Aby nie zwymiotować po wypiciu glukozy, można zastosować jeden z sześciu zaproponowanych przez nas sposobów. Niektóre z nich wymagają konsultacji z personelem przychodni, w której będziemy wykonywać badanie krzywej cukrowej. Oto najlepsze metody na mdłości po wypiciu słodkiego roztworu!
Spis treści
- Test obciążenia glukozą – co to jest?
- Jak nie zwymiotować po wypiciu glukozy? Najlepsze sposoby
- Jak zatem zaradzić mdłościom i wymiotom po glukozie?
- Co jeszcze może zafałszować wynik testu obciążenia glukozą?
Test obciążenia glukozą – co to jest?
Jest to badanie, które ma na celu zdiagnozowanie cukrzycy ciężarnych oraz cukrzycy typu 2. Nazywa się je także krzywą cukrową, krzywą glikemiczną, testem tolerancji glukozy oraz OGTT (skrót od ang. Oral Glucose Tolerance Test – „doustny test obciążenia glukozą”). Badanie zalecane jest kobietom w ciąży oraz osobom, u których stwierdzono podwyższony poziom cukru we krwi na czczo.
Nie dla wszystkich badanie jest łatwe – zwykle trwa 2,5 do 3 godzin. Na początku pacjentowi pobiera się krew na czczo, a następnie musi on wypić roztwór glukozy (75 g glukozy rozpuszczone w 250–300 ml wody). Pobranie krwi powtarza się po godzinie i po dwóch godzinach od jej spożycia. W czasie całego badania nie wolno być nadmiernie aktywnym – najlepiej usiąść pod gabinetem i zająć się czymś spokojnym, na przykład czytaniem książki.
Normą dla testu obciążenia glukozą jest wynik poziomu cukru na czczo wynoszący poniżej 92 mg/dl, po godzinie – mniej niż 180 mg/dl, a po dwóch – mniej niż 153 mg/dl. Jeśli wynik jest prawidłowy, oznacza to, że trzustka prawidłowo produkuje insulinę. Przekroczenie normy może zaś oznaczać stan przedcukrzycowy lub cukrzycę.
Czytaj również: Czy glukoza smakowa zaburza wynik badania?
Obowiązkowe badania w ciąży na NFZ: bezpłatne badania
Jak nie zwymiotować po wypiciu glukozy? Najlepsze sposoby
Dla wielu osób – w tym szczególnie kobiet w ciąży, które bywają nadwrażliwe na różne pokarmy – test obciążenia glukozą to droga przez mękę. Wszystko przez konieczność wypicia sporej szklanki bardzo słodkiego płynu w krótkim czasie nie przekraczającym 5 minut.
W wielu przypadkach badanie jest wręcz niemożliwe do przeprowadzenia ze względu na mdłości i wymioty pojawiające się po wypiciu glukozy. Niestety, jeśli zwymiotujemy glukozę, badanie jest nieważne i trzeba je powtarzać.
Jak zatem zaradzić mdłościom i wymiotom po glukozie?
Oto sposoby, które mogą pomóc:
- Glukoza smakowa
Dla osób, które nie są w stanie wypić normalnej glukozy w trakcie badania, firmy farmaceutyczne stworzyły jej smakowe odpowiedniki. W aptece możemy kupić więc glukozę o aromacie m.in. malinowym, pomarańczowym lub cytrynowym. Jednak uwaga – nie w każdej przychodni personel zgadza się na taki zamiennik.
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne nie wydało jednoznacznej decyzji w sprawie glukoz smakowych. Uważa się jednak, że te zakupione w aptece, przebadanie i certyfikowane, nie powinny wpłynąć na wynik badania. Jeśli więc pielęgniarka, która będzie nam wykonywać test, zgodzi się na jej zastosowanie, możemy skorzystać z tej metody.
- Sok z cytryny
Innym podobnym sposobem na zmianę smaku glukozy jest dodatnie do niej soku z cytryny, który ją odrobinę zakwasi i sprawi, że nie będzie aż tak słodka. W tym przypadku mamy sytuację analogiczną do poprzedniej: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne ani nie zaleca tej metody, ani jej nie odradza.
