Jod w ciąży: czy suplementacja jodu pomaga w chorobach tarczycy u ciężarnych?

2013-08-01 14:09

Jod w ciąży ma wiele korzystnych właściwości dla ciężarnych. Choroby tarczycy mogą skutkować trudnościami w zajściu w ciążę, a także poronieniem, przedwczesnym porodem i wadami rozwojowymi płodu. Dlatego tak ważne jest, by wykrywać i leczyć choroby tarczycy w ciąży. Dowiedz się, co z suplementacją jodu w ciąży, kiedy masz chorą tarczycę.

Jakie suplementy powinno się przyjmować w ciąży?

i

Autor: photos.com|thinkstockphotos.com Jakie suplementy powinno się przyjmować w ciąży?

Spis treści

  1. Preparaty jodu w ciąży: czy trzeba je zażywać?
  2. Polecamy wideo o suplementach diety w ciąży

Nierozpoznana choroba tarczycy może sprawić, że w ogóle nie zajdziesz w ciążę, a jeśli już dojdzie do poczęcia, ciąża prawdopodobnie nie będzie rozwijać się prawidłowo. Nieleczona niedoczynność może spowodować poronienie, przedwczesne odklejenie się łożyska, ciężkie upośledzenie umysłowe i wady układu kostnego u dziecka. Nadczynność tarczycy również może skutkować wadami płodu i poronieniem, a także nadciśnieniem, stanem przedrzucawkowym, zmianami w układzie sercowo-naczyniowym. Dlatego ważne jest wykonanie badań tarczycy przed ciążą, a jeśli wykryje ono nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy, odpowiednie leczenie. Dzięki niemu są duże szanse, że dziecko urodzi się zdrowe.

Preparaty jodu w ciąży: czy trzeba je zażywać?

Standardowe preparaty witaminowo-mineralne dla ciężarnych zawierają jod. Jednak nie dla wszystkich kobiet wskazane są takie suplementy diety. Jod w ciąży nie jest zalecany kobietom z nadczynnością tarczycy. Może on zaostrzać objawy choroby. Ciężarne z nadczynnością powinny zapytać lekarza o preparat witaminowy bez jodu. Natomiast kobietom z niedoczynnością tarczycy zaleca się podawanie jodu. Ten pierwiastek jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, a ponadto reguluje metabolizm i prawidłową pracę wszystkich tkanek i narządów, wpływa na rozwój mózgu płodu. Kobiety w ciąży powinny spożywać 250 mikrogramów jodu (100-150 zapewnia przeciętna dieta, 150 trzeba suplementować). Jod znajdziesz w rybach morskich, niektórych wodach mineralnych soli jodowanej (można jednak spożywać maksymalnie łyżeczkę dziennie). Odpowiedni preparat zawierający jod zaleci lekarz endokrynolog.

Polecamy wideo o suplementach diety w ciąży

www.dlarodzinki.pl