Spis treści
- Czy lekarz, który prowadzi ciążę prywatnie, może wystawiać zwolnienia od świadczenia pracy? TAK
- Jeśli konieczna jest konsultacja genetyka albo innego specjalisty, czy muszę pójść na wizytę prywatnie (i odpłatnie)? NIEKONIECZNIE
- Czy lekarze spoza ubezpieczenia zdrowotnego mogą wystawiać recepty na leki refundowane? TAK, ALE NIE WSZYSCY
- Czy w przypadku konfliktu serologicznego NFZ sfinansuje podanie immunoglobuliny pacjentce, która prowadzi ciążę prywatnie. TAK
- Czy za badania laboratoryjne, na które kieruje taki lekarz, trzeba zapłacić z własnej kieszeni? TAK
- Czy ciężarna może poprosić swojego lekarza rodzinnego o skierowanie na badania zlecone przez prywatnego ginekologa? TAK, ALE NIE ZAWSZE JE DOSTANIE
- Czy chodząc do prywatnego lekarza można zapisać się jednocześnie do ginekologa przyjmującego na NFZ, aby mieć refundowane wszystkie ciążowe badania? TAK
- Czy aby mieć badanie USG refundowane przez NFZ trzeba mieć skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego? TAK
- Czy skierowanie na refundowane przez NFZ badania prenatalne może wystawić także lekarz prowadzący prywatną praktykę, jeśli istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia wad płodu? TO ZALEŻY
Prowadzenie ciąży prywatnie to obecnie popularne rozwiązanie. Wiele Polek, które są ubezpieczone i płacą składki do Narodowego Funduszu Zdrowia, woli prowadzić ciążę w prywatnym gabinecie. Przede wszystkim dlatego, że lepsza jest wówczas jakość opieki – krótsze terminy wizyt, lepszy kontakt z lekarzem i jakość tego kontaktu.
Niestety, wiąże się to z wysokimi kosztami. Wtedy pojawiają się pytania: czy są sposoby, by nieco zaoszczędzić? I czy taki lekarz może wystawiać zwolnienia lekarskie, skierowania na USG i badania prenatalne? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście.
Czytaj również: Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ: bezpłatne badania
Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży - kiedy, jakie badania, o co pytać?
Czy lekarz, który prowadzi ciążę prywatnie, może wystawiać zwolnienia od świadczenia pracy? TAK
Uprawnienia do wystawiania zwolnień ma każdy praktykujący lekarz, który podpisał w tej sprawie umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Może się zdarzyć, że jakiś lekarz praktykujący wyłącznie prywatnie takiej umowy nie podpisał, ale są to bardzo rzadkie, jednostkowe przypadki.
Jeśli konieczna jest konsultacja genetyka albo innego specjalisty, czy muszę pójść na wizytę prywatnie (i odpłatnie)? NIEKONIECZNIE
Jeśli musisz skorzystać z konsultacji lekarza specjalisty (hematologa, kardiologa, ortopedy) czy specjalistycznego leczenia w ramach NFZ, nie wystarczy skierowanie od twojego prywatnego ginekologa. W takim przypadku musisz niestety mieć skierowanie od lekarza, który przyjmuje na NFZ – ginekologa bądź lekarza rodzinnego.
Czy lekarze spoza ubezpieczenia zdrowotnego mogą wystawiać recepty na leki refundowane? TAK, ALE NIE WSZYSCY
Warunkiem jest posiadanie indywidualnej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane – jeśli twój lekarz ma taką umowę, może w razie potrzeby wystawiać recepty na leki, za które zapłacisz mniej.
Czy w przypadku konfliktu serologicznego NFZ sfinansuje podanie immunoglobuliny pacjentce, która prowadzi ciążę prywatnie. TAK
Podanie immunoglobuliny anty-RhD w 28.–30. tygodniu ciąży każdej kobiecie o ujemnym czynniku Rh jest finansowane w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach świadczeń gwarantowanych – bez względu na to, czy prowadzi ona ciążę na NFZ, czy nie. Jak uzyskać to świadczenie?
Trzeba zgłosić się w tym celu do poradni ginekologiczno-położniczej, która ma kontrakt z NFZ na świadczenia medyczne w ciąży – ich lista powinna być na stronie wojewódzkiego oddziału NFZ – wraz z zaświadczeniem od swojego lekarza o wskazaniu do podania immunoglobuliny lub wypisaną przez niego receptą. Każda poradnia, która ma kontrakt z NFZ, jest zobowiązana do sprowadzenia preparatu w takiej sytuacji i podania go pacjentce.
Czytaj również: Na czym polega konflikt serologiczny?
Kobieta w ciąży na zwolnieniu lekarskim – 14 najczęstszych pytań przyszłych mam
Uwaga: piszemy tylko o typowej, odpłatnej opiece medycznej – jeśli ktoś ma pakiet medyczny wykupiony przez siebie lub firmę – wtedy zakres usług zależy od konkretnego pakietu (często badania są wówczas wliczone w cenę).
