekła – powyżej 21. Ta ostatnia niekiedy zdarza się w ciąży bez wyraźnej przyczyny i oczywiście trzeba zgłosić się z tym do lekarza.

A co robić, gdy mocne rozwolnienie pojawi się nagle? Jak leczyć biegunkę w ciąży i jak jej unikać?

Spis treści

  1. Jak postępować przy biegunce w ciąży?
  2. Najczęstsze przyczyny biegunki
  3. Jakie leki na biegunkę stosować w ciąży?
  4. Kiedy udać się do lekarza?
  5. Jak uniknąć biegunki w ciąży?

Jak postępować przy biegunce w ciąży?

Nie od razu musisz jechać do lekarza – jeśli biegunce w ciąży nie towarzyszą inne objawy, może nie będzie to konieczne. Pozostań w domu i zrób dwie rzeczy: pij dużo płynów i jedz produkty, które złagodzą objawy. Najważniejsze to jak najwięcej pić, bo z luźnymi stolcami organizm traci dużo płynów i może dojść do odwodnienia, a to niebezpieczne.

Pij często, małymi porcjami (po kilka łyków), ale nawet co 15 minut. Powinnaś przyjmować co najmniej 2 litry płynów w ciągu dnia, najkorzystniej – godzinę przed posiłkiem lub godzinę po. Najlepsza jest przegotowana, letnia woda, ale można również pić słabą gorzką herbatę lub herbatki ziołowe, np. miętową. Nie pij kawy, mocnej herbaty, napojów gazowanych, soków owocowych ani warzywnych.

Na początku prawdopodobnie w ogóle nie będziesz miała ochoty na jedzenie, ale pewne produkty są wskazane, bo mogą złagodzić przykre objawy. Szczególnie korzystne działanie mają: gotowana marchewka, gotowane jabłko (mus) i banany. Zawierają one pektyny (frakcję błonnika rozpuszczalnego w wodzie), które wchłaniając część wody, łagodzą objawy biegunki. Ponadto banany są dobrym źródłem potasu, który tracisz w znacznych ilościach w czasie biegunki.

Zapierająco działają też czarne jagody, najlepiej stosować je w postaci naparu z suszonych owoców. Może słyszałaś, że pomaga też gorzka czekolada, ale tę stanowczo odradzamy: owszem, czekolada ma właściwości zapierające, ale tylko u osób z właściwą perystaltyką jelit, a nie w czasie biegunki.

Jeśli chodzi o posiłki, w początkowym okresie trwania biegunki polecany jest kleik ryżowy. Możesz też jeść pieczywo pszenne, sucharki, biszkopty bezcukrowe, chrupki kukurydziane i... niewiele więcej. Wyeliminuj z diety: produkty mleczne, bogate w błonnik (surowe owoce i warzywa, pieczywo razowe, gruboziarniste kasze), mięsa i wędliny, cukier etc.

Dopiero gdy stan zdrowia się poprawi, do diety można wprowadzić delikatny bulion, chude, gotowane mięso i rybę, ziemniaki, niskotłuszczowy nabiał.

Czytaj również: Skuteczne i bezpieczne zioła na lepsze trawienie w ciąży

ZIOŁA W CIĄŻY. Przewodnik po ziołach dla kobiet w ciąży

Grypa żołądkowa w ciąży - jak ją leczyć?

Dobrze wiedzieć

Najczęstsze przyczyny biegunki

  • zjedzenie nieświeżego jedzenia
  • przyjmowanie antybiotyku bez działającego osłonowo probiotyku
  • alergia pokarmowa
  • nagły, silny stres
  • stosowanie preparatów z żelazem.

Jakie leki na biegunkę stosować w ciąży?

Utrzymująca się biegunka w ciąży wiąże się nie tylko z utratą wody, ale też elektrolitów, które są potrzebne płodowi (zwłaszcza sód i potas). Warto więc uzupełniać te niedobory, stosując specjalne roztwory zawierające glukozę i elektrolity, które kupuje się w aptece bez recepty. Mimo że nie leczą biegunki ani nie skracają czasu jej trwania, warto je włączyć już na początku – dzięki temu nie dojdzie do odwodnienia, które może skończyć się pobytem w szpitalu.

Jednocześnie z płynem nawadniającym zaleca się stosowanie probiotyku ze szczepami bakterii o udowodnionym korzystnym wpływie na mikroflorę jelit. Szczep o najlepiej udokumentowanej skuteczności w leczeniu ostrej biegunki to Lactobacillus rhamnosus GG – skraca czas trwania biegunki o jedną do półtorej doby. Ten typ bakterii znajdziesz w wielu preparatach.

