Ciąża bez suplementów. Czy sama dieta wystarczy, by dziecko dobrze się rozwijało?

2013-09-30 14:51

Już na pierwszej wizycie, lekarze zalecają ciężarnym przyjmowanie suplementów, by ciąża dobrze się rozwijała. Czy jest to konieczne? Czy ciąża bez suplementów jest możliwa? Jakich składników diety nie może zabraknąć w ciąży, aby dziecko prawidłowo się rozwijało?

ciaza bez suplementow

i

Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Suplementy w ciąży: kwas foliowy
  2. Suplementy w ciąży: kwasy omega 3 (EPA i DHA)
  3. Suplementy w ciąży: witamina D
  4. Suplementy w ciąży: jod

Czy w ciąży konieczne jest przyjmowanie suplementów? Jako dietetyk chciałabym odpowiedzieć, że wszystkie niezbędne składniki można dostarczyć za pomocą diety... Niestety tak nie jest. Podczas ciąży niezbędne nam są niektóre substancje w formie suplementu. Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo, nie występują skurcze mięśni, anemia czy uporczywe nudności w dużym stopniu ograniczające spożywanie posiłków, możemy ograniczyć się do absolutnego minimum (nie musimy stosować preparatów wieloskładnikowych).

Suplementy w ciąży: kwas foliowy

Kwas foliowy powinien być dostarczany w formie suplementu ponieważ wchłanialność folianów z pokarmu jest bardzo ograniczona.Składnik ten jest niezbędnym suplementem dla kobiet planujących ciążę oraz w I trymestrze ciąży, ponieważ jest to jedyny element profilaktyki wad cewy nerwowej u dziecka. Standardowa dawka to 400 g dostępna bez recepty.

Suplementy w ciąży: kwasy omega 3 (EPA i DHA)

Kwasy omega 3 powinny być dostarczane w formie suplementu ponieważ, zawartość EPA i DHA w zalecanych kobietom w ciąży 2 porcjach ryby tygodniowo (max. 340g) jest niewystarczająca, a większe spożycie ryb nie jest wskazane ze względu na zanieczyszczenie ich metalami ciężkimi.Kwasy omega 3 są szczególnie potrzebne w III trymestrze kiedy następuje intensywny rozwój układu nerwowego dziecka. Szczególnie istotny jest kwas DHA, którego dziennie zapotrzebowanie wynosi 250-300mg.

Suplementy w ciąży: witamina D

Witamina D powinna być dostarczana w formie suplementu ponieważ jej głównym źródłem synteza pod wpływem promieni słonecznych, która jest niewystarczająca w naszej strefie klimatycznej przez ponad połowę roku. W 2009 r. zrewidowano zalecenia, znacznie zwiększono niezbędne dawki oraz wskazano kobiety w ciąży oraz karmiące jako zagrożone niedoborem witaminy D. Witamina D odpowiada m.in. za prawidłowy rozwój układu kostnego i układu odpornościowego.Zaleca się suplementowanie jej od II trymestru w dawce 800-1000 j.m.

Suplementy w ciąży: jod

Pomimo powszechnego jodowania soli kuchennej w Polsce, kobiety w ciąży sa zagrożone niedoborem tego pierwiastka, szczególnie w I trymestrze ciąży. Jod jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Zalecana dawka to 150 g dziennie.