Ceny wybranych usług medycznych wykonywanych prywatnie:
- wizyta u lekarza ginekologa: 150–300 zł (zwykle w cenie jest standardowe ciążowe USG)
- zestaw badań laboratoryjnych wykonywanych na początku ciąży: 300–400 zł
- morfologia krwi: 10–15 zł
- grupa krwi: 50–80 zł
- badanie ogólne moczu: 8–10 zł
- test obciążenia glukozą: 15–25 zł
- USG I trymestru (USG „genetyczne”): 350–400 zł
- test zintegrowany (USG „genetyczne”, test podwójny, PAPPA): 600–700 zł
- USG II trymestru (połówkowe): 350– 400 zł
- USG III trymestru: 300–400 zł
- podanie immunoglobuliny antyD (konflikt serologiczny): 400 zł
- badanie KTG: 60–80 zł.
Czy za badania laboratoryjne, na które kieruje taki lekarz, trzeba zapłacić z własnej kieszeni? TAK
Niestety, tak to właśnie wygląda – jeżeli pacjentka decyduje się na leczenie poza systemem ubezpieczeń zdrowotnych, to za badania zlecone przez lekarza musi zapłacić z własnej kieszeni, nawet jeśli opłaca składki na NFZ.
Wielu kobietom trudno to zaakceptować, zwłaszcza że wizyt i badań w czasie ciąży jest bardzo wiele, szukają więc sposobów, by chociaż trochę zaoszczędzić. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Czy ciężarna może poprosić swojego lekarza rodzinnego o skierowanie na badania zlecone przez prywatnego ginekologa? TAK, ALE NIE ZAWSZE JE DOSTANIE
Warto spróbować takiej opcji i poprosić swojego lekarza pierwszego kontaktu, by wypisał skierowanie na niezbędne w ciąży badania laboratoryjne albo przynajmniej ich część – wówczas nie trzeba będzie za nie płacić.
Niestety, lekarz nie musi się na to zgodzić, bo jeżeli pacjent leczy się poza systemem ubezpieczeń zdrowotnych, to lekarz ubezpieczenia zdrowotnego nie jest zobowiązany do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne, które zalecił lekarz prywatny.
Może odmówić – bo to on ponosi koszty tych badań – ale niektórzy lekarze idą kobietom na rękę i „przepisują” skierowanie na badania.
Czy chodząc do prywatnego lekarza można zapisać się jednocześnie do ginekologa przyjmującego na NFZ, aby mieć refundowane wszystkie ciążowe badania? TAK
Niektóre kobiety tak robią: mają dwóch lekarzy prowadzących ciążę – prywatnego i z ubezpieczenia. Dzięki temu nie muszą płacić za badania, które są w standardzie opieki okołoporodowej, a wyniki tych badań mogą pokazać lekarzowi prywatnemu. Nie jest to niezgodne z prawem, ale może być trudne logistycznie, bo trzeba dużo więcej czasu przeznaczyć na wizyty lekarskie.
W niektórych przychodniach publicznych odmawia się wydawania wyników badań, ale to działanie bezprawne. Wyniki badań należą do pacjentki – ma ona prawo wziąć je do domu albo przynajmniej zrobić kopie. Przychodnia nie może odmówić wydania wyników – jeśli tak się stanie, trzeba napisać skargę do dyrektora placówki, a jeśli to nie skutkuje – do oddziału NFZ.
Polecany artykuł:
Czy aby mieć badanie USG refundowane przez NFZ trzeba mieć skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego? TAK
Każda kobieta w ciąży powinna mieć wykonane przynajmniej trzy badania USG – pierwsze już między 11. a 14. tygodniem ciąży. Aby badania te były bezpłatne, skierowanie powinien wypisać ginekolog przyjmujący w ramach NFZ (wyjątkiem są sytuacje, o których piszemy w następnym punkcie).
Jednak akurat na badaniach USG lepiej nie oszczędzać – one powinny być wykonane przez bardzo dobrego specjalistę i na wysokiej jakości sprzęcie, a nie wszystkie placówki publiczne nim dysponują. Dlatego kobiety, które stać na to, by opłacać wszystkie prywatne wizyty u lekarza, raczej nie powinny akurat w tym wypadku szukać gabinetu na NFZ.
Lepiej wybrać lekarza, który ma certyfikat Instytutu Medycyny Płodowej w Londynie, i mieć pewność, że badanie będzie przeprowadzone zgodnie z najwyższymi standardami.
Czy skierowanie na refundowane przez NFZ badania prenatalne może wystawić także lekarz prowadzący prywatną praktykę, jeśli istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia wad płodu? TO ZALEŻY
Badania prenatalne są refundowane przez NFZ u kobiet, które spełniają przynajmniej jeden z poniższych warunków: mają35 lub więcej lat, w ich poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa u płodu lub dziecka, w rodzinie występowały choroby uwarunkowane genetycznie, wynik badania USG lub badań biochemicznych wskazuje na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Jeśli należysz do grupy ryzyka, skierowanie na refundowane badania prenatalne może wystawić każdy ginekolog prowadzący ciążę, także podczas wizyty prywatnej. Program badań prenatalnych finansowanych przez NFZ obejmuje: badanie USG I trymestru („genetyczne”), badania biochemiczne (PAPP-A, beta-hCG, AFP, estriol), USG II trymestru (połówkowe), konsultację w poradnigenetycznej oraz – w razie potrzeby – amniopunkcję i analizę DNA płodu.
Czytaj: Badania prenatalne z krwi: NIFTY, HARMONY, PAPP-A. Rodzaje i cena testów
Jak oszczędzać pieniądze, gdy masz dzieci? 30 sprawdzonych sposobów