O ciąży zaśniadowej mówimy wówczas, gdy komórka jajowa zagnieżdżona się w macicy okazuje się pusta i nie ma w niej zarodka.
Ciążę zaśniadową dzieli się na dwa rodzaje: zaśniad całkowity, kiedy nie ma płodu i całe łożysko jest nieprawidłowe oraz zaśniad niekompletny, kiedy cześć łożyska jest normalna i może pojawić się płód, ale jest on genetycznie źle ukształtowany.
Spis treści
Jaka jest przyczyna ciąży zaśniadowej?
Do powstania ciąży zaśniadowej przyczynia się wiele czynników. Ryzyko zwiększają nieprawidłowości w owulacjach i poronienia, ale również nieprawidłowa dieta, m.in. niedobór karotenu, białka zwierzęcego oraz witaminy A. Ważny jest także wiek kobiety - im późniejsza ciąża, tym większe ryzyko powikłań.
Objawy ciąży zaśniadowej
W ciąży zaśniadowej kobieta cierpi na mdłości i wymioty, tak jak w przypadku zdrowej ciąży. Objawom tym towarzyszą jednak dodatkowe dolegliwości: krwawienia z pochwy, gwałtowne powiększenie macicy.
Badania pokazują wtedy podwyższony poziom hCG oraz nadczynność tarczycy. Ciężarna może również nie czuć ruchów dziecka.
Leczenie ciąży zaśniadowej
Zwykle ciąża zaśniadowa kończy się samoistnie poronieniem. Jeśli jednak tak się nie stanie, a dolegliwości nie będą ustępowały, należy udać się do lekarza, który wykona USG. W przypadku rozpoznania ciąży zaśniadowej, lekarz usunie ją poprzez łyżeczkowanie macicy. Jeśli kobieta nie chce mieć więcej dzieci, może nawet usunąć macicę.
Czytaj również: Ciąża pozamaciczna - przyczyny, objawy, leczenie ciąży pozamacicznej