Chcesz się zdrowo odżywiać w ciąży? Zmień przyzwyczajenia… swojego partnera

2022-04-08 12:33

Wiadomo, że żyjąc w pod jednym dachem z partnerem mimo woli naśladujemy jego przyzwyczajenia. Także te dotyczące stylu życia czy sposobu odżywiania. Naukowcy są przekonani, że wprowadzenie zmian w nawykach dietetycznych partnera, może pomóc ciężarnej mamie zdrowo się odżywiać.

Zdrowe odżywianie w ciąży wymaga zmiany nawyków

i

Autor: Getty Images Zdrowe odżywianie w ciąży wymaga zmiany nawyków

Chcesz się zdrowo odżywiać w ciąży? Zmień przyzwyczajenia… swojego partnera. Do takich wniosków doszli australijscy naukowcy z University of Queensland, którzy postanowili zbadać nawyki żywieniowe przyszłych mam i ich partnerów.

Zła dieta, to wspólny problem

Wiadomo, że styl życia w okresie ciąży, zwłaszcza dieta przyszłej mamy mają ogromny wpływ na zdrowie dziecka zarówno w okresie życia płodowego, jak i później, w jego dorosłym życiu.

Grupa specjalistów z Australii zbadała 194 kobiety w ciąży i ich partnerów pod kątem nawyków żywieniowych. Okazało się, że prawie połowa z nich odżywiała się nieprawidłowo, a problem ten narastał, gdy małżonek rezygnował ze zdrowego sposoby odżywiania.

Badania wykazały, że kobiety częściej spełniały codzienne zalecenia dotyczące owoców, warzyw, nabiału, zbóż i mięsa, gdy ich partnerzy również spełniali zalecenia.

Obserwacje pokazały na przykład, że tylko 28 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn jadło prawidłowe ilości warzyw. Jeszcze gorzej było z dostarczaniem mikroskładników, szczególnie kwasu foliowego, jodu czy żelaza.

Dieta w ciąży wpływa na zdrowie dziecka

Jak napisali twórcy badania, wieloletnie testy i obserwacje potwierdzają, że ​​zmiana zachowań związanych ze stylem życia w ciągu pierwszych 1000 dni życia (czyli od poczęcia i przez pierwsze lata życia) zapobiega rozwojowi wielu przewlekłych chorób w dorosłym życiu.

Model żywienia kobiety w okresie ciąży (spożycie owoców i warzyw, dostarczanie składników odżywczych) oraz jej przyrost masy ciała ma ogromny wpływ zarówno na krótko-, jak i długoterminowe skutki zdrowotne matki i dziecka, w tym na ryzyko powikłań ciąży i porodu, ryzyko otyłości poporodowej, cukrzycę typu 2 i chorobę sercowo-naczyniową. 

Pojawiają się też dowody na to, że czynniki ryzyka przekazują dziecku również ojcowie: ich nieprawidłowe wzorce żywieniowe i otyłość, są powiązane z problemami metabolicznymi i sercowo-naczyniowymi u ich dzieci.

Czytaj również: Dieta bogata w żelazo w ciąży – produkty bogate w żelazo dla ciężarnych

Produkty zakazane w ciąży: zobacz, czego nie wolno jeść w ciąży

Prawidłowa waga w ciąży. Ile powinna wynosić?