Ciążowe suplementy a choroby psychiczne u dzieci - czy witaminy im zapobiegają?

2020-01-21 16:05

Suplementy ciążowe wspierają rozwój płodu, między innymi wzrost i funkcjonowanie mózgu. Badacze postanowili sprawdzić, czy suplementacja mikroelementów i witamin u przyszłych mam może wpływać pozytywnie również na występowanie chorób psychicznych u ich dzieci w przyszłości.

 Ciążowe suplementy a choroby psychiczne u dzieci

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Kwas foliowy
  2. Kwasy tłuszczowe omega-3
  3. Witamina D
  4. Cholina

Suplementy ciążowe są ważne zarówno dla zdrowia mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka. Co najmniej od kilkunastu lat wiadomo, że ciążowa suplementacja kwasu DHA pozytywnie wpływa na rozwój mózgu mającego się urodzić dziecka – takie dzieci lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi wysiłku intelektualnego i mają wyższy iloraz inteligencji niż dzieci matek, które suplementacji nie stosowały.

Stąd eksperci są skłonni przypuszczać, że odpowiednia suplementacja w okresie prenatalnym może zapobiegać zaburzeniom rozwojowym mózgu, które ujawniają się później w postaci chorób psychicznych.

Takie właśnie przesłanie kierowało autorami przeprowadzonego w ubiegłym roku przeglądu, w którym badano wpływ suplementacji mikroelementów i witamin w okresie prenatalnym na rozwój emocjonalny dziecka i występowanie chorób psychicznych. Oto najciekawsze wnioski i konkluzje.

Czytaj: Jakie SUPLEMENTY są konieczne W CIĄŻY [OPINIA GINEKOLOGA]

Kwas DHA w ciąży: wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Kwas foliowy

Pojawia się coraz więcej danych sugerujących związek między niedoborem folianów a występowaniem zaburzeń neuropsychiatrycznych, zwłaszcza depresji, demencji, psychoz. U pacjentów z depresją stwierdza się np. znamiennie mniejsze stężenie folianów w osoczu w porównaniu z osobami zdrowymi.

Jednak dowodów na to, aby kwas foliowy w ciąży mógł zapobiegać chorobom psychicznym na razie nie ma. Badacze stwierdzili tylko, że suplementacja kwasu foliowego wspiera rozwój mózgu oraz prawidłowe zachowanie i zdolności poznawcze u dziecka, ale nie zapobiega występowaniu schizofrenii.

Zapamiętaj: Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) rekomenduje ciężarnym przyjmowanie minimum 0,4 mg folianów dziennie.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Mózg i centralny układ nerwowy zawierają kwasy tłuszczowe w wysokim stężeniu, a ich wysoka podaż u kobiet ciężarnych korzystnie wpływa na rozwój mózgu dziecka. Skądinąd wiadomo również, że stosowanie kwasów tłuszczowych omega-3 poprawia wyniki leczenia osób chorych na schizofrenię.

Niestety, w przypadku ciąży takiego pozytywnego wpływu nie zauważono – wręcz przeciwnie. Okazało się, że suplementacja kwasów omega-3 na początku ciąży zwiększa nieco ryzyko schizofrenii u dziecka.

Zwiększa także – w sposób umiarkowany – ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Zapamiętaj: PTGiP rekomenduje ciężarnym przyjmowanie 600 mg kwasu tłuszczowego DHA dziennie.

Witamina D

Przegląd badań wykazał, że wysokie stężenie tej substancji we krwi matki korzystnie wpływa na rozwój mózgu dziecka i zmniejsza ryzyko schizofrenii i autyzmu. Najbardziej znane badania w tej dziedzinie przeprowadzili kilka lat temu naukowcy z Uniwersytetu Queensland (Australia) i Uniwersytetu Aarhus (Dania).

W obu badaniach potwierdzono, że noworodki z niedoborem witaminy D są bardziej narażone na rozwój schizofrenii. Specjaliści wyliczyli, że u osób, które po urodzeniu miały niedobory witaminy D, w życiu dorosłym schizofrenię diagnozuje się o 44 proc. częściej niż u dzieci z prawidłowym poziomem tego składnika.

Badacze wierzą, że wczesna suplementacja witaminą D mogłaby zapobiec niektórym przypadkom tej choroby, a ponieważ rozwijający się płód jest całkowicie zależny od matczynych zapasów witaminy D, zapewnienie ciężarnym kobietom odpowiedniego jej poziomu może zapobiec niektórym przypadkom schizofrenii.

Z kolei prof. John McGrath w 2016 roku wykazał, że niedobór witaminy D u noworodków koreluje z późniejszym rozwojem cech autystycznych.

Zapamiętaj: PTGiP rekomenduje ciężarnym przyjmowanie 2000 IU witaminy D dziennie.

Cholina

Z badań wynika, że przyjmowanie choliny przez kobiety w ciąży przyczynia się do prawidłowego rozwoju mózgu u płodu i pożądanych zachowań w dzieciństwie, ale jest zbyt mało danych, by uznać, że może to zmniejszyć ryzyko chorób psychicznych.

Zapamiętaj: suplementacja choliną nie jest rekomendowana przez PTGiP.