Uważa się więc, że wciśnięcie połowy cytryny do glukozy nie wpływa na wynik badania ani na metabolizm glukozy. Większość laboratoriów stosuje bowiem metody, których cytryna nie zafałszuje. Eksperci zalecają jednak, by na początku próbować wypić „czystą” glukozę, a dopiero gdy to się nie uda próbować zmieniać jej smak. Zamiast cytryny można też użyć limonki.
- Przepłukanie ust wodą
Po wypiciu glukozy pacjent odczuwa w ustach słodki smak, który może nasilać mdłości. Aby się go pozbyć, można przepłukać usta odrobiną czystej wody – to zniweluje nieprzyjemny posmak, a nie zafałszuje wyniku badania. Taką wodę możemy połknąć lub wypluć do zlewu. Pamiętajmy jednak, że glukozy nie wolno popijać dużą ilością wody, gdyż może to zaburzyć wynik.
- Pij małymi łykami
Nie każdy jest w stanie szybko przełknąć całą szklankę glukozy – ratunkiem może być spowolnienie tego procesu i picie małymi łyczkami. Jednak uwaga, badanie jest obarczone pewnymi restrykcjami czasowymi: roztwór powinno się wypić w czasie nie przekraczającym pięciu minut.
- Zatkaj nos
Nie każdy wie, że odczucia węchowe wpływają na smak spożywanych płynów i pokarmów. Jeśli więc chcemy zminimalizować słodki posmak glukozy, dobrym sposobem jest wypicie jej duszkiem w taki sposób, by jedną ręką zatkać sobie nos. Potem możemy przepłukać usta odrobiną wody – powinno pomóc.
- Odwrócenie uwagi
Ten sposób nie jest dla każdego i pomoże raczej przy mało nasilonych mdłościach. Polega na tym, by po wypiciu roztworu glukozy skupić uwagę na czymś, co nas zaabsorbuje i odwróci uwagę od nieprzyjemnego smaku. Podczas badania spędzimy kilka godzin w poczekalni, warto więc zawczasu zaplanować sobie ten czas.
Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą ciekawej książki bądź gazety lub włączenie filmu czy ulubionej gry na smartfonie (oczywiście w słuchawkach, aby nie przeszkadzać innym pacjentom). Możemy też przyjechać na badanie z kimś bliskim: chłopakiem, mężem, mamą czy przyjaciółką, którzy zajmą nas rozmową.
Czytaj również: Patologia ciąży od A do Z - jak długo zostaje się w szpitalu?
Test obciążenia glukozą w ciąży - jakie są normy i kiedy zrobić test obciążenia glukozą
Co jeszcze może zafałszować wynik testu obciążenia glukozą?
Poza wspomnianymi już wymiotami wpływ na wynik badania mogą mieć:
- spożywanie posiłków lub picie płynów innych niż woda w ciągu 8 godzin przed badaniem (na test trzeba przyjść na czczo),
- zjedzenie dzień przed badaniem tłustego posiłku lub słodyczy,
- w ciągu doby przed badaniem palenie papierosów i picie alkoholu,
- w ciągu doby przed badaniem wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych,
- infekcje (włącznie z przeziębieniem),
- niektóre leki, na przykład sterydy, leki moczopędne, doustne środki antykoncepcyjne (ich zażycie należy skonsultować z lekarzem) – jeśli to możliwe, warto odstawić je trzy dni przed badaniem,
- silny stres,
- picie i jedzenie, wykonywanie aktywności fizycznych włącznie z chodzeniem, spanie lub przyjmowanie leków w trakcie badania.
Test obciążenia glukozą, mimo że dla wielu nieprzyjemny, jest w wielu przypadkach koniecznością. Warto więc próbować – nawet jeśli za pierwszym razem się nie udało i badanie należy powtórzyć. Krzywa cukrowa pozwoli nam bowiem sprawdzić, czy nie cierpimy na stan przedcukrzycowy lub cukrzycę. Jeśli tak, należy szybko podjąć leczenie, by nie pogorszyć swojego stanu zdrowia!
Na koniec warto dodać, że w wyjątkowych przypadkach, jeśli badanie jest konieczne, a z różnych względów nie może zostać wykonane, stosuje się tak zwaną klamrę metaboliczną. Jest to badanie realizowane w klinice diabetologii i polega na podawaniu pacjentowi przez 120 minut insuliny dożylnie.
Niestety, nie stosuje się jej na co dzień, a raczej wyłącznie w badaniach klinicznych ze względu na to, że metoda ta jest czasochłonna i kosztowna.