Cytomegalia – test na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii IgG i ImG

2013-03-11 13:45

Jeśli jesteś w ciąży, zrób badanie w kierunku cytomegalii. Test na obecność przeciwciał wirusa cytomegalii IgG i ImG warto wykonać, ponieważ zachorowanie w ciąży na cytomegalię jest bardzo niebezpieczne i może spowodować ciężkie uszkodzenia płodu, a nawet zagrażać jego rozwojowi.

Cytomegalia – groźna choroba wirusowa

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Dlaczego warto wykonać badanie w kierunku cytomegalii?
  2. Na czym polega test na cytomegalię?
  3. Interpretacja wyników badań na przeciwciała cytomegalii:
  4. Cytomegalia

Dlaczego warto wykonać badanie w kierunku cytomegalii?

Cytomegalia w ciąży jest bardzo niebezpieczna, dlatego badanie należy wykonać przed ciążą. Jeśli badanie wykaże świeże zakażenie lub chorobę, odłóż macierzyństwo na później. Badanie dobrze jest powtórzyć między 6. a 8. tygodniem ciąży, by wykluczyć ryzyko poronienia i wad wrodzonych, a potem w 24. tygodniu, dzięki czemu będzie można zacząć leczenie noworodka tuż po urodzeniu.

Na czym polega test na cytomegalię?

Jeżeli wykonujesz test na cytomegalię, na pewno spotkasz się z takimi terminami jak cytomegalia IgG i cytomegalia IgM. Badanie sprawdzające, czy jesteś uodporniona na cytomegalię, polega bowiem na oznaczeniu we krwi poziomu przeciwciał w klasie IgM i IgG.

Przy odczytywaniu wyników zwróć uwagę, czy wynik jest dodatni (pozytywny), czy ujemny (negatywny). Przeciwciała IgG pojawiają się wtedy, gdy organizm zetknął się już w przeszłości z określonymi patogenami. Wynik dodatni IgG (+) może więc oznaczać, że jesteś na nie odporna. Wskaźnikiem czynnego zakażenia, potencjalnie niebezpiecznego dla płodu, są zaś przeciwciała IgM. Wynik IgM (+) może oznaczać zakażenie i konieczność leczenia.

Cytomegalia w ciąży: jakie są objawy i jak się leczy?

Interpretacja wyników badań na przeciwciała cytomegalii:

  • IgG (–), IgM (–) oznacza: brak odporności, brak infekcji, istnieje ryzyko zakażenia;
  • IgG (+), IgM (–) oznacza: zakażenie przebyte w przeszłości; jeżeli IgG jest znacznie podwyższone, trzeba powtórzyć badanie;
  • IgG (–), IgM (+) – taki wynik wymaga ponownej kontroli i weryfikacji;
  • IgG (+), IgM (+) – przy obecności objawów choroby rozpocznij leczenie, przy braku objawów – powtórz badanie.

Znaczny wzrost przeciwciał IgG oraz obecność przeciwciał IgM mogą świadczyć o istnieniu pierwotnej infekcji, ale nie musi tak być (przeciwciała IgM mogą przetrwać do 18 miesięcy od pierwotnej infekcji). Aby określić, kiedy do niej doszło, trzeba zrobić badania na awidność. Nawet dodatnie IgM nie musi oznaczać aktywnego zakażenia. Wysoki poziom przeciwciał IgG nie znaczy, że jesteś odporna na chorobę, ale ryzyko zachorowania jest znacznie niższe. Przy IgG (–) unikaj kontaktu z małymi dziećmi.

Sprawdź koniecznie:

Jakie jest ryzyko zarażenia dziecka wirusem CMV?

Choroby zakaźne w ciąży w pytaniach i odpowiedziach!

Cytomegalia

Cytomegalia jest chorobą wirusową, bardzo groźną w czasie ciąży. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez zaniedbanie higieniczne - stąd też potoczna nazwa tej choroby - choroba brudnych rąk. Najczęstsze objawy cytomegalii to: gorączka, nudności, bóle głowy, bóle brzucha i mięśni - łatwo więc pomylić ją np. z grypą. Zapytaliśmy eksperta co zrobić, by uniknąć zakażenia cytomegalią oraz co zrobić, gdy już na nią zachorujemy.

miesięcznik "M jak mama"