CIĄŻA UROJONA: przyczyny, objawy i leczenie ciąży rzekomej

2014-10-22 12:42

Ciąża urojona to choroba, na którą może zapaść każda kobieta. Występują przy niej wszystkie objawy ciąży, mimo że nie doszło do zapłodnienia. Jakie są przyczyny ciąży rzekomej? Kto jest podatny na jej wystąpienie? Jak leczyć ciążę urojoną?

Problemy z zajściem w ciążę, ciąża urojona

i

Autor: thinkstockphotos.com Ciąża urojona to choroba, którą trzeba leczyć.

Spis treści

  1. Ciąża urojona: objawy
  2. Ciąża urojona: wyparcie prawdy
  3. Ciąża urojona: trzeba ją leczyć

Ciąża urojona to przypadłość trudna do wyleczenia. Występuje u nastolatek, które panicznie obawiają się ciąży, u kobiet samotnych, które czują się gotowe do zostania mamami, ale nie mają stałego partnera oraz u tych, które cierpią na niepłodność i mają problemy z zajściem w ciążę.

>> Ciąża urojona a test ciążowy. O przyczynach i leczeniu ciąży urojonej opowiada psycholog [WYWIAD]

Ciąża urojona: objawy

Ciąża urojona charakteryzuje się dokładnie takimi samymi objawami jak ciąża naturalna. Kobieta zaczyna odczuwać dolegliwości występujące w początkowym etapie ciąży: mdłości, wahania nastrojów, tkliwość piersi, bóle brzucha. Może dojść u niej nawet do zahamowania krwawienia miesiączkowego oraz zwiększenia masy ciała. Kobiety, które bardzo chciałyby mieć dziecko, obserwują u siebie nawet powiększający się brzuch.

Ciąża urojona: wyparcie prawdy

Ciążę urojoną charakteryzuje również to, że kobieta nie dopuszcza do siebie myśli, że nie jest w ciąży. Mimo że testy ciążowe, badanie ginekologiczne i USG wykluczają ciążę, one nie przyjmują tego do wiadomości i sądzą, że lekarze się mylą. Szczególnie nasilone jest to u kobiet dojrzałych, które kilka lat bezskutecznie starają się o dziecko.

>> CIĄŻA UROJONA: jakie są objawy ciąży urojonej

Ciąża urojona: trzeba ją leczyć

Ciąża urojona to choroba trudna zarówno dla chorej, jak i dla otoczenia. Do kobiety nie trafiają żadne sensowne argumenty, nie wierzy ona ani lekarzom, ani bliskim, którzy tłumaczą jej, że nie jest w ciąży. Zwłaszcza że organizm temu przeczy - w końcu cierpi na mdłości, nie ma miesiączki i rośnie jej brzuch.

W takiej sytuacji trzeba być wobec kobiety bardzo delikatnym. Uświadomienie sobie, że cierpiała na ciążę rzekomą będzie dla niej traumatyczne, dlatego ta dużą rolę odgrywa opieka bliskich osób. Konieczne jest również rozpoczęcie terapii u psychologa, a w cięższych przypadkach - u psychiatry.

>> Uczulenie na spermę przyczyną problemu z zajściem w ciążę? Objawy i leczenie uczulenia na spermę