Czopki na hemoroidy w ciąży - czy są skuteczne i czy można stosować je oczekując na dziecko?

2021-04-26 8:17

Czopki na hemoroidy to jeden ze skuteczniejszych leków na żylaki odbytu, ale czy można stosować je w ciąży? Dowiedz się tego i sprawdź, czy czopki na hemoroidy w ciąży to bezpieczny i skuteczny sposób walki z tą częstą dolegliwością przyszłych mam.

Czopki na hemoroidy w ciąży - czy są skuteczne i czy można stosować je oczekując na dziecko?

i

Autor: Getty images Czopki na hemoroidy - nie wszystkie są bezpieczne dla ciąży

Hemoroidy w ciaży to jedna z dolegliwości uprzykrzających ciężarnym codzienne funkcjonowania. Wiele kobiet chcących zmniejszyć te nieprzyjemne objawy sięga po maści lub czopki na hemoroidy. Czy czopki na hemoroidy można stosować w ciąży?

Spis treści

  1. Jak radzić sobie z hemoroidami w ciąży?
  2. Czym są czopki na hemoroidy?
  3. Jak zakłada się czopki na hemoroidy w ciąży?
  4. Skład czopków na hemoroidy - które są bezpieczne w ciąży?
  5. Przyczyny hemoroidów w ciąży
  6. Objawy hemoroidów w ciąży - czy można ich uniknąć?

Jak radzić sobie z hemoroidami w ciąży?

Z racji fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie, u przyszłej mamy często pojawiają się m.in. żylaki. Lokalizują się one na kończynach dolnych, ale też w okolicy sromu czy odbytu. Te ostatnie są określane mianem hemoroidów. 

W trakcie ciąży przebiegającej z hemoroidami stosuje się najczęściej leczenie zachowawcze z racji tego, że w większości przypadków guzki krwawnicze zmniejszą się samoistnie w trakcie połogu i niepotrzebna jest interwencja chirurga.

Kobietom ciężarnym zaleca się dietę bogatą w błonnik oraz unikanie pozycji siedzącej. Przyszłe mamy stosować mogą nasiadówki w gorącej wodzie, wywarze z kory dębu lub oczaru wirginijskiego. Ważne jest, aby piły odpowiednią ilość płynów.

Unikać należy nadmiernie silnego parcia podczas wypróżniania, ponieważ zwiększa to ciśnienie w kanale odbytu, co przyczynia się do powiększania guzków. Przyszłe mamy nie powinny zapominać też o codziennej aktywności fizycznej np. w postaci codziennych spacerów.

Czytaj również: Co na zatwardzenie w ciąży? Czy wolno brać czopki glicerynowe i leki na przeczyszczenie?

Domowe sposoby na hemoroidy. Jak skutecznie zwalczyć hemoroidy?

Hemoroidy po porodzie - objawy i leczenie. Co na hemoroidy po porodzie?

Czym są czopki na hemoroidy?

Czopki na hemoroidy to postać leku stosowana doodbytniczo. Najczęściej mają kształt stożka. Ich wygląd określany jest przez niektórych jako przypominający rakietę czy torpedę. Są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku dolegliwości związanych z odbytem i odbytnicą, ponieważ można je podać bezpośrednio w chorą okolicę.

Czopek w ciele człowieka traci swój kształt z powodu temperatury. Dlatego też bardzo ważne jest ich odpowiednie przechowywanie- niektóre czopki należy trzymać w lodówce. Po rozpuszczeniu w odbycie lek działa na tkanki odbytu i ulega wchłonięciu do krwioobiegu.

Jak zakłada się czopki na hemoroidy w ciąży?

Zawsze przed założeniem czopka należy umyć dokładnie ręce. Można skorzystać z rękawiczek, aby czuć się bardziej komfortowo. Czopek powinien mieć uformowaną strukturę. Jeśli jest miękki lub rozpuszczony oznacza to, że mógł być przechowywany w nieodpowiednich warunkach.

Zawsze przed włożeniem czopka należy zdjąć z niego zabezpieczającą folię, starając się jak najmniej dotykać powierzchnię preparatu. W zależności od własnych preferencji można położyć się na boku lub kucnąć, aby zaaplikować czopek.

Należy delikatnie wsunąć czopek zaokrągloną stroną do odbytu i popychać aż minie mięsień zwieracz odbytu. Jeśli zostanie on prawidłowo założony nie powinien wystawać ani wysuwać się. Po całej procedurze należy umyć ręce i postarać się nie korzystać z toalety około godzinę, aby lek zdążył się wchłonąć.

Skład czopków na hemoroidy - które są bezpieczne w ciąży?

W sytuacji, gdy wspomniane wcześniej metody nie łagodzą objawów związanych z hemoroidami, stosowane są maści oraz czopki. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele preparatów zmniejszających objawy choroby hemoroidalnej.

