Cytomegalia - wyniki badań i normy. Co to jest IgG i IgM?

2021-06-09 9:31

Cytomegalia to groźna choroba, dlatego tak ważne jest wykonanie badań w jej kierunku. Na karcie z wynikami badań są one oznaczone jako IgG i IgM. Zobacz, co to jest IgG i IgM i jakie są normy. Jaki jest prawidłowy wynik badania w kierunku Cytomegalii? Co oznaczają IgG i IgM dodatnie, a co ujemne? 

cytomegalia

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Kiedy wykonać badanie w kierunku cytomegalii?
  2. IgM i IgG - normy
  3. IgM i IgG - interpretacja wyników badań

Cytomegalia to choroba wywoływana przez wirus CMV, który atakuje najczęściej gruczoły ślinowe. Jest często występującą chorobą - groźną głównie dla rozwijającego się w łonie matki płodu. Dlatego tak ważne jest wykonanie badań w kierunku cytomegalii. Daje to informację o tym czy ciężarna jest aktualnie zarażona czy może przechodziła tę chorobę w przeszłości i jest na nią uodporniona. Zobacz o czym informują wyniki badania w kierunku cytomegalii i jak je interpretować.

Kiedy wykonać badanie w kierunku cytomegalii?

Aby postawić diagnozę dotycząca cytomegalii kobiety w ciąży powinny być poddane specjalistycznym badaniami, które nie są obowiązkowe. Wykonuje się badania moczu i krwi – to badania serologiczne o wskaźnikach IGg i IgM, których celem jest określenie poziomu przeciwciał.

Badanie przeciwciał klasy IgM i IgG przeciwko cytomegalii warto zrobić jeszcze przed ciążą. Jeżeli badanie wykaże świeże zakażenie chorobą, warto chwilę odczekać z ciążą. W samej ciąży wykonujemy badanie między 6. a 8. tygodniem, a potem w 24. 

IgM i IgG - normy

przeciwciała IgM <0,7 0,7-0,9 >0,9
przeciwciała IgG  <4,0  4,0-6,0  >6,0
wynik  ujemny   wątpliwy  dodatni 

IgM i IgG - interpretacja wyników badań

Jak interpretować wyniki badań: o zakażeniu pierwotnym cytomegalią świadczy obecność przeciwciał IgM oraz znaczny wzrost IGg. Oto interpretacja wyników badania:

IgM ujemny, IgG ujemny

IgM (-) IgG (-) – brak zakażenia

IgM dodatni, IgG ujemny

IgM (+) IgG (-) – świeże zakażenie

IgM dodatni, IgG dodatni

IgM (+) IgG (+) – choroba w pełni

IgM ujemny, IgG dodatni

IgM (-) IgG (+) – wirus uśpiony, nabyta odporność

Kalendarz ciąży – czym jest i dlaczego warto go śledzić?