Możesz też zastosować węgiel leczniczy. Wprawdzie na ulotce jest napisane, żeby skonsultować to z lekarzem, ale nie są znane przeciwwskazania do stosowania węgla w okresie ciąży. Ma on jednak właściwości zapierające, więc dziennie nie zażywaj więcej niż sześć tabletek.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli postępujesz zgodnie z tymi zaleceniami, a mimo to dolegliwości nie ustępują przez 48 godzin, zgłoś się do lekarza. Gdy stwierdzi on, że biegunka grozi odwodnieniem organizmu, skieruje cię do szpitala, gdzie przez dwa–trzy dni będziesz otrzymywać kroplówkę. Są jednak sytuacje, kiedy z wizytą u lekarza nie można czekać nawet dwóch dni.

Chodzi o przypadki, gdy biegunce towarzyszą silne bóle brzucha, wymioty, gorączka albo gdy w stolcu pojawi się krew. Może to oznaczać nie błahą infekcję, ale groźną chorobę (np. bakteryjną), która wymaga specjalistycznego leczenia. Nie czekaj wtedy na wizytę u swojego ginekologa, tylko od razu jedź do szpitala lub do lekarza pierwszego kontaktu.

Jak uniknąć biegunki w ciąży?

Jeśli chcesz uniknąć biegunki w ciąży, zwracaj uwagę na to, co i gdzie jesz. Za zatrucia pokarmowe w ciąży odpowiedzialne są bakterie m.in. salmonelli, gronkowca czy listerii.

  • Myj warzywa i owoce

Oprócz bakterii mogą się na nich znajdować pasożyty wywołujące toksoplazmozę (jeśli w pobliżu stoiska przechadzał się kot przenoszący tę chorobę). Bezpieczniej umyć je pod bieżącą ciepłą wodą, która spłucze nie tylko drobnoustroje, ale też resztki środków ochrony roślin. A zamiast kupować gotowe zestawy owoców na wynos w jednorazowych kubeczkach, lepiej przygotować taką przekąskę samodzielnie, bo wtedy mamy pewność, że zostały wcześniej dokładnie umyte.

  • Unikaj lodów z automatu

Nie ma powodu, by w ciąży rezygnować z jedzenia lodów. Jednak lepiej unikać lodów z automatów, tzw. włoskich – na końcówkach, którymi spływają do wafelka, lubią bytować bakterie salmonelli. Bezpieczniejsze są lody w kulkach, nakładane z pojemników w zamrażarkach, albo lody fabrycznie pakowane, kupowane w sklepie. W lodach ponownie zamrażanych mnożą się bakterie salmonelli.

  • Nie stołuj się byle gdzie

Choć potrawy smażone nie są lekkostrawne, to jednak będąc nad morzem, trudno odmówić sobie smażonej ryby. Lepiej jednak kupić ją tam, gdzie nie czuć zapachu przypalonego oleju (taki zapach świadczy o tym, że olej jest używany wielokrotnie). Produkty, w których rozwija się gronkowiec, często podejrzanie pachną. Jeśli w restauracji albo smażalni dostaniesz takie danie, żeby uniknąć biegunki w ciąży, złóż reklamację i poproś o wymianę na świeże.

  • Nie jedz niedosmażonego lub surowego mięsa

Krwiste steki lub niedosmażone kotlety mogą być przyczyną zatruć, bo w na wpół surowym mięsie mogą mnożyć się bakterie. Zamawiając dania mięsne w restauracji, warto więc podkreślić, że mają być dobrze wysmażone.

  • Zapomnij o majonezie "na mieście"

Nieważne, czy jest dodatkiem do sałatki jarzynowej, czy podaje się go z jajkami na twardo, frytkami albo hot dogiem – skład majonezu oraz sposób jego przyrządzania sprawia, że w ciepłe dni jest doskonałą pożywką dla bakterii. Bezpiecznie możesz go zjeść tylko wtedy, gdy sama otworzysz słoik i masz pewność, że majonez jest świeży i był odpowiednio przechowywany.

  • Nie daj się skusić na kremy i bitą śmietanę

Kremowe dodatki do ciastek i gofrów przygotowywane są zazwyczaj na kilka godzin przed spożyciem – to wystarczy, by rozwinęły się w nich bakterie wywołujące zatrucie pokarmowe. Najlepiej więc unikać bułeczek z budyniem i ciastek z kremem (bezpieczniejsza będzie np. szarlotka), a jako dodatek do gofrów wybrać cukier puder lub owoce w żelu.

CzytajZaparcia w ciąży: 10 sposobów na zatwardzenie w ciąży

Zatrucie pokarmowe w ciąży: przyczyny, objawy i leczenie

miesięcznik "M jak mama"