Należy pamiętać jednak, aby nie przyjmować w ciąży żadnych leków bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, nawet tych które stosowane będą miejscowo (np. na skórę). Wiele preparatów używanych w leczeniu hemoroidów nie powinno być bowiem stosowanych trakcie ciąży, ponieważ zbyt mało jest danych świadczących o ich bezpieczeństwie wśród kobiet ciężarnych. 

Tego preparatu nie stosuj w ciąży:

  • Dostępne na rynku czopki zawierające m.in. wyciąg z pokrzyku, wilczej jagody, koszyczków rumianku oraz ziela żarnowca - zakazane w ciąży. 
  • Popularne czopki zawierające lidokainę oraz tribenozyd - mają działanie znieczulające i wzmacniające naczynia włosowate, zgodnie z zaleceniami producenta nie powinny być stosowane w I. trymestrze ciąży. W przypadku późniejszych tygodni należy skonsultować się z lekarzem. Możliwe jest stosowanie preparatu zawierającego dwa wcześniej wspomniane składniki od 4. miesiąca ciąży, najczęściej 2 razy dziennie.

Bezpieczne do stosowania w ciąży:

  • Leki na hemoroidy w postaci czopków zawierające zawiesinę kultury bakterii E. coli (pałeczkę okrężnicy). Nie są znane przeciwwskazania dotyczące stosowania tego leku w okresie ciąży i laktacji. Występuje on jednak w dwóch preparatach i ten, który w swoim składzie zawiera hydrokortyzon, powinien być stosowany tylko w razie konieczności i wyższości korzyści nad ryzykiem.
  • Czopki zawierające kopolimer HEMA-HAS, który nie wchłania się do krwioobiegu - uważany jest za bezpieczny dla kobiet w ciąży. Wspomaga on proces gojenia ran błony śluzowej odbytu i odbytnicy.
Czym są hemoroidy

Przyczyny hemoroidów w ciąży

Hemoroidy, inaczej określane jako guzki krwawnicze to nic innego niż żylaki odbytu. Powstają z powodu utrudnionego przepływu żylnego przez naczynia w okolicy miednicy. Podobnie jest z żylakami kończyn dolnych, które często pojawiają się w trakcie ciąży. Jest to spowodowane głównie naciskiem powiększającej się macicy z dzieckiem na sploty żylne.

Swoją rolę w powstawaniu hemoroidów odgrywa też progesteron, którego stężenie wzrasta w trakcie ciąży. Hormon ten zwiększa podatność naczyń na rozciąganie, co sprzyja żylakom. Hemoroidy mogą również wystąpić w wyniku zaparć, które często dotykają ciężarne. Perystaltyka jelit w  tym okresie zwalnia, co skutkować może utrudnionym wypróżnianiem, a w konsekwencji pojawieniem się bolesnych guzków krwawniczych.

Czytaj również: Leki bez recepty zakazane w ciąży: których leków OTC nie stosować bez konsultacji?

Niepokojące dolegliwości ciążowe: krwawienie, bóle brzucha, brak ruchów, odejście wód

Zdrowa dieta dla ciężarnych, czyli odżywianie przyszłej mamy pod lupą

Objawy hemoroidów w ciąży - czy można ich uniknąć?

W przypadku wystąpienia hemoroidów może pojawić się ból, świąd, pieczenie, a także wydzielina śluzowa w okolicy odbytu. Niektórzy skarżą się także na ból, który na początku towarzyszy wypróżnianiu, a gdy guzki powiększają się - zaczyna utrudniać np. siadanie. Pojawia się też w niektórych przypadkach nietrzymanie stolca. Często osoby z hemoroidami zauważają również ślad krwi na papierze toaletowym lub toalecie.

Do powstawania hemoroidów przyczyniają się stany takie jak ciąża, silna biegunka, przewlekłe zaparcia czy siedzący tryb życia. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków odbytu należy dbać o codzienną aktywność fizyczną i unikać długotrwałego siedzenia.

Bardzo ważną rolę w profilaktyce hemoroidów odgrywa też prawidłowa dieta. Unikać należy produktów zapierających i dbać o obecność w codziennych posiłkach m.in. błonnika, który przyspiesza i usprawnia perystaltykę przewodu pokarmowego.

Kobietom po porodzie, w wyniku którego pojawiły się hemoroidy, zaleca się dbanie o odpowiednią dietę, ale też normalizację masy ciała, ponieważ dodatkowe kilogramy mogą sprzyjać utrzymywaniu się guzków krwawniczych. Istotna jest też odpowiednia higiena okolic odbytu oraz niewstrzymywanie stolca w przypadku potrzeby defekacji.