Chcesz zaszczepić się w ciąży? Lekarz: nie wszystkie szczepionki są bezpieczne

2024-09-06 13:56

Większość szczepionek jest dopuszczona do tego, by stosować je także u ciężarnych. Jednak niektóre szczepienia w ciąży są niewskazane, dlatego warto pamiętać o nich, zanim zaczniesz starania o dziecko.

Nie wszystkie szczepienia w ciąży są bezpieczne

i

Autor: Instagram/ @dr.gieron_ginekolog & Getty Images Te szczepionki w ciąży nie są wskazane

Szczepienia w ciąży to temat, o którym sporo mówi się obecnie głównie w kontekście krztuśca. Ponieważ maluchy szczepi się kilkoma dawkami, z których według kalendarza szczepień pierwsza wypada w 2. miesiącu życia, dzieci nie są chronione przed tą chorobą od urodzenia.

Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdy kobieta zaszczepi się na krztusiec w ciąży. Przeciwciała wytwarzane po szczepieniu przez organizm kobiety przenikają przez łożysko, dzięki czemu noworodek jest chroniony już w pierwszych tygodniach życia.

Przeciwko części chorób warto jednak zaszczepić się przed rozpoczęciem starań o dziecko, bo istnieją takie, których wykonywanie podczas ciąży jest absolutnie zakazane.

Sprawdzamy miejskie wyprawki. Królowe matki odc. 13

Tych szczepień nie wolno wykonywać w ciąży

Obecnie obserwujemy ogromny wzrost liczby zachorowań na krztusiec, a ten jest groźny szczególnie dla najmłodszych. W wakacje informowaliśmy o tym, że na krztusiec zmarło miesięczne niemowlę. Dziecko nie miało jeszcze odporności poszczepiennej. Nie wszyscy dorośli wiedzą o tym, że ochrona poszczepienna trwa 10 lat, później warto się doszczepiać.

Choć większość szczepionek może być z powodzeniem stosowana w ciąży, istnieją takie, które należy odroczyć. Oto kilka z nich:

  • szczepienie MMR (odra, świnka, różyczka),
  • szczepienie przeciwko ospie wietrznej,
  • szczepienie przeciwko wirusowi HPV.

Są to tzw. szczepionki żywe - zawierają całe, pozbawione zjadliwości drobnoustroje. „Kobieta po szczepieniu żywą szczepionką (np. przeciw odrze, śwince i różyczce lub ospie wietrznej) nie powinna zachodzić w ciążę przez okres co najmniej 1 miesiąca” - czytamy w serwisie szczepienia.pzh.gov.pl.

Jeśli nie chorowałaś lub masz ujemne przeciwciała VZV, koniecznie zaszczep się przed ciążą. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz dziecko w wieku przedszkolnym, ponieważ to one są głównym źródłem transmisji wirusa

- wyjaśnia ginekolog dr Bartłomiej Giedroń, który uczula na kwestię ospy wietrznej.

Lekarz wspomina także o szczepieniu przeciwko HPV - najlepszej profilaktyce raka szyjki macicy. Nie jest to jednak szczepionka, którą można wykonać podczas ciąży, zdecydowanie warto pomyśleć o niej jeszcze przed rozpoczęciem współżycia.

Ginekolog radzi kobietom, by - jeśli tego nie zrobiły - wykonały je przed zajściem w ciążę.

Te szczepionki są w ciąży bezpieczne

Bezpieczne w ciąży szczepionki to te inaktywowane (zabite). Zawierają one zabite wirusy/bakterie lub ich fragmenty (polisacharydy, białka). Przykładami szczepień które można wykonać w ciąży są:

  • szczepienie przeciw grypie,
  • szczepienie przeciw krztuścowi,
  • szczepienie skojarzone przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi,
  • szczepienie przeciw RSV,
  • szczepienie przeciw Covid-19.

W uzasadnionych przypadkach ciężarną można zaszczepić także innymi szczepionkami inaktywowanymi.

Co ważne, podczas ciąży nie trzeba obawiać się zarażenia od osoby, która przyjęła szczepionkę żywą. Możesz więc np. zaszczepić starsze dziecko szczepionką MMR czy przeciwko ospie wietrznej.

Oto kłamstwa dotyczące ciąży i macierzyństwa, w które niepotrzebnie wierzyłaś: